şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: nerde bu koduğumun uzaylıları)
    yahu evren çok büyük,biz atom kadar bile kalmayız evrenle kendimizi kıyaslarsak.zibilyon tane galaksi,o galaksilerde zibilyon tane gezegen var.ben de evrende yalnız olmadığımıza inanmıyorum.ama gel gör ki ihtimallere vurunca bizden ultra gelişmiş bir canlı türü yok mu bizi bulabilecek?olması lazım.nerdesiniz şerefsizler?ulan bir kere gelip kendilerini gösterseler şu dünya o kadar değişir ki.o kadar milyar yıl geçmiş,bu yani çıka çıka biz mi çıkmışız?koca evrenin en gelişmiş canlı türü insan mı lan yoksa cidden?valla şaka gibi,evrenin bilinci olsa başa sarardı sistemi amk.umutsuz vakayız çünkü.
  • (bkz: say ulan)
  • ic 1011 galaksisinin 100 trilyon yıldız içermesi kadar garip değildir. üstelik bu sadece gözlemlenebilir evrendeki en büyük galaksi. kozmik şişme kuramına göre tüm evrenin gözlenebilen evrenden 300 sekstilyon kat daha büyük olduğunu da hatırlatalım.
  • andromeda galaksisine has bir durum değildir fakat içinde bulunduğumuz galaksinin çapı 100.000 ışık yılı iken andromeda 220.000 ışık yılı çapında. barındırdığı yıldız, gezegen, asteroid, bulutsu vs. sayısı her ne olursa olsun kapladığı hacimle kıyaslayınca sayıların çok da bir önemi kalmıyor.

    güneş ile dünya arası mesafe sadece 150.000.000 km. iken bu kısa mesafeye bile 107 tane güneş çapında yıldız sığabiliyor olması da ayrı bir olaydır.

    çok büyük lan.