şükela:  tümü | bugün
  • ortaokuldayken başıma gelmiş olay. gidilen yer özeldi. herhangi bir iğne, sprey v.s yapadan direkt olarak ağrıyan azı dişinin dolgularını oyup vidalı iğneleri çeneye kadar sokup çevirmeye başladı. daha sonra o iğneyi matkaba takıp son sürat sinirlerin arasında çevirdi. dişin tüm sinirlerini ucuna dolayıp bildiğiniz kopardı. tüm bunlar olurken dişçi babamla şakalaşıyordu. hayatımda tattığım en büyük acı olabilir zira bayılma eşiğine geliyor insan. eve gittiğim zaman yorgunluktan uyuyakalmış küçük bedenim. bu şekilde 7 gün gidildi. her gidişte acı azaldı.

aradan yıllar geçti. üniversite öğrencisi olduğum için bedava tedavi ile rutin diş kontrolü için gidilince tesadüfen o dişin 2 kökünde büyük enfeksiyon olduğu anlaşıldı. doktor bu nasıl ağrımıyor diye sordu, dişin hiç şişmiyor mu dedi hayır dedim. anlayamadım tabi. apikal rezeksiyon ameliyatı uygulanması gerekiyormuş kurtulması için falan filan denilince bir türlü ameliyat olamadım. aradan 2 yıl geçti. hala düşünürüm acaba gerçekten diş köklerim ne alemde şuan. gidip çektirsem mi? acaba neden anestezi kullanılmadı. kafamda deli sorular.
  • defalarca tarafımda denenmiştir.

alışıyor insan zamanla.

çok yaşa kasap ahmet!
  • anestezisiz kanal tedavisi yaptırmaktan çok farklı olduğunu sanmadığım şey.
  • diş hekimime bunun mümkün olup olmadığını sormuştum. verdiği cevap bir işkence yöntemi olarak evet mümkün.
  • kendisi bir anestezi olmadan beyin ameliyatı olmak değildir. kötünün beteri var susun!
  • akut iltihap varlığı gibi anestezinin sağlanamadığı bazı durumlarda kanal tedavisi sırasında sinirler tamamen temizlenene dek acı hissedilir. böyle durumlarda hekim zaten bölgesel anesteziyi tercih eder çünkü iltihapın ph'ı anestezik maddenin işlevini bozar. dolayısıyla bu tür çağ dışı bir muameleye maruz kaldığınızda ağlayarak, hıçkırarak, höykürerek filan bir şekilde derdinizi dinletin. diş tedavisi gören hastalar dokununca bile irkilmeye müsait oldukları için hangisi acıdan hangisi korkudan pek anlaşılamayabiliyor. sonra böyle kötü anılar kalıyor geriye. hiçbir hekimin işkence etmek isteyeceğini sanmam. sadece teknik hatası olabilir veya acı çektiğinizi fark etmemiştir. böyle tedavi olmaz çünkü.

not: 7 günde kanal tedavisi yapıldıysa büyüüük bir enfeksiyon var demektir o dişte. 2 bilemedin 3 seansta biter kanal tedavisi. 7 seans boyunca temizlediyse kötü niyetli biri değildir o bence. 7 seans ne demek ya? ayrıca kist olmuştur o kökündeki. git bir an önce artık. apikal rezeksiyon güzel bir tedavidir. ama her zaman işe yarayacak diye bir kuralı yok. kanal tedavisinin de olmadığı gibi...