• yeni gelen özelliklerden bazıları şunlar imiş.

* kilitli ekrana istenilen uygulamanın kısayolunu ekleme
    * sosyal medya hesaplarınıza girmeden okunmayan kaç bildirim olduğunu görme
    * ldacteknolojisiyle hızlı aktarım yapma *
    * nan teknolojisiyle hızlı aktarım yapma *
    * uygulama ikonlarını değiştirme *
    * 60'dan fazla yeni imoji
    * otomatik form doldurma *

** açılan bir ekranı küçülterek istenilen bir yere çekebilme ve arka fonda başka bir ekranda işlem yapabilme

** sonuncusu ve bence en önemlisi pil kullanımında gelen özellik. arka planda çalışan uygulamalara getirilen sınırlandırmalar sayesinde pil tasarruf modunun daha da etkinleştirilmesi.

daha detaylı bilgi için tıklayınız.
  • general mobile telefonlara geliş tarihi belli olan android sürümü.

gm6 & gm6d : aralık
    gm5 plus & gm 5 plus d: şubat
    gm5 & gm5d: nisan
  • telefonu hızlandıran ancak piline derman olmayan android sürümüdür.

belki de optimize ol(a)mayan programlardan kaynaklanıyordur, sıfırlayınca düzelebilir. denersem not düşerim.

not: s7
  • samsung galaxy s7'min 8 aylık kullanımda takılma ve donmalara başlaması sonucu yav paraya kıyıp iphone' a mi geçmeli derken ilaç gibi gelen güncelleme olmuştur. telefon yağ gibi oldu, görsel olarak da yenilenmiş hissediyorum. parayı bir süre daha koruyacağım için #şükür.
  • şarjı iyi giden telefonun daha da iyi olmasını sağlamış lakin arka planda veri kullanımı kısıtlıydı 7.0 da. 8.0 a geçince whatsapp mesajları bile geç gelmeye başladı. tamam ayarlardan değiştirip optimize etmek mümkün uğraşmadım bile zaten buna.

şarj konusunda gerçekten farkedilir düzeyde ileriye taşımışlar olayı. performansı zaten iyiydi sıkıntım yoktu. kullanım arayüzü de daha gelişmiş. güncelleme sonrası hiçbir problem yaşamadım.
    (s8+ )
  • sony xz ile kullanmaya başladığım sürüm.

oldukça detaylı menüler ilk göze çarpan düzenleme oldu. pil performansından şikayetçiydim şu an muhteşem gidiyor. denemek için dün gece 2 gibi tam şarj olmuş halde fişten çektim sabah 9 gibi kullanmaya başladım, 2 saat rahat spotify açıktı, bir yandan da internette gezinti yaptım. an itibariyle %55 üstelik stamina açık değil normal modda. eskiden olsa %7 filan olurdu.

8.0 ile güzel bir pil optimizasyonu yapmışlar. en azından sony xz için böyle.
  • 5 yillik bir samsung kullanicisi olarak sadece cus diyebiliyorum bu isletim sistemine.

gakaxy s7 edge 2 gundur ucuyor. hic olmadigi kadar iyi bir seviyeye cikarmislar androidi.

bu sefer hakkaten olmus.
  • uygulamaların arkaplanda çalışmasını önemli ölçüde kısıtlayan işletim sistemi.

son kullanıcı açısından söylemek gerekirse kullandığınız uygulamalar bu android sürümü için yazılmışsa daha az pil tüketir ve performans sorununa neden olmaz. ancak android işletim sisteminin direk izin vermediği bazı özellikleri sağlayan uygulamalar büyük ihtimal ile bu özelliği kullanmayacaklar.

uygulama geliştiricileri açısından söylemek gerekirse uygulamalarınızın targetversion 26 ve üzeriyse service'ler bir süre sonra sizlere ömür. broadcastleri dinlemeli ve gerekli durumlarda jobintentservice sınıfından türemiş serviceleri jobscheduler aracılğı ile sıraya sokmak gerekiyor. bu service'ler de sıraları geldiğinde çalışıp, işleri bitince imha ediliyor. eski tip startservice methodu ile çalışacak service'e ihtiyacınız carsa targetversion 25 ve altı olmalı.
  • s7'de yüzleri güldürmüştür. maşallah yılan gibi oldu telefon.
  • eski olup güncellemesini alacağı veya yeni olup default olarak ekleneceği telefon ve tabletler;

- samsung galaxy (tüm 2017 modelleri)

- nexus 6p

- google pixel

- pixel xl

- pixel c

- nexus 5x

- xperia x

- xperia xz

- xperia xa1

- htc u11

- nokia 3

- nokia 5