şükela:  tümü | bugün
  • android p'nin resmi adı. işletim sisteminin 9. sürümü.
  • hoşgelmiş olan android sürümü. samsung cihazlara gelmesi her zamanki gibi zaman alacak gibi görünüyor.
  • birkaç saat önce beta sürümü pixel telefonlara açılmıştır.

pixel 2'den ilk izlenimlerim şu şekilde:

öncelikle en büyük değişiklik olarak navigasyonu gösterebiliriz. ekran altında 3 tuşlu standart navigasyon kaldırılmış. ortada çok işlevli bir home button koyulmuş. ıphone x gibi fiziksel bir home button olmadığında sunulan çözüme benzer bir sistem. ortadaki bu digital butona basarsanız home button işlemi görüyor, yukarı doğru çekerseniz açık olan uygulamaları gösterip arada geçiş yapmanızı sağlıyor, yani eskiden bu 3lunun sağındaki butonun işlevi. fakat bu sefer tekrar açmanızın kuvvetle muhtemel olduğu 4 uygulama ikonu da çıkıyor alt satırda. bu orta tuşu bir kez daha yukarı doğru kaydırırsanız da uygulamaların tamamını görüyorsunuz, yine bir ek istisna ile 2 adet de olası fonksiyon kısayolu ile (örneğin şu kişiye whatsapptan mesaj yolla veya şu kişiyi ara). yani sık kullandığınız akışlar bir şekilde ai yoluyla öğrenilmiş, size kısayol olarak hazır lop eklenmiş. son olarak bu ortadaki tuşa uzun basınca google virtual assistant açılıyor. bu navigasyon tipini kullanıp kullanmamak opsiyonel, ama bir süre sonra insan alışmaya başlıyor. eskisine göre çok daha fonksiyonel olduğu kesin.

bu sürümün en büyük farkı olarak batarya optimizasyonu fonksiyonu öne çıkarılıyor. ai ile hangi uygulamada ne kadar aktif süre geçirdiğiniz, hangi uygulamanın arka planda pasif kalması gerektiği hesaplanıyor. kullanım alışkanlıklariniza göre bir çeşit kişiselleştirilmis pil ömrü uzatma algoritması oluşuyor. bu özelliği daha iyi deneyimlemek için bir dönem açık bırakarak kullanmak gerekiyor.
    (edit notu: birkaç hafta denedikten sonraki izlenimim pil ömrünün kesinlikle arttığı yönünde)

bu batarya optimizasyonuyla bağlantılı bir de güvenlik güzelliği var. fonda açık olan ama kullanmadiginiz uygulamalarin (örneğin facebook) mikrofon gibi telefon parçalarına erişimi sistem tarafından kesiliyor. facebook'un özellikle son dönemde göze batan keyfiligi ve denetimsizliginden bir nebze de olsa korunma yolu. gerçi google arkaplanda çalan parçayı telefonun ekranında gösterebilecek derecede bizi dinler durumda. ama olsun tercih yapmam gerekirse facebooka dolaylı yoldan bir engel getirilmesi, buna yönelik bir çözüm sunulması kulağa iyi geliyor.

diğer bir yenilik digital wellbeing olayı. bu sürümle birlikte beta versiyonunu deneyebileceginiz bu uygulama ile dijital bağımlılıklarinizi veya zaman kaybinizi ogrenebiliyorsunuz. buna göre alternatif tedbirler sunuyor sistem. uygulayıp uygulamamak size kalmış.

bir de sürekli keşfedilmeye devam edilen minik değişiklikler var. örneğin alarm saatinin melodisini seçerken spotify ile eşleştirme opsiyonuyla bir playlist belirleme şansınız var. bunu önceden ıfttt ile yapabiliyorduk, ya da harici bir app ile, ancak alarm sakata gelmesin diye bir çekince vardı şahsen benim içimde, 2 kere sıkıntı yaşamıştım. bu spotify eşleşmesinin default olarak gelmesi beni çok mutlu etti.

navigasyonla ilgili başka bir konu nihayet ses ayarlarının daha kompakt bir şekilde kontrol edilebilmesi. ses tuşuna bastığınız anda ekranda beliren arayüzde bir yandan medya sesini ayarlarken diger yandan da telefonun çalma sesini/titreşimini ayarlayabiliyorsunuz. titresimsiz sessiz, titreşimde sessiz ve sesli opsiyonlarını tek tıkla geçip secebiliyorsunuz. ben bunu çok pratik buldum.

notifikasyonlarla ilgili gereksiz uygulama notifikasyonlarini kapamaya useniyorsaniz bir süre sonra sistem bunu fark edip şu şu uygulamanın notifikasyonlarini sallamadigini fark ettik, kapamak ister misin diye soruyor. bunu da çok sevdim.

