şükela:  tümü | bugün
  • bir android sever, hatta android fanboy olsam da androidde var olan bazı hataların söylenmesi gerek diye düşünüyorum. bir önceki yazımda her firmanın kendi kafasına göre hareket edip telefonların görüntü en boy oranlarını bozduklarından bahsetmiştim. merak edenler buradan okuyabilirler:

(bkz: #70736393)

bugün anlatacağım şey ise sürekli karşılaştığım sinir bozucu bir durum. malumunuz androidde deep linking adı verilen bir durum vardı eskiden(hala var ama eskisi kadar efektif değil). deep linking dediğimiz şey bir twitter linkine tıkladığımız zaman telefondaki uygulama aracılığıyla açılmasına, veya youtube videosunun linkine tıklayınca yine youtube uygulamasından açılmasına denir kısaca.

bu olay uzunca bir süredir neden bilmiyorum ama çalışmıyor. ekşide takılırken bir link gördünüz diyelim. "xx kişinin öldürülmesinin kanıtları" diye önemli bir konuda video linki atılmış. hemen merak edip tıklıyorsunuz ama o da ne? telefon gitti tarayıcı içinde yeni bir sekme açarak youtube.com'a girdi ve videoyu oradan açmaya çalıştı. "e be adam açsın nolacak?" diyebilirsiniz. demeyin. bana odaklanın*

hali hazırda zaten giriş yaptığınız uygulama varken gitti internet tarayıcıdan açtı ve siz "ne de olsa uygulamadan girip video izliyorum" diye düşündüğünüz için internette üyelik bilgileri yok ve sizden videoyu görmek için yaş doğrulaması amacıyla şifre istiyor. rezalet.

bunun dışında, diyelim ki inanılmaz kaliteli 4k bir video linki attılar, internet tarayıcısında kalite seçme olayımız yok. 4k video oldu sana 360p. gidip kelime kelime aratıp uygulama içinden bulmadan o videoyu seyredemiyorsunuz.

twitter'da paylaşılan bir fotoğrafın linkini mi attılar? giriş yapmadığınız sürece "bu tweet'in yüklenmesi çok uzun sürüyor daha sonra tekrar deneyin" diye abuk subuk saçma sapan bir uyarı çıkıyor, giriş yapınca düzeliyor. işin yoksa git giriş yap.

facebook keza aynı şekilde. fotoğrafı görmek için giriş yapınız diyor.

instagram'da ise en azından fotoyu görebiliyorsunuz ama ne beğenebiliyorsunuz ne de sağdan soldan fırlayan "uygulamayı indir, giriş yap, hesap aç" zırt zibil tarzı bin tane uyarıdan kurtulabiliyorsunuz.

kısacası efendim ben bu olayı anlayamıyorum. her tıkladığımız link tarayıcıda açılacaksa ne bok yemeye arkada bin tane veri toplayan, konumundan kişi listene kadar göz diken boktan uygulamaları kullanıyoruz ki? götümüzü teslim ettik bari bir hayrını görelim değil mi? ama yok efenim onu bile çok görüyorlar. ben de gittim tüm uygulamaları sildim artık hepsini tarayıcıdan kullanıyorum. tavsiye ederim. şarja da çok olumlu etkileri var. yalnız bu sitelerin internet tarayıcısındaki hali de içler acısı. uygulamaya yönlendirmek amacıyla aşırı yavaş ve hantal çalışıyorlar. sanırım tek çözüm komple kullanmayı bırakmak.

bu arada bu olayı 2 farklı cep telefonunda, 5-6 farklı custom + stock romda yaşadım. tek bir firmanın veya tek bir yazılımın olayı değil yani.

"derdini sikeyim" diyecek olanlar siktirsin gitsinler lütfen. bugün 5000 liraya satılan telefonlar var. kimse böyle bir saçmalıkla uğraşmak istemez diye düşünüyorum.

edit: uygulama ayarlarındaki "varsayılan olarak uygun uzantıları/linkleri bu uygulama aracılığıyla aç" ayarları yapılı durumda. orayla alakası yok.