şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • time dergisi, angele merkel'i;
  “şahsi menfaate ve zorbalığa taviz vermediği için, dünyada az bulunan ahlaki liderlik gösterdiği için” "yılın siyaset lideri" seçti.

  almanya merkez bankası'nda 900 milyar euro, fazla para var. pandemi sürecinde esnafa, işsize kesenin ağzını açtı. faturaları, kiraları ödedi. kimseyi aç ve açıkta bırakmadı.

  merkel'in özel uçağı yok, yazlık ve kışlık sarayları yok, tarifeli uçaklara biniyor, markette sıraya giriyor, kendi alışverişini kendi yapıyor, 70 euroluk ceketini üç sene giyiyor. aile yakınlarına asla devlet ihalesi vermiyor.

  merkel gibi bir lider her ülkeye nasip olmaz...
 • ülkelerin liderleri, halklarının ve kültürlerinin birer tezahürü.

  merkel için sayılan özelliklere bakalım: çıkarcı değil, kurallara saygılı, kayırmacılık yapmıyor, bilimin ışığında hareket ediyor.

  bizim halkımız her seviyede çıkarcı, trafikte dönüşte sıra olur, sağdan soldan on araba kaynak yapar sıraya; yere çöp atmayan neredeyse yoktur, oysa sağda solda çöp kutusu vardır hep, iki adım yürüyüp çöpe atmaz çoğu insan; randevu alır haber vermez ve gelmez; bir mevkiye geldiğinde imkanı varsa yakınlarına torpil yapar; daha alt mevkideki kişiler atama zamanı bir tanıdık bulup torpil arar; modern tıbbı reddetmeye meyillidir, yok aşıda çip, yok antibiyotik zehir, otu sapı kaynatıp içelim der.

  her ülkeye nasip olmaz deniliyor ama şunu unutmamak lazım, her ülke kendisine göre yönetiliyor en nihayetinde.

  bir heinlein alıntısı ile bitireyim, stranger in a strange land romanından,

  “demokrasi en iyi niyetli yaklaşımla bile zavallı bir sistemdir; onunla ilgili söylenebilecek tek iyi şey, insan ırkının denemiş olduğu diğer sistemlerden yaklaşık sekiz kat daha iyi olmasıdır. demokrasinin en büyük kusuru, liderlerinin oy aldıkları seçmenlerin erdemlerini de kusurlarını da taşımalarıdır; moral bozucu derecede düşük bir düzey ama başka ne bekleyebilirsin?”
 • haberlerde gördüm. alman eski şansölyesi merkel veda ziyaretleri kapsamında erdoğan ile görüşmeye ve vedalaşmaya gelmiş. bu durumdan hareketle kendisine bir de biz veda edelim.

  2005'te almanya'da şansölye olarak göreve gelen ilk kadın siyasetçi.

  eski doğu almanya kökenli olan merkel, bir öğretmen ve protestan bir papazın kızıdır . fizikte doktora yaptı ve rol modeli, iki kez nobel ödülü'ne layık görülen tek kadın olan bilimsel öncü marie curie'ydi.

  kendi partisi muhafazakar hıristiyan demokratlar içindeki meslektaşları da dahil olmak üzere, zirveye ulaşma yolunda genellikle hafife alınmış merkel'in biyografi yazarı jacqueline boysen, merkel'in berlin duvarı'nın yıkılmasından sonra siyasi kariyerine başladığında , boşanmış ve çocuğu olmayan ve siyasi kariyerine yeni başlamış bir kişiyken, kendisinin o parti içinde tamamen uygunsuz görüldüğünü söylüyor. ancak merkel daha sonra almanya'nın ilk kadın hükümet başkanı ve dünyanın en güçlü ve etkili kadınlarından biri olmaya devam edecekti.

  bu kadın hali ile dünya siyasetinin önemli ve alfa karakterli kurnaz siyasetçilerinin çok sert ayak oyunları ile boğuşarak dünya siyasetinde deyim yerindeyse yoğruldu ve tecrübelendi.

  bu tecrübelerden bir kısmını hatırlayacak olursak, mesela eski italya başbakanı silvio berlusconi görünüşe göre çok önemli bir telefon görüşmesi yapıyor gibiydi ve merkel'i tüm kameraların önünde uzunca bekletmişti.

  eski abd başkanı bush ise yine başka bir uluslararası zirvede, masanın etrafında onlarca lider dururken merkel'e yönelip, merkel'in iznini almadan ona sürpriz bir masaj yapmıştı. ufak bir kaçamak gibi...

