şükela:  tümü | bugün
  • iphone'a 2500 tl verince, o işletim sistemini övmek zorunda kalanların bok attığı işletim sistemi.
  • nihayet en kritik eksiklerini kapatmış. açıkçası şimdi ios'la adil bir maç olabilir. güçlü olan kazansın. birkaç günlük kullanımda gözüne çarpan en kayda değer değişiklikler:

- yedeklerden geri yüklemenin sonunda mükemmel bir hale geldiğini (aygıt seçmek suretiyle, ikon ve widget'ları da eski yerlerine koyarak) yazmıştım.

- pil ömrü: kitkat (art) ile 4 saat aktif kullanım sürem vardı bu 5 saate çıktı. benim beklediğimin üstünde bir gelişme. ips'te pil tasarrufu için arka planları beyaz yapacak kadar kastırmışlar. not: uygulamaların pil tüketim yüzdelerini artık tüketim miktarı üzerinden değil toplam pil kapasitesi üzerinden verdiğinden yüzdeler düşük görünüyor. bunu "gizemli bir güç pil tüketiyor" zannedenler çıkmış, değil.

- çoklu kullanıcı desteği ve misafir modu. "ver bi kurcaliyim" ya da "bir yeri arayacağım" diyen adama temiz bir oturum sağlıyor. kullanıcı her şeyi bozsa bile sizin ayarlarınızı etkilemiyor. sizin verilerinize erişemiyor. özellikle tabletlerde kritik olduğunu düşünüyorum. bildiğim kadarıyla ios'ta yok.

- eğer iki faktörlü doğrulamayı kapatmadan telefonu kurmuşsan kurulumda sms'lere bakamıyorsun ama "beni ara ve şifreyi söyle şapşal" diyebiliyorsun. kurulumu sorunsuz tamamlayabilmeni sağlıyor. hayat kurtarıcı.

- swiftkey dengi bir klavyeyle geliyor. malum google geçenlerde satın aldıydı kendilerini.

- telefon şifreleme (encryption) işlemi eskisi gibi saatlerce sürmüyor iki dakkada bitiyor.

- kilit ekranındaki bildirimler kullanışlı. bunların görünürlüğü ayarlanabiliyor.

- smart lock araba kullananlar için bulunmaz nimet (bkz: smart lock/@ssg).

- nihayet fener ve otomatik ekran çevirmeyi hızlı ayarlama ikonları gelmiş.

- telefonu kullanırken gelen aramalar tepede notification olarak çıkıyor yaptığınız işi bölmüyor.

- tepeden inen bildirim ekranı şeffaf böylece komple yaptığın işten kopmadan bildirimlere bakabiliyorsun.

- sanki wifi daha iyi çekiyor? biraz daha test etmem lazım bundan emin olamadım.

- do not disturb yerleşik olarak mevcut, ayarlarda ismi interruptions diye geçiyor şaşırmayın. ses ayarından "priority" moduna geçince de çalışıyor.

- sms için hangouts'a mahkum olmaktan kurtuluyoruz (bkz: messenger/@ssg)

kötü kısımlar:

- ilk hoşgeldin ekranına açılış o kadar uzun sürüyor ki telefon bozuldu zannediyorsun. bir 5 dakika sabredin.

- chrome tab'larının uygulama listesine saçılması ortalığı bir hayli kirletiyor. ben hep ilk 5 uygulamaya geçtiğim için şimdiye kadar pek sıkıntı yaşamadım.

oem markalar da özel çok aşmış cicili bicili launcher kasmak yerine stock launcher'la çıksalar ve android kullanıcıları içiin aygıt değiştirmek sadece ve sadece aygıt değiştirmek anlamına gelse, bu sayede yeni sürümlere güncelleme kolaylaşsa vs ne kadar güzel olacak.
  • hay aminakoduklarim sizi. anasini siktiniz lan sozlugun.

arkadas, yeni bir tablet aldim. sol framede yeni android surumunu gorunce bilgi almak icin basliga bakayim dedim, bakmaz olaydim. ioscularla androidcilerin kapismasini mi istersin, sikim sokum espri yapmaya calisanlari mi? hayir, bi de forumlardaki gibi tipler turedi. hani bi gerizekali bir soru sorar, altina birisi yanit verir bilmiyorum kardes diye. adam biri beni aydinlatsin diye sikik soru sormus ya. iki dakka arastirma yapsan bulursun genc adam. gidin sacma sapan muhabbetinizi, geyik basliklar altinda yapin, isi olan bari duzgun bilgi bulabilsin burada. lan uyuz oldum ya. bunlar hep sedet. ucuracaksin birkacini taksim meydaninda, bak bir daha yapiyorlar mi?
  • gecen cumhurbaskanligi seciminde ekmeleddin'e "camileri kapayacak misiniz?" diye soran bir arkadas vardi. "yazik lan nasil beyni yikanmissa" diye uzulmustuk.

android google'in urettigi bir isletim sistemi. google'in adres defterini, google docs'u, google chrome'u, google'in picasa'sini kullanirsan, aklina gelebilecek her seyin pek tabii ki aninda yedeklenip senkrone olacagini gorursun. ben yaptim oldu, milyonlar yapiyor oluyor. olur yani.

