• çift astarlı harris tüvit ceket olmasa yaklaşık 3 sayfa kısalacak roman
  • şehir ve kurgu açısından müthiş bir kitap. filmini de seyrettim. doğrudur, uyuşmazlıklar çok fazla fakat mekanlar ve heykeller bire bir aynı.

roma'ya yolum düştü ve elimde harita,metro/otobüs bileti,kitaba göre tüm mekanlara bulmaca çözer gibi gittim,her şeyi yerinde gördüm.

earth

ilk durak, santa maria del popolo bazilikasını ararken gösterişsiz bir kilisenin önünde bir rehber, önünde 15-20 kişilik bir kalabalığa bir şeyler anlatıyordu, elemanın elindeki dosyaya baktım ''angels and demon's tour'' yazıyordu, gülümsedim ve içeri daldım.

chigi şapelinde habakkuk ve melek heykeli, hemen önlerindeki şeytan deliği ve piramit kaideler orada önümde canlı canlı duruyordu.güzel sanatlardan anlamayan bir adam olarak bile heykellerden etkilendiğimi söylemeliyim.
    buarada tam kiliseden çıkarken kiliseyi yapanlardan birinin megadeth fanı olduğunu fark ettim. ahanda buyrun . döndüğümde filmin bu mekanlarla ilgili sahnelerini seyrederken de kız tarafından fark ediliyor. filmde de aynı kilise restorasyon halindeydi.
    bu bazilikanın olduğu meydanın ismi piazza del popolo metro durağının ismi flaminio

fire

işin ilginç ve filmi bana göre başarılı kılan kısmı; diğer kardinalin yakıldığı ateşle ilgili olan kilise yani santa maria della vittoria kilisesinde bildiğiniz kontrollü yangın çıkarmışlar. nasıl yaptılar, nasıl izin aldılar böyle bir şey için, şu an akıl erdiremedim. kiliseyi anlamlı kılan bernini heykeli yani ecstasy of st teresa yangın anında bariz gözüküyor. metro durağı repubblica

bu iki kiliseye gidiş kolay oldu çünkü metro duraklarının etrafındaydılar,

air

havayla ilgili olan west ponente taşını, roma'ya geldiğimde ilk gezi durağım vatikan olduğu için ilk orada buldum, taşın üstüne ayağımı koyarak çektiğim resmi kişiselleştirdim :)

water

son durak fountain of the four rivers / fontana dei quattro fiumi'ye ulaşmak biraz zorladı. çünkü sağında solunda metro yok. otobüsle gidilmesi lazım. 64 numaraya binerseniz, haritaya göre piazza navona'nın altından geçen corso vittoria emmanuelle ii caddesinde navona oku gördüğünüzde inip ve biraz karışık ara sokaklardan fışkiyenin olduğu meydana çıkabilirsiniz.

kitapta yanlışlıkla gidilen ilk mekan pantheon, buraya 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.onu da aradan çıkardım, fakat arada colosseum ve tesadüfen önünden geçtiğim bazı kilise ve müzelerden dolayı assassinin kardinalleri tuttuğu,gizli aydınlanma kilisesi; castel sant'angelo'yu görmek için vaktim kalmadı.onun sadece önünden geçebildim.

roma'ya yolunuz düşerse, kitabı okuduysanız, filmi seyrettiyseninz mutlaka bu turu yapın. inanın ki ,italyan sanatına ,italya tarihine ve bunu bir hikaye ile örgüleyen dan brown'a daha da hayran olup inferno'dan bir sonraki kitabı için ona tolerans tanıyacaksınız.
  • bavulu toplayıp ilk uçakla vatikan'a gitme ve kitapta bahsi geçen yerleri tek tek gezme isteği doğuran kitap.
  • 2 saatlik roma turistik turu.
  • "cinayet", "öldürülen önemli adam", "onun akrabası güzel ve zeki kız", "robert langdon" ve "katil"...

papaz bile her gün pilav yemez ama biz yiyoruz sanırsam. bravo dan brown'a.
  • nihayet kitabi bitirdim. dusuncelerim soyledir onem sirasi gozetmeksizin,

--- spoiler ---
    * dan brown, kucuklugunde "tuvit ceket"li biri tarafindan korkutulmus, bu da ister istemez bilincaltinda yer tutmus ve kitapta aciga cikmistir. nedir kardesim bu tuvit tuvit, midem bulandi ama.

