şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: android oreo)
  • android 7 (nougat) sonrasının yeni işletim sistemi. o harfi için de ortaya atılmış birkaç iddia var.

(bkz: android oreo)

(bkz: android orange)

(bkz: android oatcake)

agustos ay'ı icersinde telefonda calisabilir isletim sistemini tanitacaklarmis. simdilik boyle soyleniyor. google'ın da eylul 2017'e kadar destek verdigi urunler bu guncellemeyi alacagi soylenmis. tabi her sey degisebilir yayinlanacagi zamana kadar.
  • google'ın geliştiricilerin erişimine açtığı gelecek sürüm.

ilgili haber
  • yeni gelen özellikleri listeleyelim:

#arkaplan limitleri:

nougatla temelleri atılan bu limitleri, android o ile daha da ileriye taşınmış. android o ile kullanıcının batarya ömrünü arttırmaya ve cihazın interaktif performansını arttırmaya ağırlık verilmiş. bunu mümkün kılmak için arkaplanda çalışan uygulamalara 3 aşamada bazı otomatik limitler atanmış. bunlar kapalı broadcast eventları (broadcast'e örnek vermek gerekirse, telefon açıldı, internete bağlandı, şarja takıldı vs gibi işlemlerin uygulamalara bildirilmesi), arkaplan servisleri ve lokasyon güncellemeleri. bu geliştirmeler ile kullanıcının bataryasına çok az etki eden uygulamaların oluşturulmasını mümkün kılıyormuş.

#bildirim kanalları:
    android o bildirim kanalları diye bir özelliği bizlere getirmiş, uygulama kategorilerini bildirimlere taşıyor. örneğin bir haber uygulamasındaki gündem, teknoloji, sağlık kanalları ile ilgili ayrı ayrı bildirim alabilmek. ayrıca her bildirim kanalının ayarları kullanıcı tarafından değiştirilebiliyor.

#otomatik doldurma api'i
    android kullanıcılarının bir kısmı şifre yönetim uygulamaları kullanıyor, bunlar lastpass, keepass vs gibi uygulamalar. daha önceden uygulamalar içinde bu şifre yönetim yazılımlarının erişimi yoktu, şifreyi ordan kopyalayıp uygulamaya yapıştırıyorduk, artık onlara özel bir api sayesinde direkt uygulamadan veriyi çekip ilgili alanları otomatik doldurabiliyoruz.

#pip, picture in picture
    uygulamaların üzerine başka uygulama açmaya yarıyan bir sistem. örneğin whatsapp'ta konuşurken ekranın bir kısmından youtube videosu vs izlemeye imkan veriyor. bazı telefonlarda bu zaten var, google androidin temeline dahil etmiş.

#xml font kaynakları
    artık android o ile uygulama oluştururken uygulamanızda istediğiniz fontu kullanmanız mümkün.

#uyarlanabilir ikonlar
    görselliğe katkı sağlamak için getirilmiş yeni bir özellik daha, artık ikonları her sisteme göre tasarlayabiliyorsunuz, yeni ikon tasarım yönergeleri google'ın sitesinde mevcut. hem kare hem yuvarlak ikonları aynı anda oluşturmanıza imkan veriyor (hem yuvarlak hem kare). ayrıca bu ikonlara ilginç efektler de atayabiliyorsunuz.

#uygulamalar için wide-gamut renkler
    android geliştiricileri artık wide-gamut renk paleti (diğer adıyla adobe wide gamut rgb) destekleyen ekranlar için uygulama yazabilecekler.

#bağlantı
    android o ile sony'nin geliştirdiği bluetooth ses codec'i ldac sisteme entegre edilmiş. wifi-aware diye bir özellik gelmiş, neighbor awareness networking veya nan olarak adı geçiyor. sanırım bu özelliği kullanan diğer cihazlar ile bir ağ ortamı oluşturuyor. p2p sistemi gibi birşey. destekleyen uygulamalar ile internete bağlı olmadan bu ağ içerisinde iletişim kurulabiliyormuş.

#klavye navigasyonu
    uygulamaların çoğu mobil cihazlar için yazıldığından laptop işletim sistemi chrome os'da tab ve ok tuşlarının daha verimli kullanılmasını sağlamak için oluşturulmuş bir yenilik.

#pro audio için aaudio api
    yüksek performanslı ve düşük gecikmeli ses akışlarına ihtiyaç duyulan profesyonel ses uygulamalarına özel oluşturulmuş. android o geliştirici önizleme sürümünde kullananların feedbacklerini almak için çok basit düzeyde temelleri atılmış.

#webview iyileştirmeleri
    android n ile gelen tercihe bağlı multiprocess webview özelliği, anroid o ile varsayılan hale getirilmiş. multiprocess webview web içeriklerinin ayrı izole bir process içerisinde yürütülmesini sağlıyordu. ayrıca buna ek olarak webview'de güvenlik ve kararlılığı arttırmak için hataları ve çökmeleri ele alan api eklenmiş. ayrıca bu api ile webview objeleri google'ın safe browsing süzgecinden geçirilmesi de sağlanabiliyormuş.

#java 8 apileri
    android o ile java 8'in tüm yeni api'leri sisteme dahil edilmiş. ayrıca andruid runtime iyileştirmeleri ile uygulamaların hızlarının 2 kat arttırıldığı iddia ediliyor.

#partnerlerin katkıları
    donanım üeriticleri android o için düzeltmeleri ve geliştirmeleri arttırmışlar. örnek olarak sony 30 dan fazla geliştirme ve 250den fazla düzeltme dahil ettiği söyleniyor. mesela yukarda bahsettiğim ldac codec'i.

her ne kadar müthiş bir çeviri yapamasam da bu metni benden izinsiz kullanan göttür.
  • ismi android olips olacak yeni işletim sistemi sürümü.
  • developer preview'i çıkmış bunun.

https://android-developers.googleblog.com/…d-o.html
  • ismi 99% (bkz: android oreo) olucak 8,0 sürüm.

hayırlısı olsun.
  • telefon modeliniz uygun olduğu takdirde beta uygulamasına katılabileceğiniz işletim sistemi.
    beta
  • sistem güncellemesi yaparken güncellemeyi yarıda bırakabileceğiniz yeni işletim sistemi. şarjınız az olabilir ya da beklenmedik bir şekilde ağ sinyaliniz kopabilir ama sorun edecek bir şey yok. artık android o ile beraber dileğiniz zaman güncellemeyi yarıda bırakıp geri kaldığınız yerden devam ettirebilirsiniz. bu sayede dosya kayıpları ya da sistemin kullanılamaz hale gelmesi tarihe karışacak.