şükela:  tümü | bugün
942 entry daha
 • sadece kullanılabilir anlamda çalışan uygulamaların ram'i sömürdüğü sanılan işletim sistemi.

  4 gb ram'li windows 7 64 bit kurulu bilgisayarımda 4 tane internet explorer 10 penceresinden başka açık uygulama yok. fakat ram'in %44'ü (1760 mb) kullanılıyor görünüyor.

  halbuki arka planda sistemi çalıştıran uygulamalar da yok. bunun yerine sistemim seattle'daki microsoft merkeziyle telepati yoluyla veri alış-verişinde bulunarak çalışıyor.

  bu kadar ram'i nasıl sömürdüğünü anlamış değilim.
 • mesele alt/üst segment değildir. yanlış yönlendirmeyelim.

  oyuncuysanız üst seviye alın. bu işin başka yolu yok.

  oyuncu değilseniz, internette takılmak, kimi yardımcı uygulamaları kullanmak, e-kitap okumak vs. için alacaksanız alt ve hatta mümkünse orta segment, en az 4 inç ekranlı ve mutlaka android 4.1 jelly bean versiyonlu bir telefon almanızı tavsiye ederim.

  ihtiyaçlarınız arasında kamera da varsa ona ayrıca bakın. her üst seviye telefon iyi, her orta seviye telefon da kötü sonuç vermez.

  android sisteminde donanım ihtiyacı oyun ve kamera kullanımında ortaya çıkar. oyun ve kamerayı saymazsak bugün neredeyse tüm alt ve orta seviye android cihazlar geriye kalan uygulamaları çalıştırmaktadır.
 • biz android müdavimlerinin anlata anlata dilinde tüy bitti; ancak hala anlamayanlar var.

  görev yöneticisini, zartı-zurtu bırakın; uygulama kapatmak/çıkmak iki şekilde olur.

  1: "home" tuşuna basıp çıkarsan uygulama arka planda çalışır. aynı ios gibi başka yöntemle kapatman gerekir; ios'te tuşa çift tıklarsın. android'te görev yöneticisine girersin. bunları yapmazsan sistem ram ihtiyacını karşılamak için uygulamayı kapatmadığı müddetçe tekrar girdiğinde kaldığın yerden devam edersin; sistemin kendine göre bir yöntemi var, her uygulamayı kapatmaz. ios de gerektiğinde ram ihtiyacını karşılamak için kendisi kapatır. kapatmaz diye bir şey yok. her ne kadar telefonda android'çiysem, tablette de ios yani ipad üzerine tanımam. fanboy entry'si değildir bu.

  2: "geri" tuşuyla çıkmak. işte bu yöntem uygulamayı kapatır. sadece geri planda çalışması gereken (telefon, mesajlaşma, facebook, viber, whatsapp vs.) uygulamalarda bir işe yaramaz. zaten onlar ios'te de arka planda çalışıyor.

  anlaşılmayan bir husus var mı?
 • android'in yeni versiyonlarından birine sahip kullanıcıların cihazlarını bir miktar daha akıcı hale getirmek için aşağıdaki işlemleri yapmalarını tavsiye ederim:

  - ayarlar'dan geliştirici seçenekleri bölümüne girin.
  - alt alta yer alan ve standart olarak 1x değerinde olan pencere animasyonu, geçiş animasyonu ve animatör süre ölçeklerini 0,5x olarak değiştirin.
  - yine aynı bölümdeki "gpu görüntülemeyi/oluşturmayı zorla" seçeneğini de işaretleyin.

  artık cihazınız biraz daha hızlanacaktır.

  `dipnot-1:` ölçekleri "kapalı" olarak da ayarlayabilirsiniz ancak geçiş animasyonlarını sevenler için güzel bir seçim olmayacaktır.

  `dipnot-2:` android 4.1'den sonra bazı cihazlarda geliştirici seçenekleri aktif olmayabilir. aktif etmek için ayarlar -> cihaz hakkında bölümüne gelip en aşağıdaki derleme numarası veya yapım numarasına "artık siz de bir geliştiricisiniz" yazısını görene kadar yaklaşık 7 defa dokunun. bazı cihazlarda ayarlar -> cihaz hakkında -> yazılım bilgisi altında da olabilir.
 • benim gibi nexus diyenler saf android ara yüzünün çok kötü olduğunun farkındalar. ancak htc, samsung, sony vb firmalar da sense, touchwiz, timescape gibi değişik isimlerdeki ara yüzleriyle sistemi şişiriyorlar. sanki os üzerine os yazmışlar ve hatta daha fazlasını yapmışlar gibi.

