şükela:  tümü | bugün
 • tahmin edilen odur ki üç küsür milyar yıl kadar sonra samanyolu ile andromeda gökadaları çarpışacaklar. galaksiler birbirlerine yaklaşırlarken kütleçekim kuvvetleri iki gökadayı da dağıtacak önce; sarmal kolları dışarı doğru açılacak, merkezden uzak yıldız kümeleri uzaya saçılacak, uydu gökadalar parçalanacaklar. bir milyar yıl kadar sürecek olan bu çarpışmadan sonra bu iki iri gökada birleşip bir süpergökada oluşturacaklar.

  halen daha aralarındaki 2.2 milyon ışık yıllık mesafeyi kapatmakta olan bu iki gökada birbirlerine yaklaşınca neler olacak, çarpışma nasıl sonuçlanacak oldukça merak uyandıran bir konudur. bir çok üniversitede süperbilgisayarlar bahsi geçen çarpışmanın modellenmesi işi ile uğraşmaktalar. ilk başlarda 200,000 kadar parçacık için yapılan bu modellemeler şimdilerde bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle 100 milyondan fazla parçacığın hızları ve birbirleri üzerindeki kütleçekim etkilerini hesaplama aşamasına kadar vardı. uktedan arkadaşın isteği üzerine bu simulasyonlardan benim bildiğim en ayrıntılarının erişim adreslerini de vermek isterim:

  http://www.npaci.edu/online/v4.9/galaxies2.html
  http://www.cita.utoronto.ca/~dubinski/nbody/
 • ikisinin ortasinda mega kara delikler varsa suphesiz ilginc olacaktir gonul izlemek ister. o boyutta bir kara delik baska bir kara deligi yuttugunda ne olur. yutabilir mi, ikisi de patlar mi, tencere dibin kara benimki senden kara mi olur...
 • yakın zamanda olsa muhtemelen fanatik taraftarlar oluşturabilecek olay.

  - samanyolu sen bizim herşeyimizsin

  - samanoyluuuuu samanyoluuu samanyoluuu ibne doluuuu
 • genelde bu tip çarpışmalar beklenildği kadar sansasyonel olmuyorlar; her bir gökada iki yüz milyardan fazla yıldız içerse de kafa kafaya tokuşan ya da bir gezegeni yutan yıldızlara pek rastlanmıyor. (bkz: yay eliptik cuce gokadasi)

  öte yandan merkezi karadeliklerin birleşmesinin meydana getireceği olası bir gamma ışını patlamasının tüm kainatı ilgili dalgaboylarında bastırması ihtimali vardır.
 • iki elim kanda dahi olsa 10000 ışık yılı uzaktan zaman atlamalı özel uzay gemimden pan galactic gargle blaster'ımı yudumlayarak izleyeceğim tarihi olay, devlerin buluşması. orada benimle olup bu özel anları benimle paylaşmak isteyen sözlük bayanları mesaj kutuma resimli* cv'leriyle başvursunlar gereğini yapalım efendim.
 • milliwaysle daha ekonomik bir tur secenegi olabilir.