  2007 yılında, rus devlet başkanı putin merkel'in büyük köpeklerden korktuğunu çok iyi bildiği halde, irice bir köpeğini yine kameraların ve dünyanın gözü önünde merkel'in tam karşısına koymuş ve resmen psikolojisi ile oynamaya çalışmıştı. görsel

  tüm bunlarla boğuşarak, kurt erkek siyasetçilerin taktiklerini iyi öğrenmiş ve kendisini iyi eğitmiş olacak, 2017 g20 zirvesinde yine ayaküstü putin ile konuşurken, putin'in kendinden emin ve ısrarcı konuşması esnasında beden dilini kullanmayı öğrendigini gösteren ve küresel alfa erkek siyasetçi pişkinliğine ders verir eda ile gözlerini devirmesi efsane oldu.

  artık dünyada kendisinin küresel dünya aktörlerinin içinde en tehlikeli siyasetçilerden birisi haline geldiğini söyleyenler olduğu gibi, ülkesinde kadın haklarına önem vermediği ile ilgili de eleştirilen, almanya'nın kapılarını göçmenlere açtığı halde hem göçmen yanlıları hem de göçmen karşıtları tarafından tefe tutulan birisiydi merkel. herşeye rağmen tavırları ve siyaset arenasında verdiği resim ile genelde gülümsetmeyi beceriyordu. fransız yaşlı bir kadının, kendisini fransa cumhurbaşkanı macron'un karısı sandığı video halâ akıllardan çıkmamıştır sanırım.

  merkel'in 16 yıllık iktidarı 4 ayrı amerikan başkanını kapsadı. bu 16 yıl boyunca küresel diğer bir aktör olan ülkemiz türkiye'den ise karşısında iktidar olarak hep recep tayyip erdoğan vardı. göçmen krizi yardımını hararetle birlikte tartıştıkları sırada bir yandan erdoğan'ın kendisine verdiği ayna ile şaklabanlık yapıp diğer yandan poz veriyordu. görsel görsel

  kimi zamanda emine hanım'ın yanında oldukları halde birlikte samanyoluna romantik birer bakış atıyormuş gibi pozlar verdiler. görsel bize de bu miras kaldı. bakıp bakıp kahkaha atıyoruz.

  ağır küreselci politikaları ve o politikaların temsilcilerini sevmedim, sevemedim. ama yine de güle güle merkel. gidişin olsun, dönüşün olmasın.umarım yerine gelen seni aratmaz. eğlenceli kişiydin. bizim küresel reisimiz bir goodbye kiss ile hepimizin yerine öpsün seni.
 • almanya'da şöyle bir fıkraya konu olmuş:

  angela merkel bir arabanın altında kalarak ölmüş ve doğruca göğe çıkmış. orada onu başmelek cebrail karşılamış. cebrail ona "sana seçim şansı tanıyacağız: bir gününü cehennemde ve bir gününü cennette geçireceksin. sonra hangisine gitmek istediğini seçebilirsin."
  cebrail, angela merkel'i bir asansöre götürmüş ve birlikte cehenneme inmişler. merkel içeri girmiş ki, bir de ne görsün? bütün arkadaşları burada, golf oynuyorlar, havuzda yüzüyorlar, restoranda yemek yiyorlar, içiyorlar, keyifleri yerinde, şen şakrak kağıt oynuyorlar, şeytan da onlarla muhabbet ediyor, eğlence, şamata gırla gidiyor.
  ertesi gün cebrail gelmiş ve onu cennete götürmüş. insanlar orada beyaz bulutların üzerinde oturuyorlar, dinlendirici bir müzik dinliyorlar, huzurlu, sakin, dingin bir ortam var.
  cebrail bir gün sonra gelmiş ve merkel'e sormuş: "karar verdin mi? nereye gitmek istersin?"
  angela merkel karşılık vermiş: "evet, kararımı verdim. cennet de güzel bir yer ama ben cehenneme gitmek istiyorum, heyecan, hareket orada."
  cebrail onu alıp aşağı indirmiş, kapıyı çalmış ve iki el merkel'i içeri çekmiş. merkel kocaman, aşırı sıcak bir çölde olduğunu görmüş, arkadaşları oradaymış, yırtık pırtık giysiler içinde yerdeki pislikleri topluyorlarmış. şeytan gelmiş, onun da eline bir kese kâğıdı tutuşturmuş ve pislik toplamasını söylemiş.
  "golf sahasına, restorana, müzikli eğlenceye ne oldu?" diye sormuş angela merkel.
  şeytan cevap vermiş: "dün seçimden önceydi - bugün ise seçimden sonra."
 • geçenlerde almanya'daki bir talk showda kendisiyle ilgili bir espri yapıldı.programın konuklarından biri ''guido westerwelle ne zaman gay olmuş biliyor musunuz?'' diye sordu seyircilere ve yanıtladı ''angela merkelle yattıktan sonra'' bu şahıslardan biri dışişleri bakanı diğeri şansölye,ülkemizde buna benzer bir şaka sonrası neler olabileceğini tahmin edebiliyorum.hoşgörü ve tahammülden geçilmez..
 • merkel'e bir şey olmaması gerek, çünkü günümüz liderleri arasında (trump, bojo, putin, rte, xi, bolsonaro, vb) merkel gerçekten rol modeli kendisi. ortak doğruyu hedefleyen biri. merkel gibi bir lider giderse, öksüz kalırız. o yüzden gerçekten gönülden istiyorum corona testinin negatif çıkmasını. testi pozitif çıkarsa da tüm kalbim hastalığı yenmesi yönünde olacaktır.

