• tüm dünyada 1994 yılı eric foster white prodüksiyonu ''mishale'' adlı mükemmel funky/reggae-pop şarkısı ile tanınan jamaica'lı sanatci. (bu şarkı 15 seneyi devirse de halen daha ülkemiz radyolarında playlist'lerde rotasyondadır.)

ilerleyen zamanlarda michael cretu'nun bir yunanistan gezisi sırasında sesini duyması ile kariyeri önemli ölçüde değişmiştir. önce 1999 yılında snowin' under my skin, onu takiben 2001 yılında yine michael cretu/ jens gad prodüksiyonu olan ''let's talk about it'' adlı solo albümlerini yayınlamıştır.

solo kariyeri açısından uzun bir aradan sonra 2006'nın mart ayında 5. albümü best of'u yayınlayan sanatçı bu albümde yeniden eric foster white ile çalışmıştır. best of albümünden yayınlanan 2 single ''dreamer'' ve ''let the stars fall down'' listelerde ne yazık ki elle tutulur bir müzikal başarıya ulaşamamıştır.

yine 2006 yılında ukraynalı sanatçı eugenia vlasova'nın albümünde 4 yeni şarkıda konuk sanatçı olarak yer almaktadır. bunlardan "limbo" adlı şarkıya da bir video çekilmiştir.

belki de kariyerinin esas önemli noktası ve asıl atlanmaması gereken bilgi ise dünyaca ünlü müzik projesi enigma'nın the screen behind the mirror, voyageur, a posteriori, seven lives many faces albümlerinde lead vocalist olarak hatta tıpkı bir grup üyesi gibi kalıcı olarak yer almasıdır.

kendisinin sesini enigma'nın the screen behind the mirror ` albümünde "modern crusaders", "the screen behind the mirror", "camera obscura" şarkılarında; voyageur albümünde ''in the shadow, in the light'', ''look of today'' ve ''boum~boum'' adli sarkilarda, a posteriori albümünde ''hello and welcome'' da, seven lives many faces albümünde de ''seven lives", "distorted love","je t'aime till my dying day" de duyabilirsiniz.

andru ile yaptığım röportaj için : http://www.enigmamusic.com/…interview2005/index.htm
  • kendileri "loving you is heaven,missing you is hell" derinliğinin yaratıcısı olurlar.
  • (bkz: mishale)
  • ben bu adamı senelerce aradım.
    bu adamın bir şarkısı var "love you, love you" deyü bağırıp duruyor. şarkıyı orda burda duyunca ezberledim haliyle, ama şarkının ismini de şarkıcının ismini de bilmiyorsan çok zor hacı şarkıya kavuşabilmen. böyle de bir huyum var benim, bir şarkıyı beğendiysem onu illaki bulmam lazım yoksa rahat edemiyorum. huyum kurusun. neyse efendim çok şükür internet yaygınlaştı da google hayatımıza girdi.eve internet bağlanır bağlanmaz ilk işim hz.google'a şarkıyı sormak oldu. michael yazdım olmadı ,"love you" yazdım, bilgisayarın başına geçip şarkıyı bile söyledim belki kendimi ifade edebilirim, google'da bana acır bir yol gösterir deyü. olmadı gardaşlar, şarkıyı bulamadım. çatlayacağım ama bildiğin, hayatımda arayıpta bulamadığım tek şarkıdır o şarkı.tam on sene uğraştım liseden beri. tıp fakültesine giremediysem enerjimi bu şarkı için harcadığımdandır yoksa gerçekten çok kafalı kızım. geçtiğimiz yıla kadar aramalarım sürdü ve buldum sonunda. şarkının isminin "mishale" olduğunu öğrendiğim zamanki hayal kırıklığımı nasıl anlatsam bilemiyorum. bir soğuma oldu itiraf etmeliyim. düz adamsın andru, kabul edelim şimdi.
  • mishale adlı parçasını tozlu sörvırlardan bulup edindiğim arkadaş.

çocukluğumdan yıllar sonra yeniden bu şarkıyı dinliyor olmak ne güzel. karışık bir kasedim vardı ve bu da ordaki adını bilmediğim şarkılardan biriydi. bir diğer alakasız şarkı için (bkz: l'ombelico del mondo)
  • en güzel şarkılarından biri somebody's baby aslen jackson browne'a aittir.

(bkz: somebody's baby/#10336165)
  • save me now ile ağlatan, all out of love ile enterasan ruh haline büründüren sesine aşık olunası insan.
  • en güzel şarkılarından biri de somebody's baby'dir hatta bu şarkı bi punk grubu olan the gamits tarafından da coverlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap