• yanlışım varsa özür diliyorum ama en beğenilen entrylerini okudum ve sanırım aralarında çelişkiler var. birinde 2000 kalori harcarsın ulan az tüket diyor, öbüründe yok kalori hesabı ile olmaz diyor.

motive edici bir üslubu var. keşke derli toplu bir blogu olsaymış.

edit: tüm entrylerini okudum ve birbirleri arasında çok çelişki var. her yazısında kendini çürütmüş neredeyse. o yüzden boşverin, güvenmeyin.
  • (bkz: https://seyler.eksisozluk.com/…in-yaptigi-yanlislar)
    nasıl kilo verileceği ile ilgili entrysinde doğruları söylemekle beraber pek çok yanlışa, mantık hatasına da başvuran yazar.

öncelikle saatlerce koşarak verimli yağ yakamazsınız, hiit ile daha verimli yakarsınız. burası doğrudur. fakat hiit ile daha verimli yakmanızın sebebi, kalp hızınızın düşük olması değil, tam tersi belli bir seviyenin üzerinde olmasıdır. kardiyonun amacı budur zaten, kalp hızını belli bir değerin üstünde tutmak, çünkü kalbin ana enerji kaynağı yağ asididir. ayrıca kalp anaerobik solunum yapmaz, çok kısıtlı bir glikozu vardır. ve dediğim gibi, aerobik egzersizin kardiyonun amacı kalbe enerji yaktırmaktır.
    ikinci olarak, aerobik, anaerobik kısmını iyice karıştırıp bulamaç yapmış bu arkadaş.
    öncelikle vücudun anaerobik solunum yapması yağ yakma açısından aerobik solunum açısından bir fark yaratmaz. böyle bir mantık yok yani, anaerobik oldu, glikozu tüketti proteinden çekti gibi. yine bir başka cümlesinden ağırlık egzersizleriyle yağ yakılacağından bahsetmiş bu arkadaş. kısmen haklı olmakla beraber, ağırlık egzersizleri anaerobik ağırlıklı egzersizlerdir. buradan da bu arkadaşın aslında ne anlattığından da pek bir haberi olmadığını, ordan burdan okuduğu bilimsel temeli olmayan yazılarla kendince bir mantık kurduğunu da anlayabiliriz.

özetle vücut fizyolojisi hakkında bir iki hormon ve işleyiş bilmekle bu iş çözülmez, vücut çok kompleks bir yapıdır ve basit mantık çıkarımlarıyla doğruyu bulamazsın. verdiği tepkiler her durumda farklılık gösterir, yüzlerce yolak(işleyiş yolu diyebiliriz) vardır. bir tanesinden bahsetmekle yağ metabolizmasını çözemezsin.

peki bu kadar safsatadan sonra gerçekten kolay yağ yakmanın bir yolu var mıdır? evet, açıklayalım.
    hafif bir kalorik defisit.(eksiklik)
    ağırlık egzersizi ön planda bir program.
    yeterli protein içeren, sağlıklı karbonhidratlar ve yağlardan oluşan bir beslenme.

kısaca amacınız şu, vücut kalorik defisitdeyken her yerden yıkım yapar. siz kas kütlenizi ağırlık çalışıp uyararak korursanız verdiğiniz kiloları yağdan verirsiniz. bu kadar basit aslında. eğer kalorinizi belirlediğiniz seviyede ayarlayabiliyorsanız, kardiyo yapmanıza da gerek yok. hatta ne yediğini ne içtiğini bilen biriyseniz, kalori saymanıza da gerek yok. vücudun zaten doygunluk merkezi vardır, kendisi kalori sayar. ama düzgün gıdalarla beslenirseniz düzgün sayabilir. kalori değeri yüksek, doyuruculuk seviyesi (satiety) düşük gıdalardan beslenirseniz tabiki düşük kalorilere indiğinizde açlık çekersiniz. bu yüzden dikkat etmeniz gereken şey enerji/satiety(doygunluk) oranı. bu da ne demek oluyor? düşük glisemik indeksli, kaliteli yağlı, görece yüksek protenli bir beslenme.

tabi tekrar söylemek lazım, ağırlık çalışıp kas kitlenizi korumazsanız, sağlıklı da beslenseniz, düşük kaloride kaslarınız da erir, zayıf ama şekilsiz sarkık bir vücudunuz olur. o yüzden herşeyden önce ağırlık egzersizi çalışın. zaten çalışmaya başladığınızda vücudunuzun enerji ihtiyacı haftaları içinde %20lere kadar artacak ve hedeflediğiniz kalorileri çok daha kolay tutturabileceksiniz.

