şükela:  tümü | bugün soru sor
 • world of warcraft'taki en aklı başında karakterlerden biridir. ki bu aklı başında karakterlerin sayısı maalesef ki bir elin parmaklarını geçemez. bu nedenle, anduin sevilmeli, böğüre basılmalıdır.

  --- spoiler ---

  annesinin ölümünden sonra babasının* önce kaybolmasına sonra da geri gelip sapıtmalarına maruz kalmıştır bu yavrucak. hem de tahta geçtiğinde sadece 10 yaşındadır. sonra bir de babası geri dönüp anduin'in gözleri önünde katrana prestor'a yazmıştır. neyse ki varian sonradan durumu toplamış, aklını başına devşirmiştir.

  işbu entri yazılırken ise anduin artık çocukluktan çıkmış, adeta bir ergen olmuştur. fakat babası ilerleyen yaşına rağmen en büyük ergen olduğu için, anduin ergenliğini güle oynaya yaşayamamakta, güzel kızlara veya yakışıklı erkeklere yazamamakta, etrafındakilere akıl fikir veren tek insan olmak zorunda kalmaktadır. ayrıca mists of pandaria'da da çeşitli işlere bulaşacak, horde'a esir düşecek, hatta garrosh hellscream'le teke tek kapışacaktır.

  yakın bir zamanda ölmemesi, ve büyüyüp çok kallavi bir priest olması dileklerimle...

  --- spoiler ---
 • world of warcraft'ta burnunun dikine giden ve savaştan çok barış çığırtkanlığı yapan ezik veliaht.

  karşısında artık vol'jin gibi güçlü bir warchief varken allah'ın, variann wrynn'e uzun bir süre zeval vermemesini diliyorum. babasını kaçırdılar, anasını öldürdüler, theramore'u yıktılar; artık başına ne gelecek de intikam yemini edecek merak ediyorum doğrusu.
 • buraya yazıyorum: bu kızan legion'dan sonra paladin olacak.
  edit:hala bi sike derman olmadı.merakla izliyoruz kendisini.
 • --- spoiler ---

  prophet velen; kendisi hakkında horde ve alliance ordularını arkasına alıp beyaz bir at üstünde legion'ı yendiği ile alakalı bir kehanetten bahsetmiştir.

  hatta hearthstone oyuncuları bilirler ki priest class'ını anduin ile oynarsınız ve 'velen's chosen' adı bir kart söz konusudur. blizzard güzel subliminaller veriyor arkadaşlar.
  --- spoiler ---
 • azılı bir horde oyuncusu olarak kendisine büyük sempati duyduğum karakter. priest olması da cabası.

  ayrıca, (bkz: #61166339)..
 • babasının izinden alliance'ı en iyi sekilde yöneteceğine inandığım kral. kralım. for the alliance.
 • warcraft evreninin thrall ile birlikte en mary sue karakteri ve "arthas iyi bir çocuk olsaydı ne olurdu?" sorusuna cevap arayan bir storyboard'ın ürünü, muhtemelen en kötü yazılmış warcraft karakterlerinden birisi. ilginçtir, eskiden sadece aşırıya kaçan sylvanas delileri dolu idi etraf, bir de sylvanas'tan aynı irrasyonellikte nefret eden insanlarla kavga ediyorlardı. bu fad durumu zaman zaman değişiklik göstermiştir zaten, ancak bu durum mutlaka belirli karakterleri işlerken daha kolon karakterlerin gözardı edilmesine neden olmuştur. anduin'in ise arthas ile benzerliği pek çok insan evladı tarafından öne sürülmüştü, elbette anduin konusunda obsesif savunmalara geçen hasta arkadaşlar bu argümanı genellikle görünümden karşılaştırmaya bağlayıp geçiştirirler ki pek çoğunun warcraft'la haşır neşirliğinin world of warcraft'tan olduğunu düşünmemek elde olmaz. ancak anduin, arthas menethil'in negatifidir. pozitifi olarak da alabilirsiniz, kendi bakış açınız orası.

  benzerlikleri ile birlikte anduin'in neden kötü bir hikayecilik ürünü olduğunu, bir arthas karşılaştırması ile şöyle bir sıralayalım:

  * ikisi de naif başlıyorlar hikayelerine ve iyi bir şeyler başarma yolunda kat edebilecekleri yolu ölçmek istiyorlar. acaba halklarını kurtarmak, onlara daha iyi bir hayat sunabilmek için neler yapılabilir sorusunun peşinden sürükleniyorlar. anduin, arthas'ın aksine kesinlikle boş levha görevi görmüş bir karakter işlevi görmekte bu zamanlarında. arthas en azından onurlu, öfkeli, delikanlı genç paladin'i canlandırıyor ancak anduin'in ne world of warcraft'ta ne cataclysm'de böyle bir işlevi yok. cataclysm'e başlayan quest'leri hatırlarsanız anduin sadece başlangıç görevlerinde yanınızda gezerek siz gerçek işi yaparken akılda kalmayacak kadar işlevsiz ve önemsiz şeyler söylüyor. hoş, cataclysm'in bütün hikayesi bir stormwind şakasından ibaretti ondan önce ya, her neyse. ancak arthas, akıcı bir hikayede kendi başına bir katalizör görevi üstlenmiş vaziyette. orc'ların peşinden kel'thuzad'ın peşine, oradan northrend'e ve ardından -ölmeden önce- yine lordaeron'a dönmesi ile biten bir hikayesi var. naiflikten umutsuzluğa, umutsuzluktan öfkeye ve öfkeden deliliğe kadar söyleyebileceği ve yapabileceği her şeyi yerine getiriyor. peki anduin? basit bir prens karakteri olarak başlıyor tıpkı arthas gibi, pandaria'da horde ile alliance arasındaki savaşın aptallığna dem vurayım derken edebiyat parçalıyor olsa da halkı için mücadele ettiği görüntüsü sunuluyor. ancak arthas'ın aksine gerçekten bir şeyler başarmıyor bu doğrultuda. benzerliklerinin bittiği yerde anduin de bitiyor. taslak olarak kalmış bir arthas benzeri olmaktan öteye gidemiyor.

  * ikisi de kötü veya ne idiği belirsiz karakterler tarafından kullanılıyorlar; arthas'ı daha aklını kaçırmamışken kullanan kel'thuzad iken stratholme'u yok etmeye gittiğinde ve northrend'e çıkarma yaptığında kendisini kandıran mal'ganis'tir. anduin'i ise çocukken onyxia'nın adamları ve daha sonra wrathion kullanıyor. yaşadıkları, ikisinin de karakterlerinde önemli değişikliklere yol açıyor ve zaten temel ayrım bu kopyalama işleminden doğuyor: arthas kötü adam olurken anduin'i iyi adam yapıyorlar. bunun bilinçli bir yaklaşım olduğunu iddia etmek mümkün. arthas'ın bir zamanların poster child'ı olduğu bir oyunda yeni kan arıyorlardı ancak arthas'ı yaratan o takıma artık sahip olmadıkları ve world of warcraft kitapları aslında oyuna yazdıkları zırvalıkları meşrulaştırmak için yayınlandığı için anduin gibi unutulmuş, kenara atılmış bir karakteri adam etmek istediler. thus, manduin meme'i doğdu. ancak kimse nasıl doğduğuna bakmadı. herkes "anduin became manduin" deyip kestirip attı. gerçek ise "bir gecede cahil bırakıldık" ifadesinin hayat bulmuş halinden fazlası değil. anduin sadece bir gecede adam edildi. o noktaya varan hiçbir yol anduin'in karakterini hikayeciliğe dayanak noktası olacak bir biçime yoğurmadı. dolayısıyla anduin, sylvanas, thrall, lor'themar theron gibi karakterler ile asla karşılaştırılamayacak bir basit karakterin bir anda buff'lanmış haline döndü.

  ** ki burada bir not düşmek isterim. anduin'i anduin yapan hikayecilik aynı zamanda illidan'ı bir edgelord, turalyon'u bir generic paladin ve alleria'yı basit bir yandere yapmıştır. thrall'ı mary sue edip hatasından ders çıkaran metzen emekli olduktan sonra metzen'ın hatasından ders almayan insanlara iş kalmış demektir bu. ve hatırlatırım ki o zamanlar thrall, anduin'in şu an ki halinden çok farklı görülmüyordu aynı holigan oyuncular tarafından.

  * ikisinin de en önemli ortak noktası, hayatlarının kavgasını verdikleri bir eşikte mutlaka umutsuzluğa kapılmış olmaları. anduin'i bir arthas klonu yapan şey anduin'in, aynı arthas gibi umutsuzluk (sha of despair diyesim geliyor hala) yüzünden karakterinde ciddi değişimlere gitmesi. arthas için umutsuzluk ardından öfke geliyor ki efsanevi retribution paladin'den death knight olma hikayesi (genel bir hikayedir, arthas'a özel değil. zaten bunun ardından üçüncü nesil death knight diye bir zırva gelmiştir) söz konusu olmuştur. anduin ise umutsuzluğu üzerine gerçekten pek bir şey yaşamamıştır ne pandaria'da ne de legion'da. babasının ölümü bir çeşit katalizör görevi görmüştür ancak anduin bir araç görevi görüp ilerleyen hikayeyi meşrulaştırmıştır, hikayeyi şekillendirmek yerine.

  kısacası anduin iyi bir hikayecilik ürünü değildir. metzen zamanında işlenmiş karakterler ile karşılaştırıldığında oyun hikayesinin akışı için "because reasons" ifadesine karşılık gelmektedir.
 • arthas menethilin gayrimeşru çocuğu olduğuna yönelik iddialar mevcut olan kral.