şükela:  tümü | bugün
  • anlaşılmayan bir şey yok, bir şeyin savunulduğu falan da yok. özellikle pm den değil de insanlar okusun diye buraya yazıyorum.

diyelim 10 senedir bu malware benim android telefonda. hani farzı misal öyleyse bile, ee?

yani şöyle bir örneğimiz olsa tamam; "hocam telefona google playden bir finans uygulaması yükledim, adamlar benim banka bilgilerimi şifremi falan almışlar, paramı çalmışlar" veya "işte şu uygulamaya sızıp ekli kişilere bilmem ne mesajı atmışlar" vs örnekler çoğaltılabilir. bu durumda eeööhh tamam deriz.

ama şimdi herhangi bir kontrol, araştırma vs yapmadan 1000 tane yazıyla bin tane android uygulaması indirmişim, herhangi bir güvenlik sorunu vs yaşamamışım. ee? benim verilerimi almaksa problem benim götü boklu verilerimi alabilir, bana münferit bir zararı var mı? yok. bana beleşe veriyor mu veriyor. zaten bir ürün bedavaysa ürün bizizdir, o da tamam.

market daha iyi denetlense tabii ki daha iyi olur ama eldeki iyi seçeneği kötülemek matah bir şeymiş gibi diğerine insan yönlendirmeye yol açabilir.
  • "10 senedir android cihaz kullanan bendeniz ki daha hiç bir app yi araştırmış, kontrol etmiş değilim, nereden araştırılır onu da bilmiyorum. telefona oradan buradan belki bin tane app indirdim ama virüs falan bulaştıramadım. demek ki sorun bende."

neremle güleceğimi şaşırdım. zaten kötü niyetli yazılımların çoğu kullanıcı tarafından fark edilmemek için her şeyi yapıyor. bir düşün kullanıcı tarafından fark edilse amacına nasıl ulaşacak? kim bilir telefonun arka planda senden habersiz neler neler yaptı dünyadan haberin yok. android denen işletim sistemine uygulama yüklerken ya da yüklü bir uygulama izin istediğinde geliştiricisi güvenilir değilse iki kere düşünmek lazım.
  • güvensiz olduğunu biliyordum da bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum:

https://youtu.be/bmxamaxx7oy
  • hala guvenlikten dem vuran zindiklar var.
    ios ve android'de guvenli degilir.
    bilmedigimiz bir suru arka kapilar vardir o cihazlarda yazilimla alamadiklarini donanimla alirlar ruhunuz duymaz.
    parmak izi tarama, yuz taramasi sizin kara kasiniz,kara gozunuz icin cikmadi koca g.tluler sizi.
  • windows'ta olduğu gibi genel sürücüleri (generic driver) olması gereken işletim sistemidir. böylece yüksek donanımlı eski cihazların özellikle tabletleri (eski nexus tabletler, shield tabletler, samsung note tabletler) kullanımının sırf yazılım nedeniyle sonlandırılması derdinden kurtulunur. tabii bu durum daha az satış demek olduğu için genel sürücülü bir android sürümünün yapılması da çok zordur.
  • ios'tan geçiş yaptığım işletim sistemi. huawei mate 20 lite cihazımda şöyle bir durum var, ya ben nasıl yapılacağını bilmiyorum ya da bir uygulama yardımıyla yapılıyor sanırım.

mesela ios kullanırken mobil banka uygulamasına girerken gelen sms direkt klavye üstünde çıkıyordu ve hiç uğraşmadan direkt kodu doldurabiliyordum.

ama android'te gelen sms kodunu okumak için bildirim ekranını indirip bakmam hatta bazen direkt mesaja girip kodu almam gerekiyor. ios'un bu özelliğini android'te nasıl yaparım merak ediyorum.
  • daha evvel vardı ama android bunu kaldırdı.
  • 4 yıl kadar andrıid kullanıp, son 5 yılını ios’la geçirmiş biri olarak, iş telefonum nedeniyle (huawei mate 20 lite) tekrar kendisiyle ciddi bir ilişkiye başlamak zorunda kaldım. her iki işletim sistemi de babamın oğlu değil, kendimi markayla tanımlayacak kadar da ezik değilim, aldığım hizmete bakarım. arkadaş, android bir sürü farklı telefona hizmet verdiği için sorun yaşıyormuş, anlıyorum. ama yaşattığı sorunlar hala aynı! kullandığım ios sürümü (ki son iki güncellemeyi halen yapmadım - lphone 6 kullandığım ve yavaşlasın istemediğim için) android’den hala daha hızlı, hala program kapanmıyor, hata vermiyor! yeni telefon daha 2 haftalık, ama yavaşlıktan tut yanıt vermemeye, klavyesinde yazarken - ki takdir edersiniz ki yazım hızım aynı iki cihazda da - algılayamadığı tuşlar (yavaşlıktan) oluyor. ayrıca google play’de halen güvenliği kuşkulu uygulamalar var. android kullanan cihazlar yatsın kalksın apple’ın pahalılığına şükretsin bence. daha 2016’da çıkan telefondaki güncel olmayan işletim sistemiyle yarışamıyorlar. android işletim sistemli telefon alacak paranız varsa, azıcık daha üstüne ekleyin ve uzun vadeli kullanım için apple alın derim.
  • android 7 ile bir çok sorunun çözüldüğünü düşünüyorum. hata alınıyor diyenler hatalı uygulamalardan dolayı işletim sistemine suç atıyorlar. bunda en büyük etken playstore'un yeni öğrenen geliştiricilere daha yatkın olması. şöyle anlatayım mesela iphone'a program yazmak için mac bilgisayar lazım ki çoğu kişinin bütçesi bu bilgisayarları almaya yetmiyor. alanlar da para kazanabilen tecrübeli yazılımcılar oluyor genelde. ayrıca iphone geliştirici lisansı için her yıl 100 dolar istiyor android ise tek seferlik 25 dolar istiyor. tabi ki yine bu ikisini iş olarak yapanlar da farklılık gösteriyor. her yıl ödeyen bir kişi bu işe daha profesyonel olarak bakıyor. mesela ben whatsapp, instagram tarzında uygulamalar kullanıyorum genelde. çok uygulama yükleyen biri değilim bu yüzden şu çökme olayına neredeyse hiç denk gelmedim.
  • geliştiricinin lisans parası müşteriyi ilgilendirmez. gelip burada yıllık hesap falan yapmamak lazım. müşteri aldığı hizmete bakar. benim şu an bile android kullanıcısı olarak ne uygulama çökme problemim var ne bir şey, ama olsa da geliştirici lisans ücreti üzerinden argüman üretilemez kusura bakmayın.

bu arada bence ios'u dövmeye google klavyesi bir yeter. entegre servislerinin zaten hastasıyım.