arayüzde bir de tepeden çektiğimiz kısayol menüsü değişmiş. daha morumsu mavi tonda butonlardan oluşan bir hal almış. neden bu kadar baskın bir tonlamaya geçtiler bilmiyorum, biraz itici ve boğucu görsel olarak. pratik olan yani ise şu ki o menüde örneğin bluetooth butonunun altinda minik bir ok olurdu oradan detaylı menüye geçerdik. şimdi o minicik oklu kısmı kaldırmışlar, kısayol butonlarindan birine uzun basınca o uzun sistem menüsünde ilgili alana yonlendiriliyosun. o minik oklu alt kısmın kalkmasını bu kadar mantıklı bulacağım aklıma gelmezdi demek ki kullanım zorluğuna sebep olan bir detaymis.
  • (bkz: android 9.0)
  • pixel 2 telefonuma yükleyerek kullanmaya başladığım android sürümü. ilk izlenimim olumlu, daha renkli ve geçiş efektleri daha güzel. kullandıkça performans ve batarya üzerindeki etkisini göreceğiz.
  • dün akşam itibariyle pixel 2 'de kullanmaya başladım. yeni navigasyon biraz garip geldi ilk başta ama uygulamalar arası geçiş güzel olmuş. ana ekrandan tüm uygulamalara kaydırma garip olmuş sadece. bildirim kısmı ve ayarlar daha başarılı. pil tüketimi kısmında yapay zeka entegrasyonunu zamanla göreceğiz bakalım. batarya ilk gün çok kurcaladığım için hızlı gidiyor ama akşama göreceğiz. özellikle metin seçtiğiniz yerlerde görsel ve önerdiği uygulama konusunda gelişme gördüm. web search ile translate kısmını iyi ayırıyor eskisine göre. görsel efektler ve geçişler daha akışkan olmuş, pil ömrünü yemediği sürece sorun yok:) kullandıkça göreceğiz.

yapay zekâya dayalı bir güncelleme aldık görsel değişimden çok. google'ın londra'daki deepmind ekibi ile çalışmaları sonuç verecek gibi duruyor.
  • project treble sayesinde iki buçuk yıl önce piyasaya çıkmış olan xiaomi mi 5'imde denediğim android sürümüdür.

treble'ın buna katkısı ne derseniz, google'ın pixel* telefonlar için çıkardığı imajı alıp kendi telefonuma attım. android 7.0 nougat ve öncesinde bu işlem mümkün değildi.

mevcuttaki samsunglar için 6 ay ile 1 sene arasında geleceğini tahmin ediyorum.
  • telefonum biraz daha akıllandı. sabahları kahveyi mobil uygulamayla sipariş ediyorum. bu kahve markasının mobil uygulaması sadece sabahları uygulamalar ekranının en üstüne çıkmaya başladı.

benim anladığım google bir nevi kişiye kendiliğinden özelleşebilen akıllı bir platform oluşturma derdinde.
  • 3 gündür google pixel ile kullanmakta olduğum son android sürümü. ilk izlenimlerim;

- arabirim geçişleri ve yeni animasyonları gayet güzel olmuş, yeni bir cihaz almışım hissi uyandırdı.
    - metin seçimi çok kolaylaşmış çoğu zaman ayarlama yapmadan tam istediğim yeri seçiyor (adresin tamamını yada telefon numarasının tamamını ve ilgili seçenekler sunuyor), ayarlama yaparkende iphone'lardakine benzer şekilde çıkan bir büyüteç ile ince ayar yapmanız kolaylaşmış.
    - bildirimlere akıllı öneriler gelmiş. mesela "bu bildirimi genelde açmadan kapatıyorsunuz, bundan sonra göstermeye devam edeyim mi" gibi öneriler sunuyor.
    - yine telefon açıkken yukarıdan açılan bildirimler de çok şık olmuş.
    - ses ayarı için sağ tarafta beliren küçük menü çok çok kullanışlı olmuş, titreşim, dnd, bütün ses ayalarını hızlı bir şekilde çözebiliyorsunuz.
    - multitasking menüsü yine iphone'dan arak ve çok kullanışsız hale gelmiş. eskiden birçok pencereyi aynı anda görüp seçmek mümkünken şimdi duvar kağıdı kataloğundan seçim yapar gibi teker teker geziyorsunuz. split screen işini iyice berbat etmişler, multitasking tuşuna basılı tutup hızlıca ekranı ikiye bölmek varken, şimdi 10 yere tıklayarak aynı işi yapmak durumundasınız tam bir işkence.
    - neyseki yine multitasking tuşuna çift basarak bir önceki uygulamaya hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz ki çok kullanışlı bir özellik.
    - pil ömrü bariz şekilde uzadı. akıllı ekran ışığı yönetimi (biraz ayar yaptım en başta) mi yoksa akıllı pil yönetimi mi etken oldu bilemedim.

kullandıkça ilaveler yapmayı planlıyorum.