  bunu sadece kadın olduğu için söylemiyorum; ancak o da ayrı bir faktör elbette. merkel her şeyden önce sağ duyuya sahip bir lider ve insanlığı da düşünebilen biri. liderliğe çok meraklı da değil, bir ara yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

  yukarıda birileri, marketten 4 şişe şarap almasını pr çalışması olarak tanımlamış. ben pr olabileceğini zannetmiyorum; çünkü merkel gerçekten mütevazı bir insan. macron ile tabldotta boktan bir yerde yemek yemişliği var; arkasında zibilyon tane koruma olmadan geziyor zaten. (size küçük bir bilgi sıkıştırayım paragraf arasına, rte nereye gidiyorsa, gitmeden önce zırhlı 3 adet son model mercedes maybach kendisinden önce özel uçakla o ülkeye götürülüyor; ev sahibi ülke kendisi araç sağlıyor olmasına rağmen; varın siz hesap edin israfı, görmemişliği...) öte yandan merkel efendi gibi marketine gidiyor, 4 şişe şarapla birlikte birkaç bir şey alıp, cüzdanından parayı çıkartıp alıp gidiyor; ve bunları tek başına yapıyor. ne parasını ödeyen var, ne de arabasını taşıyan. elbette sağında solunda 3-5 tane koruma da oluversin.

  daha da ileri gideyim; merkel ile bire bir tanışıp, odasında kahve içen yakın bir tanıdığım var. kendisi üst düzey bir devlet yetkilisi elbette. merkel'in kendisine 'kahve içer misiniz?' diye sorduğunu, yanıt olumlu olunca kendisinin bizzat kalkıp gidip fincana kahve koyup, tanıdığımın önündeki masaya o fincanı koymuşluğu var. aga, bunu yapan kişi almanya şansölyesi. o yüzden egolarından arınmış ve güzel bir insan bu insan. sen düşünebiliyor musun putin'in, jinping'in misafirin önüne kahve servis etmesini? belki koymaması da gerekir orası ayrı konu ama karakter analizi yapıyoruz şurada. o kahveyi içen tanıdığım, "neler gördüm ama böyle bir jesti hiçbir zaman unutamıyorum, koskoca şansölye" diye de eklemişti...

  dolayısıyla söylemek istediğim şey şu, merkel karakter olarak örnek bir insan. diğer kirlenmiş siyasiler gibi değil. o yüzden merkel'i bence kaybetmemeliyiz. elbette kendi ülkesinin çıkarlarını, ab'nin çıkarlarını savunacak. ancak devlet başkanlarının karakter analizlerini yaptığımızda, merkel'in en düzgününe sahip olduğunu bu nedenle onu kaybetmememiz gerektiğini düşünüyorum.

  en kısa sürede iyileşmesi dileklerimle...
 • alman cdu'nun gelecekteki lideri olmasina kesin gözüyle bakilan kadin politikaci. iktidara gelmesi durumunda birakin ab'ye ülke olarak girmeyi bireysel olarak bile girmek pek kolay olmayacaktir.
 • neyse en azından bu gece rahat uyur istanbuldaki üçüncü havalimanı inşaatı kabuslarına girmeden
 • gelecegin ilk kadin almanya basbakani olacagini dusundugum kadin.
hesabın var mı? giriş yap