• kendisi cogu telefona gelmemistir de her akilli telefon konusunun olmazsa olmaz 3310 esprisi zaman gecmeden gelmistir.
  • türkiye'de bir bana gelmedi herhalde. sikicem amk. neden her haltta sıkıntı yaşıyorum lan ben?
  • nexus kullanmanın ayrıcalığı sanırım. zaten bu ayrıcalık için almıştık nexus'larımızı.

ekim ortasında 4.4 kullanmaya başlayacakken biz nexus kullanıcıları, s3 note 2 vs. hala 4.3'e geçememiş olacak.

bu cidden hoşuma gitse de aslında android kullanıcısı olarak android'in geleceği hakkında ciddi sorular yaratıyor kafamda.

bu güncelleme mevzusuna google'ın bir şeyler yapması lazım. topu tamamen htc, sony, lg ve samsung'a bırakarak onların keyfiyetini bekleyen bilmem kaç milyon android kullanıcısı yaratmak iyi değil.

bu firmaların hepsi de bu güncelleme mevzusunda aşağı yukarı aynı. hepsi amiral gemilerine ağırlık veriyor ve her sene yeni amiral gemisi çıkarıyor. 1 sene sonra cihazlar artık kullanıcının beceresiyle custom rom kurma hevesleri ile ayakta kalıyor.

cidden android alacak kişilere kesinlikle tavsiye etmiyorum artık. ya nexus al diyorum ya da iphone al. ki iphone'dan nefret eden biri olarak.

çünkü hala 4 çekirdekli bilmem kaç gb ram bulunan cihazları bile optime edemeyen ve stabilite sorunları yaşatan firmalar var.

bilmiyorum kaç sene daha böyle gider ama android'in ömrü bana artık kısalıyor gibi geliyor.

biliyorum konu çok saptı ama bir de market'in kontrol edilememe durumu var. çöplük olma yolunda belki de oldu. olmuştur yani.

dediğim gibi benim 4.4'ü kurmama 10 gün varken benim cihazımın 2 katı fiyatına satılan aletler 4.3'ü 2-3 ay sonra; 4.4'ü de kim bilir kaç ışık yılı sonra alacaklar.

android'den ümidim kesildi. iphone da jobs'tan sonra siki tuttu. windows phone zaten olmaz olsun.

1000 ila 2.500 tl arası para ödeyip sikten boktan işletim sistemlerine mahkum olmak içimi paralıyor lan.

üzülüyorum :/
  • buraların entry dolacağını düşünüyorum, fakat android işletim sisteminden ve sürümlerin geç gelmesinden kullanıcılar hakikatten sıkıldılar.
    işin doğrusu android'in geç gelmesinden değil şirketlerin sürümleri geç yayınlamasından kaynaklı genel bi hoşnutsuzluk var.
    benim galaxy gio ise menopoza tur bindirmiş durumda..
  • nexus 4'üme önce güzel geldi de sonra bozdu.

telefon hızlandı mı bilmiyorum zaten çok hızlıydı farketmedim bir şey.

şarj süresi kesinlikle uzadı bu çok iyi de oldu.

ancak uygulamaları güncelleyemiyorum ve haritalarda konumumu bulduramıyorum. mağdurum.

edit: ayarlardan google hesabımı silip tekrar giriş yapınca düzeldi. insan hayvani sağolsun.

tek bir sorunum kaldı o da haritada konumumu göstermemesi. ayarlardan konum bilgisini açın diyor, açıyorum bir şey değişmiyor.