  nexus cihazlar boş bir cihaz olarak gelir ve dibine kadar da özelleştirmeye açık olur. ios'de de aslında durum bir dereceye kadar böyledir. her şey kullanıcıya bırakılmıştır.

  nexus cihazlar hafızanın neredeyse yarısını dolduran, google uygulamaları haricinde root olmadan silinemeyen, silinse de sistemin stabilitesinin bozulmasına yol açan uygulamalarla gelen cihazlar değildir. örneğin; samsung deli gibi uygulama basıyor. herkes kullanır mı kullanmaz mı düşünmüyor. misal bir engelli s health uygulamasını ne yapsın?

  son olarak 16 gb nexus 4, iphone 5 ve samsung galaxy s4'ü ele alalım. 16 gb nexus 4 ve iphone 5 13-14 gb kullanılabilir alanla gelirken 16 gb samsung galaxy s4 8 gb kullanılabilir alanla geliyor.

  sadece bu son paragraf bile neden "android=nexus" dendiğinin yeterince açık nedenidir.
 • öncelikle telefonda android, tablette ios kullanan ve şimdilik bu tercihinden başkasını düşünmeyen biriyim.

  ios kullanıcıya sormadan aldığı izinleri göstermediğinden, kendisi bu izinleri otomatik gösterince birdenbire adamı paranoyak yapan işletim sistemidir android.

  en basit örnek deli gibi kullanılan ve benim de vazgeçilmezim olan viber'dır mesela... bu uygulamayı ios cihazına kurdun değil mi? kurdun. senden sadece 2 tane izin ister. nedir bunlar? rehberine ve fotoğraflarına erişsin mi? ulen uygulamayı açıp viber'ın dahili rehber'i üzerinde bir kişiye dokunduğunda ücretsiz mesaj ve aramanın haricinde ücretli seçenekleri de var! sen hangi ara verdin o izini? sadece viber'ın kendisi bir uyarı veriyor. ios dahilinde hiç öyle bir izin onayı istenmiyor. yine aynı uygulamanın mesaj arabiriminden başka birine kamera ile fotoğraf çekip anlık olarak gönderiyorsun? sordu mu sana, "kameraya erişim izni veriyor musun?" diye?

  ios yapınca tamam... android yapınca şöyle-böyle...

  bir de arka planda çok işlem yapıyormuş.

  şu uygulamayı yükleyin ve running processes'e girin de görün bakalım ios arka planda kaç tane işlem yürütüyormuş.

  https://itunes.apple.com/…/idemonstrate/id434586979

  ha, bu kadar işleme göre kasılmıyor, ona tamam diyorum. ancak altı-üstü 4 telefon, 4 tablete göre uyarlanmış ve kullanıcı kısıtlamalarının kralını sunan bir sistem bir zahmet kasılmayıversin di mi ama?

  dipnot: bu entry yazıldığı sırada yanılmamak için yaklaşık 1 yıldır ipad 4 cihazıma kurulu olan viber'ı silip tekrar yükledim. samsung galaxy s2 cihazımda ise böyle bir şeye elbette gerek yok. çünkü bırakın cihazdaki google play uygulamasını google play'in internet sitesine girilse bile bu izinleri gösteriyor. app store'un cihazdaki uygulaması veya internet sitesi bunu gösteriyor mu?
 • ekşi sözlük uygulamasına gerek yoktur.

  http://img443.imageshack.us/img443/8292/uu4f.png

  (bkz: dağılın ulan)
 • milyon çeşit cihazda ve her fiyatta satılıyor olması neden ios'ten daha yaygın olduğunu açıklar.

  ancak ios de milyon çeşit cihazda, her fiyatta ve ebatta satılıyor olsaydı bu derece stabil olmaz, sunduğu mevcut kullanıcı dostu(!) özellikler sayesinde android'in gerisinde kalmaya devam eder, yine bir çok android cihaz üreticisinin yaptığı gibi sadece son ve bir önceki modellere (o da üst seviye cihazlarda) güncelleme verilirdi.
 • 2 gb ram'li mobil cihazı kastırmayan işletim sistemidir.

  2 gb ram'li mobil cihazı kastıran sony'nin yaptığı ara yüzdür.

  sony xperia z1 ile aynı donanım nexus 5'te de var.

  biri kastırıp biri kastırmadığı halde bütün ihaleyi android'e bırakan genç adamın şimdi odasına gidip bu söylediklerini bir daha düşünmesi gerekir.

  ha, yok ben düşünmeyeceğim, farzımı yerine getirip iphone 5s'e geçeceğim diyorsa o zaman kendisini 2 sene sonra ios 9 güncellemesini almış iphone 5s'i ile yine buraya, cihaz kastırmanın tanımını tekrar yapması için bekleriz.
1343 entry daha