*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • android telefonlara yakında gelecek olan işletim sistemi.
 • tanıtımı yapılmış işletim sistemi.
 • ne zaman yaygın olarak kullanılacağı belli olmayan android işletim sisteminin yeni sürümü. sürüm ismi p harfi ile başlamaktadır. tam ismi ise henüz belli değildir.
 • android'in yeni versiyonunun resmi ismi. başlar yakında tık çalmak için sitelerde "pie güncellemesi alacak cihazlar tam sıralı listesi" tarzı başlıklar.

  https://www.android.com/versions/pie-9-0/
 • android p'nin resmi adı. işletim sisteminin 9. sürümü.
 • yeni sürüm çıkarsa ne olacak? hayatımızdaki sorunları mı çözmüş? özelliklerini geliştirip ve yeni teknolojik sensörleri desteklemesi sonucu önümüze yeni sürüm diyip aynı şeyi vermelerinden bıktım.

  yapay zeka ile işletim sistemi ile hayatımızı kolaylaştırmadıktan sonra bir anlamı yok.
 • hoşgelmiş olan android sürümü. samsung cihazlara gelmesi her zamanki gibi zaman alacak gibi görünüyor.
 • birkaç saat önce beta sürümü pixel telefonlara açılmıştır.

  pixel 2'den ilk izlenimlerim şu şekilde:

  öncelikle en büyük değişiklik olarak navigasyonu gösterebiliriz. ekran altında 3 tuşlu standart navigasyon kaldırılmış. ortada çok işlevli bir home button koyulmuş. ıphone x gibi fiziksel bir home button olmadığında sunulan çözüme benzer bir sistem. ortadaki bu digital butona basarsanız home button işlemi görüyor, yukarı doğru çekerseniz açık olan uygulamaları gösterip arada geçiş yapmanızı sağlıyor, yani eskiden bu 3lunun sağındaki butonun işlevi. fakat bu sefer tekrar açmanızın kuvvetle muhtemel olduğu 4 uygulama ikonu da çıkıyor alt satırda. bu orta tuşu bir kez daha yukarı doğru kaydırırsanız da uygulamaların tamamını görüyorsunuz, yine bir ek istisna ile 2 adet de olası fonksiyon kısayolu ile (örneğin şu kişiye whatsapptan mesaj yolla veya şu kişiyi ara). yani sık kullandığınız akışlar bir şekilde ai yoluyla öğrenilmiş, size kısayol olarak hazır lop eklenmiş. son olarak bu ortadaki tuşa uzun basınca google virtual assistant açılıyor. bu navigasyon tipini kullanıp kullanmamak opsiyonel, ama bir süre sonra insan alışmaya başlıyor. eskisine göre çok daha fonksiyonel olduğu kesin.

  bu sürümün en büyük farkı olarak batarya optimizasyonu fonksiyonu öne çıkarılıyor. ai ile hangi uygulamada ne kadar aktif süre geçirdiğiniz, hangi uygulamanın arka planda pasif kalması gerektiği hesaplanıyor. kullanım alışkanlıklariniza göre bir çeşit kişiselleştirilmis pil ömrü uzatma algoritması oluşuyor. bu özelliği daha iyi deneyimlemek için bir dönem açık bırakarak kullanmak gerekiyor.
  (edit notu: birkaç hafta denedikten sonraki izlenimim pil ömrünün kesinlikle arttığı yönünde)

  bu batarya optimizasyonuyla bağlantılı bir de güvenlik güzelliği var. fonda açık olan ama kullanmadiginiz uygulamalarin (örneğin facebook) mikrofon gibi telefon parçalarına erişimi sistem tarafından kesiliyor. facebook'un özellikle son dönemde göze batan keyfiligi ve denetimsizliginden bir nebze de olsa korunma yolu. gerçi google arkaplanda çalan parçayı telefonun ekranında gösterebilecek derecede bizi dinler durumda. ama olsun tercih yapmam gerekirse facebooka dolaylı yoldan bir engel getirilmesi, buna yönelik bir çözüm sunulması kulağa iyi geliyor.

  diğer bir yenilik digital wellbeing olayı. bu sürümle birlikte beta versiyonunu deneyebileceginiz bu uygulama ile dijital bağımlılıklarinizi veya zaman kaybinizi ogrenebiliyorsunuz. buna göre alternatif tedbirler sunuyor sistem. uygulayıp uygulamamak size kalmış.

  bir de sürekli keşfedilmeye devam edilen minik değişiklikler var. örneğin alarm saatinin melodisini seçerken spotify ile eşleştirme opsiyonuyla bir playlist belirleme şansınız var. bunu önceden ıfttt ile yapabiliyorduk, ya da harici bir app ile, ancak alarm sakata gelmesin diye bir çekince vardı şahsen benim içimde, 2 kere sıkıntı yaşamıştım. bu spotify eşleşmesinin default olarak gelmesi beni çok mutlu etti.

  navigasyonla ilgili başka bir konu nihayet ses ayarlarının daha kompakt bir şekilde kontrol edilebilmesi. ses tuşuna bastığınız anda ekranda beliren arayüzde bir yandan medya sesini ayarlarken diger yandan da telefonun çalma sesini/titreşimini ayarlayabiliyorsunuz. titresimsiz sessiz, titreşimde sessiz ve sesli opsiyonlarını tek tıkla geçip secebiliyorsunuz. ben bunu çok pratik buldum.

  notifikasyonlarla ilgili gereksiz uygulama notifikasyonlarini kapamaya useniyorsaniz bir süre sonra sistem bunu fark edip şu şu uygulamanın notifikasyonlarini sallamadigini fark ettik, kapamak ister misin diye soruyor. bunu da çok sevdim.

  arayüzde bir de tepeden çektiğimiz kısayol menüsü değişmiş. daha morumsu mavi tonda butonlardan oluşan bir hal almış. neden bu kadar baskın bir tonlamaya geçtiler bilmiyorum, biraz itici ve boğucu görsel olarak. pratik olan yani ise şu ki o menüde örneğin bluetooth butonunun altinda minik bir ok olurdu oradan detaylı menüye geçerdik. şimdi o minicik oklu kısmı kaldırmışlar, kısayol butonlarindan birine uzun basınca o uzun sistem menüsünde ilgili alana yonlendiriliyosun. o minik oklu alt kısmın kalkmasını bu kadar mantıklı bulacağım aklıma gelmezdi demek ki kullanım zorluğuna sebep olan bir detaymis.