şükela:  tümü | bugün
  • cenin anne karninda altinci haftadan itibaren eger erkekse testesteron hormonu salgilanir ve bunun tetikledigi bir kisim degisimlerle erkek olarak gelisir. eger cenin erkek degilse bu hormon salgilanmaz ve cenin disi olarak gelisir. bahis konusu sendromda testesteron salgilansa dahi cenin buna duyarsiz (insensitivite) kalir ve erkek olarak gelisemez ama hala xy kromozomlari tasimaktadir.
  • androjen duyarsızlığı olarakta bilinir. xx (dişi) kromozomları olan birisi erkek gibi görünebilir tam tersi xy (erkek) kromozomları olan birisi dişi gibi görünebilir. buna sebep olan şey androjen duyarsızlığıdır. yani kişi xy kromozomuna sahiptir. testesteron hormonunu içeren y kromozomu görevini yerine getirmez. testesteron almaçları çalışmıyor olabilir. penis gelişimini sağlamak göğüste kıl çıkarmak gibi erkeksi görünüşleri sağlayan görevlerini yerine getirmez. bir hormonal bozukluktur.
  • öncelikle yukarıda da dendiği gibi hormonsal bir bozukluktur. complete androjen ınsensivity syndrome türünde xy kromozomu taşıyan bireyin vücudu bu hormonu hiç tanımaz. dolayısıyla testesteronun sağladığı bazı özellikler bu bireylerde görülmez. vücut kılları yoktur. burada kasıt, kadın gibi hafif kıllı olmak değildir. koltuk altı kılı, bıyık vs görülmez. bu bireylerde çeşitli vücut yağları da salgılanmaz. bu nedenle saçları ve vücutları zaman içinde yağlanmaz, her ne kadar kulağa itici gelse de banyo yapmalarını gerektiren bir durum olmadığı için isteseler uzun süre yıkanmadan takılabilirler. dışarıdan bakınca tıpkı bir xx kromozomlu birey görünümü sergilerler. dış görünüşte bir gariplik yoktur. gelişmiş kalça, göğüs ile feminen bir görünüm taşırlar. üreme organlarına baktığımızda farklılıklar baş gösterir. rahimleri (yani yumurta üretiminin olduğu, üremenin sağlandığı yapı) yoktur. ancak vagina taşıyabilirler. ebeveynler bebeğin içini bilemeyecekleri için ergenliğe kadar bir kız çocuklarının olduğunu sanırlar. ergenlikte adet kanaması göremeyince doktora başvururlar ve genelde bu şekilde durum ortaya çıkar. bazen de doğum sonrası doktor kontrolü sonucu durum hemen fark edilebilir. doğduklarında doktor müdahalesi görmemişlerse (bazı doktorlar maalesef cerrahi müdahelede bulunabiliyor) zevk alabilecekleri bir cinsel hayatları olabilir. ancak üreme mümkün değildir. üreme durumu olmadığı için ebeveynden çocuğa geçme durumu yoktur ama aile içinde aktarılan bir yanı olabilir. yani ailenizde daha önce böyle bir vaka görülmüşse çocuğunuzda görülme olasılığına karşılık ayrıntılı bir doktor kontrolü yaptırmakta fayda var.
  • gonad testistir, iç genital gelişmemiş, dış genital dışı yapıdadır. meme gelişimi var, kıllanma yoktur. puberte döneminde (bkz: gonadektomi) mutlaka yapılmalıdır
hesabın var mı? giriş yap