şükela:  tümü | bugün
 • hakkında sözlükte dahi aptalca yorumlar yapılan çiftlik hayvanları cennetidir. kurtarmasına ses çıkarılmayan “yenmeyen” hayvanlar dışında, ticari meta kabul edilen ; sığır, koyun, manda, deve, tavuk vs gibi bir çok cana da ev sahipliği yapmaktadır. 9 gün kuyuda ölüme terkedilen çift kuzuya gebe koyun, kasapta hamile olduğu anlaşılan manda, yaşamak için rize den artvine kadar yüzen boğa, güreşmek istemediği için kasaba giden deve, kafeslerde üst üste günlerce aç susuz güneşte bekleyen yumurta tavukları, sahipleri yaşlı olduğundan bakamadıkları ama ölmesini istemedikleri cüce dana, yarık damaklı olarak doğup ölüme terk edilen minik buzağ, kör anaç inek.... ticari tarım ve hayvancılığın meta olarak tabağımıza getirene kadar gizlediği canların yaşadıkları bu dramlardan, acılardan sığınacakları tek yer burası. vicdan sahibi çiftçiler, küçük aile çiftlikleri gibi yerler dışında bu saydığım zor durumdaki hayvanların hiçbirine bir gün daha yaşama hakkı verilmeyecekti. ben vegan değilim, fizyolojik ve evrimsel anlamda da veganlığı mantıklı bulmuyorum ancak keşke olabilsem. yediğimiz hayvanların hem daha iyi bir muamele görmesini hemde sağlıklı olmalarını istemem yanlış değildir. belki bu çiftlik bir çeşit vicdan mastürbasyonudur bilemiyorum fakat varlığını önemsememiz gerektiğini düşünüyorum.
 • izmir'de bulunan,türkiye'nin ilk ve tek kurtarılmış hayvan barınağı.

  barınak an itibariyle toplamda yaklaşık 760 hayvana ev sahipliği yapmaktadır. 6 inek, 1 boğa, 6 koyun, 3 koç, 16 keçi, 57 köpek, 400 tavuk ve horoz, 60 ördek ve kaz, 50 tavşan, 150 kedi, 2 at, 7 eşek, 10 güvercin, 2 tavuskuşu 10.000 metre karelik bir alanda yaşamaktalar.

  kurtarılan hayvanların bazıları yaralı olarak, bazıları kesimhanelerden kurtarılmış olarak, bazıları ise engelli olarak barınağa getirilmişlerdir.

  barınağın aylık masrafı yaklaşık 5000 dolar. şu anda maddi olanak olmadığından, barınakta bir çalışan yok; dolayısıyla tüm iş yükü tek bir kişinin omuzlarına binmiş durumda.

  kendini hayvansever olarak nitelendiren her yazar arkadaşımın az da olsa destek atabileceği bir oluşum bu.gerçekten her gün tüm instagram post larını okuyarak kendimi çok daha iyi hissediyorum.

  çiftliğin instagram adresine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  çiftlik
 • bu akşam halktv'de enver aysever bahsetti bu güzel çiftlikten. böyle bir işe girişebilmek için gerçekten melek olmak gerek galiba. destek gelip gelmeyeceğini bilmeden yardıma muhtaç canlara böylesine büyük bir kucak açmak cesaret ve yüce bir gönül ister.

  izmir'de bulunan hayvansever yazarlarımız gidip gönüllü olarak çalışabilir. diğer şehirlerden, imkanı olan yazarlar bağışta bulunabilirler.
 • hala yeteri kadar destek alamayan muhtaç çiftlik hayvanları barınağı. desteğinizi esirgemeyin! hayvanat bahçelerine, dev akvaryumlara giriş biletiniz bu gibi kurumlarda, bir canlının daha hayatını kurtarabilir. bu tavuk olur, inek olur, 65 liralık eşek olabilir, esşşoğlueşşek bile olabilir.
 • hayvanlara insan gibi davranan, yaşam hakkını savunan, sağlıklarıyla ilgilenen, gönüllü desteğiyle faaliyetini yürüten iyilik organizasyonu. iyi ki varlar. dünya sadece insanlara ait değil ne de olsa.
 • en son devlet kurumundan bir koca aile ördek ve hindi altından alındıgı için hindi yumurtası sanılan kırık ördek yumurtası da korunmaya alınmıştır. süper insanlar ve desteğe ihtiyaçları var.
 • hayvancıklara hülya mülya diye isimler koyan bir ablanın yeri. kurtarılmış hayvan barınağı nedir derseniz, şu: hani her gün hapur hupur yediğiniz chıcken'lar, iskenderler var ya, hah, işte onları satın alıyor, bulup buluşturuyor, çiftliğine alıyor, böylelikle hayvan kesilmiyor, kurtarılmış oluyor.* çocukken bunun kurbanda duygusal bağ kurduğu hayvanı kesmişler bu da bunlara vermiş kendini.

  eşeğe çok yüklerler eziyet ederler, tamam, atı çok sürerler eziyet ederler, ona da tamam, onu da kurtar, bravo. ama tutup tavukları, inekleri durduk yerde toplamanın bir alemi yok ki. allah onları bize rızık olsun diye yarattı. "tavukları ölüme gönderiyorlar, bakın" nedir yaa? yaşayıp n'apacak tavuk? tavuk sote yiyeceğiz akşam yemeğine, ölüme gönderiyorlar dediği bu.

  geçen gün 100 liraya eşek satın almış, bugün 65 liraya köylünün biri daha satmaya getirmiş :) bir de yazmış instagramına, "bazıları için 65 lira eşekten daha önemli" diye. elbette daha önemli. bunu söyleyebilmek için parasızlık nedir bilmiyor olman lazım. eşeğin bir faydası yoksa sana getirir, senden aldığı parayla da akşam eve erzak götürür. belki de o erzakla akşam ailesine tavuk bile almış olabilir :)

  yani hanımefendi, istersen 150 tane çiftlik kur, inek, tavuk mu biter bu dünyada? senin çiftliktekiler hariç geri kalanları tüm dünya tüketiyor. yani beyhude uğraşlar bunlar. bunları yaptığın için merhametli falan olduğunu düşünmüyorum. sadece yanlış anlamışsın bazı şeyleri.