şükela:  tümü | bugün
 • google i/o 2017 ile 2018'de çıkartılacağı duyurulan, düşük işlemci ve bellekli akıllı telefonlar için kullanılması düşünülen işletim sisteminin adı.
 • google search lite, youtube go ve triangle uygulamaları ile gelecek olan bir işletim sistemidir. google'ın next billion projesinin bir parçasıdır.

  hakkında merak ettiğim şey ise bu işletim sistemini herhangi bir telefona kurup kuramayacağımız. eğer kurabileceksek birçok kişinin gözdesi olacaktır.
 • android oreo'nun düşük donanımlı telefonlar için yapılmış versiyonu. 512mb - 1gb arası ramli telefonlarda çalışması için optimize edilmiş. ayrıca düşük depolama alanlı cihazlarda kullanıcıya normal androidden daha fazla yer bırakacağını söylüyor google.
 • 2 gb ram ve 16 gb dahili hafıza standart olsa ne yazar yahu? bir sürü yeni uygulama çıkıyor, uygulamalara yeni yeni özellikler geliyor ve bu uygulamalar - bir süre sonra - eski işletim sistemlerine desteği kesiyor; 16 gb hafıza olsa ne yazar, öyle ya da böyle o yer dolacak ve o telefon şişecek. ki zaten android go'nun olayı da -google'ın söylediği gibi- donanımdan çok yazılım. apple da c serisiyle bunu yapmaya çalıştı ama başaramadı; çünkü asıl iş, yazılımda.

  google şunu diyor: öyle yazılımlar yapalım ki, 1 gb ram ve minimum hafızayla maksimum verimi elde edelim ve insanlar bundan olabildiğince uzun süre faydalansın. google'in başarılı ve eşsiz bir firma olduğunun da kanıtıdır bu; çünkü sen 1 gb'ı 2 yapmayı düşünürken, adamlar 512 mb'da %600 performans artışı yapmayı başarmışlar. bu ne demek biliyor musun? elin afrikalısı, 50 dolar verip aldığı telefonla senin 5.000 liralık cihazına yakın kullanım deneyimine sahip olacak; sen 2 yıl sonra 'yaa bu guncellenmiyooo' diye ağlarken, adam mütemadiyen güncelleme alacak.

  hadi her şeyi geçtim.. önce bir okuyun abi; android go'nun yapılış amacı nedir? yazılımların en kötü şartlara göre optimize edilmesinin ne gibi sonuçları var? nedir bu optimizasyon dedikleri?
 • eski nesil cihazlara portlanıp, yeniden hayat verebilecek olan os.
 • bu android back olmuş. düşük cihazlar için düşük sistem hizmetleri...
 • birinci nesil iphone'larda ve ilk ios surumlerindeki mantikla calisan isletim sistemi. gereken seyler gerektigi kadariyla calisiyor arka planda. on planda olanlarsa islemciyi olabildigince az kullaniliyor.

  dusuk islemci hizi + dusuk islemci kullanimi + dusuk ekran cozunurlugu + bosta bekleyen ram = performans, uzun sarj suresi, az takilma, az donma, az isinma, az bekleme suresi...

  muhtemelen 2 versiyon sonra, su an "cop" denilen cihazlarda 2 kati performans ve pil suresi artisi saglanacaktir.
 • normal bir android'te google ve diğer sistem servislerini silerseniz telefonun pil ömrü ve performansı artar. lakin bu işletim sisteminde bu tarz uygulamaları silerseniz pil ömrü ve performans düşüyor. çok garip ama cpu ve ram kullanımı daha az olmasına karşın en fazla 7 saat kullanım alıyorum; fakat sistemin uygulamaları yüklüyken 10 saatten fazla yoğun kullanımım oluyor.

  sanırım normal android'in aksine, go versiyonunda arka planda çalışan sistem uygulamaları telefonun performansını artırmaya yönelik çalışıyor. sadece gboard go edition'un bile güncel hali daha az sistem verisi tüketiyor ve daha hızlı çalışıyor. normalde güncelleme aldıkça telefonun eskimesi, uygulamaların kasması gerekir; android go'da durum tam tersi işliyor.

  ilginç..