bunun otesinde, sayet ki istemezsen, bu servisleri kolaylikla kullanmayabilirsin, cogunu kaldirabilirsin, baska programlar kullanabilirsin (ornegin dropbox her turlu hem drive'i hem icloud'u dover, hele bir de truecrypt yeniden canlansa cok daha kullanisli olacak). root etmeye zaten girmiyorum, apple'la beynini curutenlere agir geliyor.

yani cahil desem herhalde degil, ama ekmeleddin gelince camiler kapanacak sanan zihniyetten ne kadar uzak su "android kullanisli degil yea" zihniyeti, merak ediyorum.
  • android 5.0 kullanım oranıyla ios 8 kullanım oranını kıyaslamanın kafası nedir açıklayalım. bu marka takıntılı kafa daha önce de söylemiştim, ististanasız her marka model başlığına girip sistematik bilgi kirliliği yapıyor, bu da son yumurtası olmuş. sadece kendi ürettiği donanım için yazılmış bir işletim sistemiyle açık kaynak kodlu bir işletim sistemini son güncellemeleri ne kadar kullanılmış bakın eheh eheh diye kıyaslamanın nasıl bir manası olabilir, buna yüklenecek olumlu bir anlam var mı ortada ?. çok da keyif almıyorum bunları yazarken ama birileri bir yerde sözlüğü profesyonel olarak trollüyor..

ya obsesif ya da birileri tarafından buraya yönlendirilmiş bir eleman bu. normal biri bu kadar öfke kusmaz, bu kadar kafayı takmaz bu işe, alışılmış bir durum değil birilerinin tüm android ve android kullanan cihazların başlıklarında sürekli güncellenen bir karalama politikası yürütmesi ve akabinde de tüm apple başlıklarında düzenli övgüler, mutluluk dolu entryler.. yani senin benim gibi adamlar uğraşmaz bu işle hadi bir yazar iki çizer, hepsine düzenli pislik atıp çıkmaz. merak eden varsa otursun okusun tek tek o entryleri ne dediğimi anlar. allah kimseyi bir markanın kulu köpeği yapmasın, son derece itici sevimsiz bir vaziyet.
  • galaxy tab s'e gelip gelmeyeceği, forumlardan, google'dan ve hatta ekşi duyuru'dan öğrenilebilinecek işletim sistemi. siktiniz sözlüğü eylediniz viran amk.
  • kod adının kömbe olmasını umduğum android versiyonu...

(bkz: android 5.0 kömbe)
  • aynen. bunun rakibinde güvenle bankacılık işlemlerinizi yapıp kıçınızı başınızı çektiğiniz fotolarınızı daha sonra netten toplayabilirsiniz.

(bkz: the fappening)
  • nasıl bir çıkarım yapılmaya çalışılmış anlamadım ama şöyle anlatayım;

ios dediğiniz işletim sisteminin sorumlu olduğu cihaz sayısı iki elin parmağını geçmez. oysa android öyle mi? binlerce farklı donanıma hitap ettiği için (ki bunların içinde tv den buzdolabına kadar bir çok farklı sektorden ürün var) adaptasyon sürecinin uzun olması gayet doğaldır. öte yandan asıl gecikmenin sebebi mobil cihaz sektöründeki firmaların android üzerindeki özelleştirmeleridir.

eğer ios'la android güncellemeye adaptasyon süreci adil olarak karşılaştırılmak isteniyorsa, o zaman nexus cihazlar kıstas alınmalıdır.
  • eveet, overlok makinesi ayağınıza geldi. bugün çıkan -final sürümü ile aynı olduğunu düşündüğüm- son developer preview sürümü hakkındaki ilk izlenimlerim;

* öncelikle şu kadarını söyleyeyim, haziran ayında yayınlanan ilk sürüm ile bunun arasında fersah fersah fark var. hemen her açından hem de.
    * sonunda tee ics'den beri gelen bilmem kaç yıllık animasyonlardan kurtulduk.
    * arayüz inanılmaz akıcı olmuş ve geçiş animasyonları tek kelimeyle harika.
    * google play dışında herhangi bir google uygulaması içermiyor. enteresan bir şekilde aosp mesajlaşma ve tarayıcı uygulamaları geri gelmiş.
    * ya halen galerinin vb. birkaç uygulamanın ikonları milattan öncesinden kalma. düşük çözünürlüklü. bunları da değiştirmeleri gerekiyor bence.
    * uygulama çekmecesi klasör şeklinde açılıyor.
    * bildirim alanını iki parmakla çekerek tamamen aşağı indirebiliyoruz eskisi gibi. tek seferde de ayarlar kısmı olmasa da bildirimler kısmı iniyor aşağıya.
    * ekran kapanış animasyonu değişmiş.
    * bildirim ekranında tümünü temizle düğmesi var. keşke görev ekranında da olsaydı.
    * hdr+ modu kitkat'a göre ne yazık ki biraz daha yavaş. bir önceki preview'dan hızlı gerçi. bir kötü haber daha 3 yerine 2 fotoğraf çekebiliyor öncekileri işlemeden.
    * aosp browser'ın ayarlar kısmı çalışmıyor. * *
    * çekirdek sürümü 3.4.0.
    * derleme numarası lpx13d
    * biraz da ekran görüntüsü;

http://imgur.com/a/gepge

devam edecek.