• nedense 6 ekim 2016 türkiye - ukrayna maçında takım elbiseli olarak yedek kulubesindedir. oyunda olsa en az 2 golü var.
  • simetrik bir kariyere sahipmiş.

dinamo kiev
    milan
    chelsea
    milan
    dinamo kiev
  • bebek yüzlü bir fen lisesi öğrencisine benzerdi ilk çıktığı zamanlar, sonrasında da karısı veremden ölmüş hayatı yıkılan rus koca gibiydi ancak ne zaman bir türk takımı görse chucky'e dönüşürdü sheva.

türk takımlarına ilk golünü bir dostluk maçında attı. yıllardan 1996, samsun 19 mayıs stadında bir kafa vuruşuyla tıklamıştı. o maçta milli takımımızın kalesini şanver göymen koruyordu. yine yanılmıyorsam ilk insan faruk (bkz: faruk yiğit)'in milli takımdaki tek golü de o maçtaydı.

bu maçtan 3 sene sonra galatasaray çekti belayı bu sefer. sonu uefa kupasıyla bitecek 99/00 sezonunda san siro'daki maçta taffarel'i avlamıştı. sami yen'deki ikinci maçta ise george weah'ın attığı golün asistini ahmet yıldırım'ın yanından 120 km hızla geçerek yapmış, sonrasında galatasaray skoru 1-1'e getirse de milan'ın federico giunti'yle bulduğu ikinci golün asisti yine sheva'dan gelmişti. yanılmıyorsam capone'nin üzerinden kafayı vurmuş ve giunti'yi kaleciyle karşı karşıya bırakmıştı. ancak maçın son dakikasında ümit davala'nın penaltısıyla maçı 3-2 kazanan galatasaray uefa'ya kalmış, sonrasında da kupayı almıştı.

00/01 sezonunda hem galatasaray hem de beşiktaş'a salça olmuştu shevchenko. o zamanlar bilindiği üzere şampiyonlar ligi formatı bu şekilde değildi.

ilk gruplarda beşiktaş'la denk geldiler. san siro'daki maçta beşiktaş tayfur'un penaltı golüyle öne geçse de milan 10 dakika içinde önce coco ardından bierhoff'la durumu 2-1'e getirmiş ve ilk yarının uzatma anlarında dallama halilagic'in elle oynamasından oluşan penaltıyı shevchenko gole çevirmişti. o esnada beşiktaş kalesini koruyan ike shorunmu bu penaltı esnasında yine yere atlamamış ve gol olduktan sonra yüzünde tebessümle devre arasına girmiştir. yine aynı maçın ikinci yarısında dmitry khlestov'u yerde sürükleyerek kendisinin ikinci takımının dördüncü golünü atmış ve milan maçı 4-1 kazanmıştır.

grubun inönü'deki maçında yine ike shorunmu koruyordu beşiktaş kalesini. albertini'nin kestiği duran topta mermi gibi vurduğu kafayla milan'ı 1-0 öne geçirmiştir bu ukraynalı makine. ike shorunmu ise golden sonra yine yüzünde gülümseme ile yakalandı objektiflere. maç da 0-2 bitti.

hazır bu kadar uzun entry olmuşken belirtelim beşiktaş'ın meşhur 3-0 kazandığı barcelona maçı ve nouma'nın atıldığı leeds faciası da bu grupta meydana gelmiştir.

nerede kalmıştık? heh, 00/01 sezonu. galatasaray bu sezonda lucescu yönetiminde jardel updateli kadroyla önce real madrid'i yenerek süper kupa'yı almış, sonrasında rüya gibi bir şampiyonlar ligi serüveni yaşayıp çeyrek final görmüştür. ilk grupları aştıktan sonra, ikinci grup aşamasında milan'la aynı gruba düşen galatasaray san siro'daki maça da rüya gibi başlayıp hasan şaş ve mario jardel'in golleriyle 0-2 önde girmişti devreye. ikinci yarının hemen başında jose mari skoru 1-2 yapmış ve sonrasında da vedat inceefe'nin elle oynadığı pozisyon sonrası kazanılan penaltıyı yine shevchenko ağlara yollamıştır. kaleci taffarel'in yokluğunda bu kez kerem inan kurban olmuştur sheva'ya.

2006 dünya kupası elemelerinde ersun yanal yönetimindeki milli takımımızın olduğu grupta ukrayna da vardı. kadıköy'deki maçta da iki gol atmıştı bu terminatör milli takımımıza ve ukrayna o maçı 0-3 kazanmıştı. bu maçta kalemizi rüştü reçber koruyordu. servet çetin ise 25. dakika gibi oyundan alınmış sonrasında ise yaptığı açıklamalarda çok üzüldüğünü söylemişti ancak daha sonra üzüntüsü birkaç kat daha artacaktı.

shevazede olma sırası bu sefer fenerbahçemizdeydi. 05/06 sezonu şampiyonlar ligi gruplarında schalke 04 ve psv'ye ek olarak milan'ı da çekmiştik. gruptaki ilk maç deplasmanda milan'laydı. kaka ve anelka'nın karşılıklı şovu vardı sahada. milan kaka'nın golüyle 1-0 öne geçse de anelka'nın aldırdığı penaltıda kolumda dövmesi bulunan canımın içi kaptanım alex de souza skoru 1-1'e getirmişti. 88. dakikaya kadar müthiş mücadeleyle 1-1 girsek de yine kaka skoru 2-1 yapmış ve 1 dakika sonra serginho'nun kestiği topu shevchenko volkan demirel'in koruduğu ağlara göndermiş ve skoru 3-1 olarak tayin etmiştir. maç sonunda kaka sırtında alex forması ile röportaj vermiştir dipnot olarak bunu da yazalım.