* o diagramma bi sekilde saglam kalsaydi popomla gulecektim ama allahtan son sayfalarda basina is geldi de rahatladim. (uzuldum o ayri)

* evet kitap bir cirpida okunuyor, ama bir cirpida okunan hersey mukemmel degildir. bir cirpida okunan her sey dahice kurgulu da degildir

* "camerlengo" olacak kafasi karismis kisinin, kitabin sonunda bi yerde helikopter kullanacagini adim gibi biliyodum. bosuna askerde pilotluk egitimi aldi falan die otuz saat geyik olmazdi yoksa, ustelik karsimaddeyi denize ya da baska bi yere birakmayip yukselerek kendisiyle birlikte yokedecek diye dusunmustum. (evet ben cok zekiyim, ambigramlari da ben cizdim)

* diagramma nin erimesi tamam da, ulen sony nin o kamerasi nasi bisiydir ki robert in cebindeki, o kadar yuksek mesafeden dususte, hem de su gormesine ragmen calismaktadir. haha, ya calismasaydi hem? o zaman kalcak miydi hersey cuk gibi ortada? ama kalmazdi tabi, calismaliydi gizli kamera ve calisti da. (kohler in robert a kamera verdigi chapter da zaten anlamistik camerlengo-kohler konusmasinda bi supriz oldugunu.

* vittoria nin ense kokune bisiler yapip onu bayiltan, savunma sanatinda falan da usta olan hashasin, ne hikmetse robert i bi turlu olduremedi. superman mi len bu? ustelik silahla da olduremedi. yok neymis, "ani bir refleksle dizlerini kaldirip ziplayip kacan robert, mermiden kurtuldu" oldu peki, bu kadar super icguduleri varsa bastan karsimaddeyi bulup yoketseydi de rahatlasaydik bizler. (tamam biraz bok atiyorum kabul ediyorum, kiskaniyorum vittoria nin ona yar olmasini)

* hersey tamam diyelim, 570 sayfa boyunca vittoria ile robert sevisti sevisecek derken, tam son sayfada bunun ihtimali beliriyo otelde. ve pat, kitap bitiyor. kilisenin, papanin vs. en buyuk sirlarini anlattin da, iki sevismeyi mi betimleyemedin, brown efendiiiii?

* dijital kale deki salakliklardan sonra, melekler ve seytanlar daha iyi geldi. yine de simdi elimdeki okumadigim su cilgin turkler ile da vinci nin sifresi kitaplarina bakiyorum da, sanirim tercihim "bizim superman"lerden yana olacak. sonunu biliyoruz ama en azindan gercek kahramanlik goruruz.

* bi ambigram cizdim kagida, duzden de tersten de okuyunca "hadi leeeen" yaziyo. dan brown'a ithafla..
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    filmde müslümanlara giren çıkan yok. raat olun..
    --- spoiler ---
  • kitabın geçtiği yerlerin gerçek fotoğraflarını http://www.danbrown.com/…gelsanddemons/photogallery adresinde yayınlayarak dumur katsayımı ikiyle çarpmış yazar.

ayrıca bu kitapta vatikan'ı değil de illuminati'yi tuttuğumu da açıkça ifade etmek isterim.

edit: link yamulmuş.
  • kitabi okumaya basladigimizda dan brownin roman yazim teknigini formulize ettigine sahit oluyoruz. giriste korkunc bir cinayet, yatagindan kaldirilan kahramanımız, tum roman boyu robert langdon a eslik edecek. maktulun zeki ve guzel kizi... ayrica katil orgut tarafinda cellat ve efendisi iliskisi. keza bizim okuyus siramiza gore bu ikinci eserde izlek daha az mistik oldugu ve belki ulasilacak gizemli bir bilgi bulunmadigindan gidisati iyice aksiyon bestselleri tadinda. buna mukabil brown in yetkin bir edebiyatci olmadigina dair kanimiz var (iyi bir yazar olabilir tabii) ki yazar okuyucusuna yarattigi evrenle veremedigi edebi lezzeti gidisata paralel yerleştirdigi ansiklopedik bilgi bombardimaniyla kapatmaya calisiyor. edinilen bilgi ne denli ilginc olursa olsun bir edebiyat takipcisini tatmin edecek yazim tavri gibi durmamakta.. ote yandan kolay sokulebilir uslubuyla dan brown edebiyat dunyasinin icinden cok satan olarak secilmis digerlerinin yaninda popularitesi daha makul olan bir yazar olarak gorunuyor.
  • 376. sayfasında şu cümleyle realizmde tavan yapmış kitap:
    'ateş çok sıcaktı'
    (bkz: analar neler doğuruyo)
hesabın var mı? giriş yap