• ayna izlediğim en derin ve kişisel ve içe dönük ve kendine bakmakta başarılı filmdir. ki bu adam anlama ve kendini görme konusunda bambaşka bir algı tekniği geliştirmiştir bana kalırsa.
    babası da şairdir ayrıca.
  • ayna filminin unutulmaz sahnesidir: bardağın masada bıraktığı buğunun yavaşça buharlaşıp kayboluşu. fransız düşünür emmanuel levinas'ın terimleriyle söyleyecek olursak, "izin silinişinin izi"dir tarkovsky'nin her filmi. bende derin kazınmıştır.
  • bütün filmlerinde tanrı’nın varlığını betimleme gayretine girmiş rus yonetmen. . kendi yarattığı sinemasal dilin anahtarı görevini gören ve filmleri birbirine bağlayan birtakım ortak imgeleri vardır.. karakterler birdenbire görünmez bir el tarafından göğe yükselir veya yere düşerler,kendilerini keşfin veya ruhsal aydınlanmanın eşiğine geldiklerinde açıklanamayacak şekilde tanrı’nın eli değmiş gibi yere düşerler. çoğu filminde aşıklar, sevişmek yerine göğe yükselirler.sanki ilahi bir aşka gönderme yapar gibi..
  • nevgsja gazetesinde locomotov moscow futbol takiminin muhabirligini de yapmistir. wm sisteminin atesli bir savunucusuymus zamaninda. bir ara dinamo takiminda da sol beklik yapmis ve bu donemde frikiklerden attigi gollerle dikkat cekmis. daha sonra bu donemdeki travmatik tecrubelerini ayna filminde silik bir sekilde kullanmistir. offrett filminde sut dolu cam sisenin betona dusup kirilmasini slow motion cekmesinin nedeni bir kupa finalinde takiminin kalesine tingir mingir giden topa uzatamadigi ayagina olan ofkesindenmis. gecen gun robert altman soyledi kansas yolunda.