• birgün bakkaldayken bir adamın:

"bizim oğlan bayilmek doktoru oldu"

dediğine şahit olduğum, ilk başta anlamadığım, düşününce bulduğum ve de koptuğum, 6 sene tıp okuduktan sonra uzmanlık olarak anesteziyi seçen doktorların ünvanıdır.
  • bi b.ktan anlamayıp cins yorumlar yapan bi takım sözlük yazarlarının bu zamana kadar içinde kalmış olan doktorluk mesleğinin en gerekli uzmanlık dallarından biri. umarım bir gün onların ellerine düşmez.

anestezistler ameliyathanenin dahiliyecileridir. her hastayı bireysel olarak, sahip olduğu ek hastalıklara göre, baş boyun ağız açıklığı damak yapısı gibi fiziksel özelliklerini ve dahasını değerlendirerek anesteziye uygun olup olamayacağına, hangi ilaçları alıp alamayacağına, o ameliyatı kaldırıp kaldıramayacağına karar verir. bunu sağlık memuru arkadaşlarımız veya hemşire arkadaşlarımızın değerlendirmesi hiç bir şekilde doğru değildir, bunun için bir tıp nosyonuna, hekim bakış açısına sahip olmak gerekir. ameliyathanede teknisyen ve hemşire arkadaşlarla birlikte bir ekip işi yürütülür, onlar da bu işin en önemli parçalarıdır ama karar aşamasında, ameliyattaki herhangi bir aksilikte anestezist doktorun kararına bakarlar.

anestezistler sadece ameliyathanede çalışmazlar, onlar yoğun bakımdaki hastaları takip ederler, ağrı polikliniğini yürütürler.

bir de malesef türkiye şartlarında hekim olmak, hele hele cerrah olmak iyice zorlaştığından daha az stresli ve aynı parayı getirebilen bölümler tercih edilmeye ve puanları yükselmeye başladı. örneğin çocuk psikiyatrisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, dermatoloji bu alanlardan bir kaçı. anestezi her zaman ortalarda gezer puan olarak. son sınavlarda kadın doğum ve genel cerrahi gibi bölümleri geçmiştir. ancak burada vurgulamak gerekir ki, yapılan işin ciddiyeti tıp puanlarıyla karşılaştırılabilecek türden değildir. puanlar taleple orantılıdır, bu branşların her birinin ciddiyeti insan sağlığıyla doğrudan ilişkilidir.

bi takım arkadaşlar burdaki sığ yorumlarıyla kalitelerini belli etmek yerine, ego problemi olan hekim arkadaşlarıyla iletişimlerini koparsınlar. ego kişisel bi sorun, meslek dallarıyla ilişkilendirmeyiniz. şeker gibi insanlar çoktur doktorlar arasında. :)
  • hastanın ameliyathanedeki koruyucu meleğidir. insanların günlerce araştırıp kendilerini teslim ettikleri cerrahlar ameliyathanede siz uyuduktan sonra tam bir ayıya dönüşürler. hastaya verecekleri zararı anestezist önler. kimi zaman da cerrahla bu konuda tartışır.
    ama cerrah ameliyatta oluşturduğu bazı hasarlarda anesteziyi suçlama kahpeliğinden hiç vazgeçmez.
  • bu elemanlar bölümlere kat sayı veriyormuş meğer. atıyorum siz 30dk ya işimiz bitiyor dediniz ya o doktor bu rakamı sizin bölümün kat sayısıyla çarpıp gerçek sonuca ulaşıyor haha, dahiyane ama gurur kırıcı...
  • ameliyatta sizi hayatta tutan.... ameliyathanenin kardiyoloğu, göğüs hastalıkları uzmanı, dahiliyecisi, şefkat göstereni ve diğerleri...
  • efendim ameliyatın türlü cefasını, eciğini bücüğünü göğüsleyen ameliyathane amelesidir. ameliyathaneye ilk onlar girip, en son çıkma özelliğine sahiptirler. hiç bir an hastanın başından ayrılamazlar, tuvalete bile gidemezler. hastanın uyumasından, uyanmasından, ağrı duyup duymamasından, kalp ritminden, tansiyonundan idrarına hatta insana saç yolduran saçma sapan hasta sorularına, gayet kibarca kar$ılık verme lütfuna kadar her bişeyinden sorumlu kişidir. ameliyat esnasında gözleri fır dönmelidir ki, hiç bir takibini kaçırmasın.
    ayrıca iyi bir anestezist hiç bir zaman cerrahiye güvenmez, güvenmemelidir de.
    10 dk. da hallederim diye övündükleri ameliyatı pek rahatlıkla 1 saatte ancak bitirebilip, anesteziyi mü$kül durumlarda bıraktıkları vakidir çünkü.
  • haklarinda sik sik su sekilde bir diyalog gecen meslek grubu insani:
    -baban ne is yapiyo
    -doktor
    -ne doktoru
    -anestezi uzmani
    -haaa hastayi uyutuyo yani
    (bkz: turksun di mi)
  • ameliyat öncesi, yattığım yerde, hemşire elime serum iğnesi takmaya çalışırken bi anda gözümün önünde belirip böh diyen ve zaten o heyecan içinde ne yaptığını bilmeyen benim sıçramamla beraber damarımın yırtılmasına sebebiyet veren şahsiyetin mesleği.
    (bkz: esek sakasi)
  • iyisi ile kotusu arasindaki farkin bir hastanin yasamini belirleyecek kadar onemli olmasina ragmen, hicbir zaman hak ettigini kazanamayan ve cerrahi branslarin insafina kalmis bir halde yasamini surduren hekim
  • benim gözümde sanatçıdan başka bir şey değil. hatta ve hatta ilaçlara fısıldayan adam.

ilk kez geçirdiğim bir kıl dönmesi ameliyatı (bkz: kıl dönmesi/@pilipis) sırasında tanık oldum bu doğa üstü olayın kahramanına.ilk önce kanıma o rahatlatıcı şurubu zerk etti. ardından gelen dayanılmaz değil ama tatlı uyku hali onun peşisıra mutluluk ve çilek kokuları... daha sonra baba bir iğne ile düş bahçesinin ıhlamur kokularına teslim ettim kendimi. bu gösterinin bedelini de sanırım ameliyat masasına boylu boyu uzanmış çıplak bedenimden başka bir şey ile ödeyemezdim.
hesabın var mı? giriş yap