şükela:  tümü | bugün
 • roma doğumlu bir delikanlı, ama aslen italyan değil*... yolun yarısına çok yaklaşmış, 1976 doğumlu... iki sezondur golleriyle sırtladığı us sassuolo calcio camiasını tarihinde ilk kez serie b'ye yükselten bir kahraman o... dünyanın en iyi, fakat maalesef en bencil golcülerinden biri, altı boy farkla ülkesinin en iyi futbolcusu, istatistikler öyle diyor... peki neden hiç birimiz adını duymadık bugüne kadar bu cengaverin? acaba yetenekleri gerçekten kısıtlı olduğu için mi... belki de tek sebep doğduğu ülkedir bahtsız andy'nin...

  amatör topçularıyla soyunma odasından çıkarken onuruyla mücadele edeceğine and içen ve yine o soyunma odasına bol gollü hayal kırıklıkları ile dönen bir ülkenin yetiştirdiği en önemli golcü bu yiğit... san marino milli takımı'nın açık ara en iyi golcüsü...

  san marino milli takımının turnuvalardaki eleme maceralarını bilmeyenimiz yok, ama yine de değinmedem geçmeyelim: her şampiyona öncesi yapılan eleme maçlarında toplamda şanslılarsa bir, çok formdalarsa iki gol atarlar... çoğu zaman da hiç atamazlar... maalesef ben diyim bir araba, siz deyin üç kamyon da gol yerler... bu bilgiyi hafızamızda tutalım, şimdi istatistikler konuşsun: 1994 yılından beri milli formayı giyen selva, 30 kez formasını terlettiği ülkesi için tam 7 gol kaydetmiş... tam 7 gol! aramaya inandım, sözlükte kendisinin gol attığı tek bir maç bulabildim: (bkz: 30 mart 2005 san marino belcika maci)... bırakın kendisini, san marino'nun bundan başka gol attığı sadece türkiye maçı var ekşi arşivlerde, ki o maç daha genç selva milli takım formasını terletmezken oynanmıştı... arşivleri kapatalım, kendimize güvenelim*, san marino milli takımı'nın bırakın yediyi, gol kaydına muvaffak olduğu üç adet maç bulana veya getirene yüz bin lira veriyorum arkadaş!

  hadi bulduk diyelim, başarılı addedebileceğimiz bir milli takım formasıyla bile 30 maç ve 7 gol, bu bile yeterince parlak bir istatistik... neden diyecek olursanız:

  ülkemin altın ayakkabılı golcüsü tanju çolak'ın milli takım formasıyla 31 maçta 9 golü var...
  şu anda ülkemin en iyi golcüsü olan nihat kahveci'nin milli takımda 59 maçta 17 golü var...

  sadece avrupanın değil, dünyanın dalga geçtiği san marino milli takımı'nın golcüsü andy selva'nın bu başarısı gerçekten takdire şayan... kendisinin ülkesi için değerini ıspatlayan istatistikler bununla da sınırlı değil:

  *san marino milli takımında selva'dan sonra milli formayla en çok gol atan oyuncunun toplamda kaç golü olabilir sizce? üşenmedim, araştırdım, ve bulduğum yanıtı sizlerle paylaşıyorum: 1! evet sadece 1... san marino milli takımı formasıyla birden fazla gol sevinci yaşayan tek kişi selva!

  *28 nisan 2004 san marino liechtenstein maçında takımının tek golünü 5. dakikada kaydeden selva, ülkesinin tarihindeki ilk ve tek galibiyeti almasını da sağlayan futbolcu olarak adını tarihe yazdırdı...*

  futbolseverler, alkışlayın bu yürekli san marinolu'yu... gerçekten, sonuna kadar hak ediyor...
 • ülkesinin milli takımının tarihteki toplam gollerinin %80'ini atarak acayip bir rekorun sahip futbolcu. ülkesinin san marino olduğunu ve şu ana kadar bu ülke adına tarihte yalnızca 10 golün atılmış olduğunu bir not olarak düşmek gerek tabii.
 • az kalsın futbol tarihinin en fantastik gollerinden birini hollanda milli futbol takımı ağlarına göndereckti ki, şansı yaver gitmedi bizim atom karıncanın.

  (bkz: 3 eylül 2010 san marino hollanda maçı)

  http://www.vidivodo.com/…/san-marino-hollanda-0-_-5 (1:07'den itibaren)
 • (bkz: mario frick)
 • facebook sayfası türklerin işgali altındadır. ulen nerede işsizlik var orada biz, bu ülkedeki işsizlik oranlarına şaşırmamalı. (nereden mi biliyorum, ben de hayranıyım kendisinin.)
 • bugün çılgın golleriyle izleyenleri yine kendine hayran bırakacak dahiyane golcü.
 • koskoca san marino'da gol atmayı bilen tek adam.
 • hali hazırda 37 yaşında olup, san marino liginde la fiorita forması giymektedir.
 • 66 maçta 8 gol atmış bir efsane. büyük insan.
 • gün itibariyle 38 yaşına basmış efsane golcü.

  bu sezon san marino liginde 7 golle parlak bir sezon geçirmekte.