• batı afrikalı bayan vokal. kendi ülkesininin müzikal olarak dünyada temsilcisi. bunları yazarken bir örnek vereyim istedim. bizdeki muadilini yazarsam daha açıklayıcı olur dedim ama bizde böyle bir adam ya da kadın yok malesef. ne bileyim benin'in tarkan'ı desem olmayacak. mali'nin salif keita'sı desem, senegal'in yossou n'dour'u ya da sao vincente'nin cesaria evora'sı... belki.

buraya kadar global seviyede müzik kültürü sahibi bir insan olduğumun, bilmiyorum yeterince altını çizebildim mi? bundan sonrasını entry'yi dengelemek için yazıyorum.

arkadaşım bu hatunun black ivory soul diye bir albümü var. buna beyaz ketenden vücudunu saran bir elbise giydirmişler. üzerine de allı pullu mavi bi gömlek koymuşlar. afedersin yılan gibi kıvrılırken resimlerini çekip albüm kapağı yapmışlar. bilmiyorum siyahi bedenler sizin de benim kadar aklınızı başınızdan alıyor mu, elinizi ayağınızı boşaltıyor mu? ben eridim bittim tüttüm, öyle diyeyim. albümü alıp eve geldim. banyoya mı gireyim, odama çekilip kapıyı mı kilitleyeyim şaşırdım. kendimi klan lideri, kabile ağası diye hayal ettim. geyik yedim, afrika bozkırlarında keçi sağdım angélique'cimle.

görüyorsunuz müzik ne kadar enternasyonel, ne kadar küçücük fıçıcık ve sevimli. ve sadece kulağa da hitab etmiyor meret.

saygılarımla. iyi çalışmalar.
  • papa diye bi şarkısı vardır bu ablanın. papa ki ne papa... her daim zıplatır adamı yerinden, ben neşe küpü diyeyim sen nutella de sözlükçü.
  • son albümü djin djin4 dalda grammy ödüllerine aday gösterilmiş olan sanatçı. alicia keys, josh groban, carlos santana, joss stone, peter gabriel, ziggy marley ile amadou et mariam gibi alanlarında usta müzisyenlerle kotarılmış son derece başarılı bir albüm kazandırmıştır.gimme shelter ı bir de afrika vokal ve müzik altyapısı ile dinleyiniz. bu arada kişisel favorilerim ise pearls ve papa
  • (bkz: wombo lombo)
  • 18. istanbul caz festivalinde beni şaşırtmamış insandır. http://barfilozofu.wordpress.com/…i-sing-the-truth/
  • djin djinalbümünde santana ve josh groban la birlikte icra ettikleri pearls de muhteşem bir şarkıdır..
  • enfes vocal iemanja adli sarkiyi seslendirmistir , cok basarilidir.
  • bildiğin atom karınca, bu gece harbiye açıkhava tiyatrosu'nda seyircilerin arasına girerek dans da etti ya, yirim!
  • wele wele şarkısı fifa 07 soundtrack albümünde yer almış sanatçı.
  • cok saglam bir summertime calismasi mevcut olan insan.
hesabın var mı? giriş yap