şükela:  tümü | bugün
  • google amcanın io13 de duyurduğu, intellij idea tabanlı yeni uygulama geliştirme aracı.
    entry'i takip eden linkten erişebilir, tadına bakabilirsiniz. http://developer.android.com/…nstalling/studio.html
  • taskbar'in en güzel yerinde kendisine yer ayırdığımız halde kendisi halen teşrif etmemiş. kendileri pc me restart yaptırıp müzik keyfime ara vermeme sebep olmuştur. umarım kendisi ile yaşamış olduğumuz bu tatsız sorun daha fazla uzamadan sonuçlanır.

http://www.youtube.com/watch?v=e0fxuyl0xvu

edıt: ıde'nin açılmasında sorun yaşayanlar için çözüm ;

http://stackoverflow.com/…dows-7-fails-no-jdk-found

edit2: sistem değişkenlerine jdk_home adlı ve c:\program files\java\jdk1.7.0_21\ adresini işaret eden bir değişken oluşturmanız sorunu çözecektir.

not: adres sisteminizde java nın yüklü olduğu konum ve sürümü göre farklılk gösterebilir.
  • türkçe kaynak için yalvarabileceğim ide.
  • bir dünya android development'ı için güzellik yapılmış ancak native projeler için (ndk) desteği yok sanırım. windows 7'de çalıştıramadığım için deneyemedim henüz ama google hali hazırda bir duyuru yapmamış bununla ilgili. zaten tek kullanacağım yönü bu mnskym, onu mu es geçtiniz ? *
  • binbir hevesle indirdiğim, hayal kırıklığına uğratan ide.

windows 7 64 bit kullandığımı önceden belirteyim belki sorun benim bilgisayarımdandır.
    öncelikle derlerken eclipse'den çok daha yavaş bir hızla karşılaştım. çalıştırrun dedikten yaklaşık 15 saniye kadar zaman sonra aygıt seçim ekranı geliyor ki eclipsede 3-4 saniye kadar sürüyordu. bu da ui, oyun gibi sürekli derleme işlemleri gereken projelerle uğraşıyorsanız gerçekten insanı soğutuyor. ciddi anlamda soğutuyor yani konsantre olup ivme yakaladığınız anda 15 saniye malak gibi beklemek tüm alakayı dağıtıyor.

bunun dışında daha önce intelj kullanmadığım için mi bilemiyorum eclipseye göre kullanımı daha zor geldi. elimi attığımı bulamıyorum, kısayol tuşlarının çoğu farklı.
    ayrıca yer yer feci bir şekilde kasıyor.

son olarak yeni çıktığı için daha hakkında çok az şey yazıldı çizildi. bunun da şuan için bir çok dezavantajı oldu. mesala assets klasörü yoktu. kendim oluşturdum fakat getassets ile ulaşmayı deneyince yemedi. çok uğraştım, araştırdım amma ve lakin bundan bahseden yoktu. en son çareyi raw klasörüne atıp r.raw ile ulaşmakta buldum.

bu kadar olumsuzlukla karşılaşınca olumlu tarafları eriyip gidiyor. belki de ilk sürümü için bu kadar eleştri fazla oldu. yine de kendiniz indirip deneyin. sorun benim makinemde olabilir ki umarım öyledir.

yeni güncellemeleri dört gözle bekliyorum, düzeleceğini umarak.
  • hakkında sürekli bilgi almak istediğim beni heyecanlandıran program geliştirme aracıdır. problem yaşayanlar çözümleriyle beraber burayı doldurursa çok baba olur.
  • beni heyecandan heyecana sokan ide. eclipse gibi hantal durmuyor. gerçi orasını kullandıkça görücez ama ilk izlenimim gayet olumlu.

android source kodu iki tıkla göstermesi, layoutların önizlemesi, logcat izlemede cihaz seçebilme, cihazın ekran görüntüsünü iki tıkla alma falan şimdilik beni benden aldı.

edit: benim gibi projelerinde birden fazla kütüphane kullanan varsa ve bu kütüphaneler de android support library'i kullanıyorsa muhtemelen derleme esnasında "java.lang.ıllegalargumentexception: already added" hatası alacaksınız. bu hatanın çözümü de şurda.
  • preview surumu olup da bu kadar "bugsuz" yazilima ilk defa denk geldigimi belirteyim once.

eclipse gibi bir faciadan, cok fazla emmeli gommeli olmasindan dolayi performansini ve 3rd party eklentilerinin buglari da uzerine eklenince sinir sisteminde 16 yildir uzerimde tahribat yaratmamis ideleri ve compiler/linker (eskiden linker vardi, obj lari exe yapardi) ile karsilasitirinca: ohhh cekmemi saglayandir.

su anki preview surumu bile acaip stabil olmakla beraber, sevmedigim yonu hala eclipse nin intellsense seysini ornek almasidir. microsoftu kopyala az, bak function parameter onerisi nasil oluyor.

gercek hardware de run edin ama, adk ile gelen sacma kendine faydasi olmayan emularda denemeyin hiz olarak.

bu arada java tabanlidir, mac osx, win hede, linux hodo de rahatliklar kosturur ayni performansla. win hodo sunun disinda denemedim ama linux hedesinin win olanin eline verir gibi bir garanti veriyorum. eclipse test ve deneyimlerimden sonra (jvm in calismasi bakimindan).
  • android yazılımı bana sevdirecek olan ıde. ulan eclipse kurulumu 5 saat sürüyor. sonra neden .net geliştiriyosun derler. neyse ki google yine tabuları yıktı
  • eclipse'te çözülmüş problemlerimiz ve ide yavaşlığımız vardı.
    şimdi çözülmemiş bir sürü problemimiz ve derleme (gradle) yavaşlığımız var.
    bu sefer ide hızlı da, deneyene kadar sabah oluyor.