şükela:  tümü | bugün
 • kurulu$ a$amasinda olan start-up'lara ya da $irketlere ortak olma yoluyla yatirim yapan bireysel yatirimcilara verilen ad. *
 • ülkemizde şerefsiz çıkabilme potansiyeli yüksek olan kişiler. genellikle yatırımcı-yönetici ikileminin tavuk-yumurta çıkmazına benzemesi nedeniyle işe yarar bu kişiler. büyük bir yatırımcı firma, size destek vermek için ciddi yönetici ve plan-program ister. ciddi yönetici ise sizin fikrinize, ürününüze, firmanıza gelmek için varolan bir yatırımcı, kısacası para ister. bu ikisi de birbirini istediği için angel investor a ihtiyacınız olur.

  genellikle venture capitalist'lere fikrinizi açıklarken o kişinin portföyüne bakıp güvenmeye çalışırsınız. güvenip de beraber işe atıldığınız adam, tam sözleşme imzalayacakken arkanızdan işler çevirip, projeyi alıp kendi başına yapmaya kalkabilir.

  ama büyük bir istatistik olarak kendi başına projeyi alıp yapmaya kalkan angel investor lar bu işi becerememişlerdir. o yüzden fazla can sıkmamak gerekir. projelerin kaynağı nasılsa kişinin kendisinde ve bu sayede yeni projeler elbet gelecektir. olan angel investor'un sizin ve çevrenizin gözündeki itibarının yerle bir olmasıdır. bu da, üç kuruş fazla kazanmak için uyanıklık yapan adamcağızın hırsı ve nedeniyle uzun vadede kendisine zarar vermesidir aslında.

  ps: bu yazıyı yazdığımda kuyruk acım vardı. türkiye deki sektör biraz daha düzgün bir noktaya geldi ve yurt dışındaki gibi, güven çerçevesinde hareket etme belirtileri gösterdi. o nedenle paranoyaklık yapmaya pek gerek yok ve fikir saklamanın alemi yok. önemli olan yapabileceğinizi göstermeniz ve bu konuda adımlar atıyor olmanız. ama yine de gideceğiniz kişileri iyi araştırmanızı tavsiye ederim.
 • turkcede duzgun bir karsiligi olmayan kavram. "melek yatirimci" diye cevirenler var ama orijinal anlamini karsilamaya cok uzak kaliyor bu ceviri, yenilerini bulmak lazim...
 • bu kişilere çekinmeden sana insan diyenin amına koyim sen bir meleksin diyebilirsiniz. alınmıyorlar.
 • hiç bir sebep yokken projenize para yatıran insan.
  eli öpülesi sahsiyetler oldugu gibi basınızın etini yiyen sahsiyetlerde olabiliyor.
 • türkiyedeki "yap getir ben bundan çok satarım" mantığı var oldukça asla tam anlamıyla oluşmayacak sistemdir.
 • türkçe'de gayet melek yatırımcı diye geçen, hatta derneği bile olan yatırımcı türü: http://melekyatirimcilardernegi.org/

  bu adamlara gider ve aklınızdaki iş önerisini bir sunumla anlatırsınız. sorunu, piyasada gördüğünüz nişi, bu niş için geliştirdiğiniz fikri, neden iyi bir yatırım olduğunu ve hazırladığınız iş planını anlatırsınız. sunumuzun 5 dakikayı ve 20 slide'ı geçmemesi gerekir. onlar da fikrinizi beğenirler ve de sizin de bu işi yapabilmeye vakıf olduğunuzu düşünürler/hissederlerse sizin kuracağınız şirkete belli bir yüzde üzerinden ortak olup para koymayı önerirler. girişimcilik için bulunmaz fırsattır. kosgeb türü kuruluşların desteklerinden farkı, işinize ortak olmaları, sadece dışarıdan finansman desteği yapmamalarıdır.

  kafanızda ne olduğunun daha iyi canlanması için dragons' den adlı programı, özellikle de ingiliz versiyonunu izlemeniz tavsiye olunur.

  ayrıca (bkz: girişim sermayesi) (bkz: girişimcilik) (bkz: elevator pitch) (bkz: baybars altuntaş)
 • bu ünvanla ortada dolaşanlarla görüşenlerin şeytanın da bir melek olduğunu akıllarından çıkarmaması lazımdır.
 • her ne kadar da bu kategorilerde baybars altuntaş da kendine yer bulsa da bunun tv ve sosyal ağ eksenli bir balon olduğu kanısındayım. kendisine hakkında yaklaşık 4 ay önce alphan manas tarafından sorulmuş soruların cevapsızlığı da ayrı bir talihsizlik. hakikaten n'oldu sözüm ona yapılması planlanan yatırımlar mr. altuntaş? yoksa yapılan onca ekrana oynamalar bir pr çalışması mıydı?