şükela:  tümü | bugün
 • coventry patmore şiiri.

  man must be pleased; but him to please
  is woman's pleasure; down the gulf
  of his condoled necessities
  she casts her best, she flings herself.
  how often flings for nought, and yokes
  her heart to an icicle or whim,
  whose each impatient word provokes
  another, not from her, but him;
  while she, too gentle even to force
  his penitence by kind replies,
  waits by, expecting his remorse,
  with pardon in her pitying eyes;
  coventry patmore şiiri.

  and if he once, by shame oppress'd,
  a comfortable word confers,
  she leans and weeps against his breast,
  and seems to think the sin was hers;
  or any eye to see her charms,
  at any time, she's still his wife,
  dearly devoted to his arms;
  she loves with love that cannot tire;
  and when, ah woe, she loves alone,
  through passionate duty love springs higher,
  as grass grows taller round a stone.

  kendini evine, kocasına ve çocuklarına adayan itaatkar, düşünceli, mükemmel kadın portresini çizer. ilk yazıldığı zaman (19. yy) çok ilgi çekmese de virginia woolf bir denemesinde "killing the angel in the house is part of the occupation of a woman writer" yazınca ünlenmiştir. yani diyebiliriz ki ironik bir şekilde virginia olmasaydı coventry çoktaan unutulup gitmişti..
 • 19.yy'da yaşayan ingiltere'de ki kadınlar için söylenen genel bir motto'dur. 'angel in the house' yani 'melek evde' ; kadın evde oturacak, sadece evişleri ve çocuklarıyla meşgul olacak, erkeğine karşı çıkmayacak tarzı anlamlar içeren bir kavramdır.
 • coventy patmore'un karısı emily'den ilham alarak yazdığı bir şiir.

  angel in the house victoria dönemindeki mükemmel, evine, kocasına ve çocuklarına bağlı kadın portresini çizer. oldukça sessizdir. kocasının bir dediğini iki etmez. iffetlidir. erdemlidir. profesyonel alanı sadece evin içiyle kısıtlıdır. oldukça domestik bir karakterdir ve bütün bu yazdığım özellikler yüzünden de bireyselliğini yitirmiştir. ferdiyetten yoksundur. ataerki'ye hizmet eder. kocası varsa vardır, yoksa yarım ve tamamlanmamıştır.

  virginia woolf, coventy patmore'un bu şiiri üzerine bir deneme yazar. killing the angel in the house. woolf, bu domestik angel figürüne açtığı savaşı anlatır. woolf'a göre bu figür her kadın yazarın zihninde onu yazım aşamasındayken engellemeye çalışan bir fantom, bir hayalettir. eğer yazar özgürce, zihninin kontrolleri tamamen kendi elindeyken yazabilmek istiyorsa bu hayaletle savaşmalı hatta en sonunda onu öldürmelidir;
  ''ıt was she who used to come between me and my paper when i was writing reviews. ıt was she who bothered me and wasted my time and so tormented me that at last i killed her.''
 • (bkz: victorian woman)
  eksi sozluge bi daha gelinse..