edit 2: haritalar uygulamasının önbelleğini temizleyip, yeniden etkinleştirince düzeldi.
  • android jelly bean versiyonunun en stabil hali olduğu söylenmekte. yani bundan sonra 5.0 key lime pie sürümü gelecek.
    yaklaşık 6-7 aydır android 4.1.2'den 4.2.2 ye yükseltilmesi beklenen ancak touchwiz arayüzünde oluşan bir hata ve samsung galaxy s4'ün çıkması ile ondaki donanımsal olmayan yazılımsal özelliklerin eklenecek oluşu sebebi ile sürekli ertelenen samsung galaxy note 2 ve samsung galaxy s3 4.2.2 almadan direk 4.3 alacak diye haberler ortaya atılmıştır. samsung'un her sürümde yavaş yayınlama hızına bakılırsa en az 3 ay daha askıya alınacak gibi bu güncelleme.
    ayrıca 7 aydır üstünde uğraşıyorlar ve bunu geçip direk 4.3 verecekler. bence saçma. bunun yanında koskocaman şirket, kaç tane yazılım mühendisi vardır. kendi yaptıkları touchwiz arayüzünü 7 ay boyunca 4.2.2 sürümüne entegre edememeleri çok ilginç. aynı sistem s4'te stabil çalışıyorken hem de.
    olmadı google firmasına teklif götürüp keşke "bizim şu touchwiz olayında sorun var siz de bakın" deselermiş.
    her neyse, insan bir yandan havalı özellikleri beklerken bir yandan da beklemekten bıkıyor.

yani özetle samsung'un amiral 2 telefonunun 4.2.2 sürümü almadan direk geçeceği sürümdür.

ufak bi düzeltme: (bkz: ryder201) teşekkürler

opengl bi grafik kütüphanesi ve mobil cihazlarda(android-ios vs hatta ps3 de benzeri bir kütüphane kullanıo bkz: psgl) olan versiyonu opengl es adlı alt kümesi. opengl es, androidin önceki versiyonlarında da vardı, fakat android 4.3 de yeni gelen ise opengl es in 3.0 versiyonudur, önceki versiyonlarında 2.0 ve 1.x mevcuttu
  • telefonu töbe estafurullah bi tuhaf eden güncelleme.
  • samsung galaxy s iii model telefonumun şu an kurduğu yeni güncelleme. merakla bekliyorum sonucu. birazdan editleyip kısaca görüşümü söylerim.

edit: güncellemeyi bitirdi, telefon açıldı ama bir şey indirmeye çalışıyor 14,81 mb/5,03 mb olarak kaldı ve 20 dakikadır bir ilerleme yok. internette sıkıntı yok. bu editi telefondan yazdım. edit 2 yazıp entryi mahvetmek istemem o yüzden çok kısa bir şekilde görüşlerimi yazıyorum şimdi.

-genel anlamda hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur.

-kilit ekranındaki değişiklik hoş olmamış açıkçası.

-widget olayı çok güzel olmuş ama sanırım s4 ile aynı yapmışlar.

-birkaç uygulama sembolü değişmiş, ayarlar kısmı daha kullanılabilir hale gelmiş.

-hız konusunda bir fark göremedim.

-pin kodu girme ekranı gerçekten güzel olmuş.

-haritalar uygulaması değişmiş! ve mahvolmuş açıkçası, hiç beğenmedim.

-rehberi de mahvetmişler. yazıların daha okunabilir olduğu ise doğru, çok ufak ama güzel bir değişiklik.

-hesap makinesi güzel olmuş.

-müzik uygulaması da eskiden daha güzeldi.

-galerideki fotoğraflarımızı gezerken altta çıkan tarih muhabbeti hoşuma gitti.

kısaca yazıyım dedim ama böyle bir sonuç çıktı ortaya.
  • samsung galaxy s4'e kurulduğunda cihazın batarya ömrünü bir hayli kısaltan (en azından benim telefonumda), fakat diğer pek çok yeniliğiyle memnun eden android versiyonudur. özelikle knox olayı çok güzel olmuş, herkesin kullanması gerekli bu devirde.
  • samsung galaxy s3 umu ucuran android sürümüdür. guncelleme sonrasi bi de fabrika ayarlarına döndüm. simdi tertemiz oldu, keyfini cikariyorum telefonumun.

hosuma gitmeyen tek nokta; anasayfadaki saat widgeti oldu. bi bicimsiz duruyo bu eskisi daha iyiydi bence.
hesabın var mı? giriş yap