şükela:  tümü | bugün
 • büyük bir hızla (120km/sn) samanyolu galaksisi'ne yani üzerimize doğru gelmektedir. samanyolu ile çarpışacak ve ortalık muhtemelen cümbüş yerine dönecektir. iki galaksinin birleşiminden (sanki bir tanesi yeterince büyük değilmiş gibi) eliptik yada diskli yapıda dev bir galaksi oluşacaktır. çarpışmadan sonra androsaman galaksisi'nin süt liman olması milyonlarca yıl sürecektir.
  tabi bu çarpışma tahmini olarak 4 milyar yıl sonra olacak. bırakın bizi, olurda soyumuz tükenmez ve dünya'dan 1.4 milyar yıla kadar kaçamazsak torunlarımız bile göremeyecektir. zira güneş, aşağı yukarı o aralar dünya'yı yaşanmaz hale getirecektir.
  diyelim ki galakside yaşayacak başka bir gezegen bulduk. bu seferde her sene ev değiştiren kiracı gibi dört milyar iki bin on altı yılı(tahmini) gelmeden, galaksi dışından (andromeda'da olmaz malum sebeplerden) başka yaşanılabilir bir gezegen bulup yerleşmemiz gerekecektir. galaksiler arası yolculuğu da çözmemiz gerekeceğinden, bir dünya(ben diyim jüpiter, sen de satürn) iş ellerimizden öpmektedir. yani gelecekte insanlığı zor ve kasvetli günler beklemektedir.
 • samanyolu'nun komşusu spiral bir galaksidir. yaklaşık 1 trilyon yıldıza ev sahipliği yaptığı tahmin edilmektedir. eni 100.000, çapı ise 260.000 ışık yılıdır. bu ölçüleriyle andromeda, samanyolundan yaklaşık 3 kat daha geniştir. 2.5 milyon ışık yılı mesafededir. karanlık ve aysız bir gökyüzünde çıplak gözle görülebilir.

  samanyolu ile andromeda galaksileri saniyede yaklaşık 100 km. hızla birbirlerine yaklaşmaktadırlar. yaklaşık 5 milyar yıl sonra iki galaksinin birbirlerine karışacakları tahmin edilmektedir. bu süre aynı zamanda muhtemelen güneş'in ömrünü tamamlaması zamanına tekabül eder.

  (bkz: milkomeda)

  edit : link eklendi.
 • insanoğlu ölümsüzlüğü keşfeder ve ışık hızına ulaşırsa 3 milyon yılda ziyaret edilebilecek yer.

  onun dışında işin gücün yok solucan deliği ara.
 • galaksimizle çarpışmasının simülasyonlarından birisi için bakınız:
  https://www.youtube.com/watch?v=prik6dkcdou

  edit: bu daha güzelmiş:
  https://www.youtube.com/watch?v=fmnlt2fnhdg
 • o kadar aradım hiçbir yerde bu galaksiye ait keşfedilen bir gezegen bulamadım. kim bilir ne hayatlar vardır orada.
 • pek aradım da bulamadım diyebileceğim bir gezegenin de içinde olduğu galaksi, ah, pardonne-moi ce caprice d'enfant, gökada!

  (bkz: bayamlik)
  (bkz: bayamlik prensi/@bayamlik prensi)
  (bkz: bayamlik prensi)
 • ışık hızında gitsek 2.5 milyon yılda gideriz arkadaşlar.

  1 trilyon yıldız var bunda arkadaşlar.

  aq trilyonlarca gezegen var arkadaşlar.

  bu sadece bir galaksi arkadaşlar.

  bize en yakın galaksi.

  bunlardan evrende trilyonlarca var arkadaşlar.

  biz hala "asansöre kadın adam yanyana binmeli mi binmemeli mi? " yi tartışıyoruz.

  (bkz: bi siktirin gidin arkadaşlar)