• tenis kariyerini sakatlığı sebebiyle sonlandıracağını açıklayan ve üzen başarılı tenisçi. wimbledon'ı son turnuvası olarak oynamak istediğini ama bunun pek de mümkün olamayacağını söyledi. kendisini 2007'den beri izleyen bir tenis sever olarak hep şunu demişimdir: erkek tenisinin altın çağını yaşadığı bir döneme denk gelmesi en büyük şanssızlığıydı. daha farklı bir dönemde tenis oynasa 10'dan fazla grandslam kazanırdı. ki erken biten kariyerine baktığımızda 2 olimpiyat altını, 3 gs (2 wimbledon 1us open) ,14 masters ,5 aussie open finali ve 1 atp finals ile tarihe adını yazdırdı murray.
    tarih onu hep yazacak. 50-100 sene sonra bile insanlar nadal,djokovic ve federer dönemine gıpta ile bakıp golden age of tennis diyecek ve onlara karşı durabilmiş en başarılı tenisçi olarak murray akıllarda yer tutacaktır.
  • ah be canım, nasıl üzüldüm anlatamam. hep içinde bir ukde olarak kalacak tamamlayamayacağın kariyerin. halbuki en az bir iki grand slam şansın daha vardı devam edebilseydin. wimbledon'a daha altı ay var, o acıyla zor ama umarım dayanabilirsin. seni hep iyi hatırlayacağız. seninle birlikte bir devir de yavaştan kapanışa geçiyor artık. ne kadar güzel bir dönemde tenis oynadığın ve nasıl oynadığın hep hatırlanacaktır. ağzın iyi laf yapıyor, muhtemelen yorumcu olarak görürüz seni sonradan. önünde yeni ve uzun bir hayat var. yeni kariyerini seç beğen al.
    tanım: emekli olmaya mecbur kalan big4.
  • big 3 ile aynı döneme düşmemiş olsa, kariyerini en az 10 slam şampiyonluğuyla sonlandırması işten bile değildi, yine de onlara karşı büyük mücadele verdi, zaman zaman büyük zaferler kazandı.

reddit'te biri "murray, big 4 içindeki ölümlüydü, sadece tanrıların yapabileceği düşünülen şeyleri yapan insandı" demiş, gerçekten de öyle. yıllarca federer, nadal ve djokovic'le olan mücadelesinde onların seviyesine çıkamasa da, diğer tenisçilerin de asla ulaşamadığı bir noktaya yükseldi, kendisine apayrı bir klasman yarattı.

gelecek yıl big 4'u takım olarak laver cup'ta görmeyi umuyordum, o hayal de suya düşmüş oldu.
  • üzdü.
    bir döneme damga vuran dörtlüden ilki bırakma kararını açıkladı. yaprak dökümü başlıyor.
  • "çorap giyerken bile canımı yakan kalçam beni daha fazla ileri taşımayacak. bu yüzden bu yıl wimbledon, hatta 2 gün sonra başlayacak #ausopen bile kariyerimin son turnuvası olabilir." açıklamasını yaparak tenise veda edeceğini açıkladı. 4 büyüklerden biri yarıştan çekilmiş oldu. hep bana itici bir tenisci olarak gözyaşları içinde yaptığı açıklama üzdü.
  • bir işte kapasitenin tamamını vermenin nasıl bir şey olduğunu anlayabileceğiniz elemandır kendisi. en iyi olmak için elindeki kumaşı sonuna kadar kullandı ve vücudu dayanamadı. kendisinden daha iyi bir sürü sporcu sayılır elbet; fakat harcadığı çabayla top 3 ile ismini andırmasıyla kalbimde yer etmiştir.

grand slamlerde her daim desteklediğim tenisçi.
  • aşırı kibiri ve egosundan dolayı kendisine ısınamadığım ama hırsı,yeteneği ve olağanüstü mücadelesinden dolayı kendisine büyük saygı duyduğum tenis efsanesi.federer'e kaybettiği 2010 avustralya açık finali ve 2012 wimbledon finalinden sonra yaptığı duygusal konuşmalar hala aklımda.tıpkı federer,coko,nadal gibi ondan da muazzam bir geri dönüş bekledim ama olmadı.big4'un diğerlerinin neden bir gömlek daha üstün olduğunun kanıtı sanırım bu.fiziksel engeller bi şekilde aşılabilir ama o aşamadığı mental problemlere ne demeli.sonunu getiren durumun aynı zamada onu var eden şey olan aşırı mükemmelliyetçiği olduğunu düşünüyorum.
  • wimbledon'da gorüşmek üzere...
  • kalçasındaki bir türlü geçmek bilmeyen sakatlık nedeniyle 32 gibi genç denebilecek bir yaşta tenise veda edeceğini açıklayan big4'un iskoç üyesi.
  • evet yeri gelip kendisiyle kavga ederek değişik, hatta yer yer psikopat bir görüntü sergilemiş olsa da, evet yeri gelip kazanabileceği birçok maçı mental olarak bazı noktalardaki takıntıları (aşırı mükemmeliyetçi olduğundan kaynaklandığını düşündüğüm) yüzünden vermiş olsa da yaptıklarında (hataları da dahil) samimi olduğuna inandığım için severek izlediğim bir tenisçi abimiz(di). bırakma kararını öğrendiğimde kesinlikle şaşırdım ama vücut buraya kadar demişse dinlemek lazım. big4 içerisinde belki de bu mental problemlerinin de nedeniyle en fazla çaba göstermek durumunda kaldığını düşündüğüm ve yeri gelip kendisiyle de mücadele etmek zorunda kalması nedeniyle kazandığı (sayıca diğerlerinden daha az da olsa) başarıların kendisi için çok daha değerli olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğüm tenisçi abimizdir aynı zamanda. önceki girilerden birindeki bir alıntı olayını gerçekten özetlemiş "big4 içindeki ölümüydü, titanlar arasında yer alan insandı", ayrıca bir sosyal medya gönderisinde "yardımcı koça ihtiyacı olan haber versin" diyen ve naomi osaka ile antrenman yapan insancıl ve centilmen yönü de takdire şayandır. umarım emekliliğinde kendiyle daha az kavga ederek tenis adına güzel şeyler yapmaya devam eder.
hesabın var mı? giriş yap