ve maalesef geldik o meşhur maça. az önce servet çetin'in üzüntüsü artacak demiştim ya. aha da o maç bu maç işte. maraton alttan izliyorduk bu maçı rahmetli pederle. ilk maçtaki direnç, alex ve anelka'nın çok iyi oyunu gibi sebeplerle umutluyduk maçtan önce. benim de kombinemin üçüncü senesiydi ve ilk kez bu kadar çok yıldız gördüğüm maç olacaktı. peder maç başlamadan önce bugün sigara içmeyeceğim lan maçta demişti totem olarak ama bu söylemi 15 dakika sürdü. shevchenko skoru 1-0 yapmıştı bile. golden hemen sonra kaka sakatlanmış yerine rui costa girmişti ve bizim umutlar yine canlanmıştı ama olmadı. bu ukraynalı cibilliyet yoksunu 3 tane daha attı ve maç 4-0 bitti. peder o maç 2 paket sigara içti ve ne yazık ki bütün ihale servet'e kaldı. halbuki o maçta üçlü savunma şeklinde çıkmıştık. önder turacı'ya shevchenko'yu, servet çetin'e ise gilardino'yu tutma görevi verilmişti. merkezi ise ümit özat tutacaktı. daum çok beğendiğim bir teknik direktör olmasına rağmen o maçta prime shevchenko'yu bu şekilde marke ettirmek isteyerek ne düşündü hala çözebilmiş değilim. neyse, ihale servet'e kalsa da o maçta suçlu (her ne kadar bu kelimeyi futbolda sevmesem de mecburen kullandım) önder turacı'ydı. gerçi o da suçlu değildi anasını satayım ancak prime nesta tutardı o shevchenko'yu.
    yine bu maçta deniz barış'ın rui costa'nın formayı yırtıp elinde kalan parçasını şortunun arasına sıkıştırıp oynamaya devam etmesi de akıllarda kalan bir diğer hadiseydi.

3-0'lık psv maçı ve volkan demirel - kuranyi maçı olarak literatüre geçen 3-3'lük schalke karşılaşması da bu gruptaydı. fenerbahçe'nin 350 civarı maçına gitmişimdir hayatımda duyduğum en çok ses de yine bu 3-3'lük maçta appiah'ın attığı son goldeki sestir herhalde. geçici sağırlık yaşamıştım ertesi gün okulda. (sonrada hatırladım deivid'in chelsea'ye attığı goldeki gürültü de bununla kapışır)

ulan ne entry oldu ha, finale geldik korkmayın bunu çok uzatmayacağım. sheva'nın son kurbanı bu sefer 10/11 sezonu uefa ikinci ön elemesinde beşiktaş oldu. artık götünün kılları kadayıf olsa da inönü'deki ilk maçta birinci golün asistini kafayla yaptı sheva. bu kez dinamo kiev forması giyiyordu. ikinci golü bizzat kendisi kafayla attı ve mağdurları arasına bahtsız bedevi hakan arıkan'ı da ekledi. o maçı yanılmıyorsam 1-4 kazandı dinamo kiev.

rövanş maçını boş geçti mi peki? tabii ki hayır. o maçın da kapanış golünü attı, 4-0 bitti o maç da.

ez cümle sonuç olarak benim saydığım kadarıyla üç büyük + milli takımımıza 15 gol, 3 asistlik bir performansı var sheva ağabeyin. yine de türk taraftarlar kendisinden nefret etmez (ben hiç sevmem o ayrı, niye acaba...) bilakis kendisine hayran olan çok da insan bulunur. her ne kadar sevmesem de çok büyük topçuydu.

kafasını ağrıttığım herkese özrü bir borç biliyor ve bu entryi noktalıyorum.
  • sözlükte adına açılmış başlığın andriy shevchenko olmayış sebebi anlaşılamayan futbolcu.

(bkz: maykıl ceksın)
    (bkz: piyer van hoydonk)

edit : gelen bilgiler kiril alfabesiyle yazılan rusça isimlerin türkçe'ye okunduğu gibi geçtiği ve benim göt olduğum yönünde.
  • türk takımları bu amına koduğumun evladından çektikleri kadar kimseden çekmediler.
  • maç sonunda formasını çıkarıp bilboard alınlı deniz'e vererek kul hakkı yemiş gavur futbolcu.

ulan, orada servet çetin duruyor, sayesinde kariyer yapmışsın..ona versene tırto!!
  • pek bilinmez ama kendisi gürcistanda 20 karıyı bir araya toplatıp otelin diskosunu kapattırır, gece sonunda seçtiği bir tanesiyle odaya çıkar. he canım eşcinsel, emin ol eşcinsel.
  • herifin coşması, çılgın atması için saha içinde bir adet tc vatandaşı olması yetiyor. ben bugün bunu gördüm.
  • servet çetin'in başkenti.
  • forma numarasi olarak 76'yi secerek ayni numarali formayi giyen servet cetin'e goz kirpmistir. donuyor lan donuyor!
hesabın var mı? giriş yap