şükela:  tümü | bugün
212 entry daha
 • stalker, tüm zamanların en iyi filmlerinden. duygu ve imge yüklü. inançlı andrey tarkovski'den varoluşçu bir yanıt. filmde beden içinde yolculuk (içe yolculuk) temasına dikkat. köpek sahnesi kullanılan filmler içinde de biriciktir. ona gönderme yapan, selam çakan filmler arasında çingeneler zamanı ve şarküteri (delicatessen) de var, jean-pierre jeunet ve marc caro ikilisi aslında başka filmlerinde de mirasçısı tarkovski babanın.

  ali şimşek'in seminerinde duyduğum; stalker ukrayna'da çekilmiştir. kıyamet sonrası görüntülerle bezelidir. çernobil faciasını adeta öngörüyor. tuhaf. sanayi bölgesi, kir, pas, kimyasal. andrey tarkovski kirlinin, pürüzün yönetmeni ya.

  "şunu iddia edebilirim ki insan zihninde her şey yazılıdır ve korunmaktadır."

  "görüşmelerden, insanlardan ve durumlardan ziyade hisleri anımsarım."

  "sinema, insanlığa hiçbir şey öğretemez, çünkü insanlık, hiçbir şey öğrenemeyeceğini, son dört bin yılda yeteri kadar ispatlamıştır."

  "hayır, sanatın amacı, daha çok, insanı ölüme hazırlamak, onu iç dünyasının en gizli kösesinden vurmaktır."

  "çok basit, kötü ya da zeki bir biçimde ortaya bir dil koymam, çünkü düşüncelerdeki tiranlık diyalogu bozar."

  erden kıral'ın ayna'sı ile tarkovski'nin zerkalo'su arasında bilinçli mi bilinçsiz mi merak edilesi bazı benzerlikler, anımsatmalar var gibi. tabii ardıl olanın öncül olandan etkilenmesi veya benzeşmesi gibi saymalıyız. (bkz: erden kıral/@ibisile)

  "biliyorsun bazen kendime söylüyorum, eğer insan her bir gün, hep aynı saatte aynı tekil eylemi, değişmeyen, sistematik bir ritüel gibi gerçekleştirirse, dünya değişirdi. evet, bir şeyler değişirdi. değişmek zorunda kalırdı. kişi her sabah, sözgelimi tam yedide kalkabilir, banyoya gider, musluktan su doldurur, ve tuvalete boşaltabilirdi. sadece bu! " andrey tarkovski - offret

  (bkz: wabi sabi/@ibisile)
  (bkz: mühürlenmiş zaman/@ibisile)
262 entry daha