(bkz: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/nbk22436/)
    (bkz: http://www.d.umn.edu/…su2012/pwreadings/pdf/3-8.pdf)
  • "mal gibi 10 saat koşarak değil. evet yanlış duymadınız; koşarak yağ yakılmaz. yani düşündüğünüz anlamda yağ yakamazsınız. şimdi nedenlerine geliyorum:

arkadaşlar bakın her insanın bir maksimum oksijen alım düzeyi vardır, yani antrenman esnasında tükettiğiniz maksimum oksijen sınırı. biz buna vo2 max. diyoruz. misal siz mal gibi 14 km/h ile 2 saat koştuğunuzda ne oluyor biliyor musunuz? vücut yağ yakmıyor. çok garip değil mi? değil. siz mal gibi kan ter içinde koştuğunuzda vo2 max sınırını, yani oksijen alım sınırınızı geçmiş oluyorsunuz, bu dokulara yeterli miktarda oksijen gitmediği anlamına geliyor. hani soluk soluğa kalıyorsunuz ya, hani götünüzden nefes almaya başlıyorsunuz ya. bunun nedeni hep bu işte: oksijen alım sınırını geçmeniz. öyle olunca ne oluyor peki? şu oluyor: vücut oksijensiz solunuma geçiyor. oksijensiz solunumda ne olur peki biliyor musunuz? vücut yağ yakmıyor, yağ yerine şeker yakmaya başlıyor. "

---------------------

""insanı boşuna yoran bir eylemdir, onun yerine yüksek tempo yürüyün" denmiş. size bi epoc nedir v02max. nedir newton'ın hareket yasalarının 1. ve 3. maddesi nedir araştırın derim. nabzınızı ne kadar çok yükseltip düşürürseniz o kadar çok oksijen tüketirsiniz, ne kadar çok oksijen tüketirseniz o kadar çok kalori yakarsınız. ne kadar çok kalori yakarsanız o kadar çok yağ yakarsınız. o koca götünüzle 30 dakika yürüdüğünüzde bunların hiçbiri olmaz. ayrıca fizik kuralları da böyle söyler: cisme bir dış kuvvet etki etmedikçe, cisim hareket durumunu korur. yani siz isterseniz 10 saat yürüyün, nabız belli bir seviyedeyken hiç değiştirmezseniz vücut ona adapte olur yağ yakmazsınız. "

lan sen bizlen daşşak mı geçiyorsun açıkla bakem?
    iki entry zıt mı ironi mi var çözemedim işten çıkıyorum eve geçince bakıcam.
  • tamamen terbiyesiz ve hadsiz bir ekşiduyuru moderatörü aynı zamanda. basitçe sorulmuş bir duyuruya saygısızca cevabından sonra göstermiş olduğum tepki nedeniyle yetkilerini tamamen kötüye kullanarak hesabımı uçuran karaktersizin tekidir kendisi.
  • okuduğunu anlama ve tümevarım konusunda problemleri olduğunu düşündüğüm, ekşiduyuru moderatörü. eleştiri kabul etmek konusunda da problemleri olduğunu sanıyorum. duyuruda uyguladığını iddia ettiği kurallara kendisi uymayan garip biri.
  • napıyor bu mübarek, ekşiduyuru’da fulltime duyuru silme/hesap silme işlerine devam mı bro’m? yoksa hayatını haracayacak daha keyifli bir meşgale bulabildin mi?
  • lan kaç yaşına geldim böyle aşağılanmadım. dehşet bi adam. çok haklı.
  • (bkz: adam sövüyor ama zayıflatıyor)

tanım: beslenme konusundaki görüşleri karatay diyeti ile birebir örtüşen yazar.
  • sözlüğe sağlıklı yaşamı getirecek gibi görünüyor. biraz küfrede küfrede, elinden gelse cebir ve şiddet yoluyla hayatımızı değiştirecek gibi bir havası var ama rahatsız edici derecede sakin tavsiyelerden gına gelmişti. buradan bir merhaba diyelim...
hesabın var mı? giriş yap