şükela:  tümü | bugün
 • fransa'nin batisinda nanter sehrine yakin paris'den uzakligi tgv'yle 1.30 saat kadar olan kucuk-sirin sehir. gidildigi takdirde; tam merkezinde bulunan bar de centre de kalinabilir oranin terasinda butun gun sikilmadan oturulabilir. angers kalesi gezilebilir, sokaklarinda yurunebilir; ama o kadar. 8 aydan fazla yasandiginda psikolojik etkileri hizla hissedilebilecek sehir. hele ki istanbul'dan sonra hic tavsiye edilmez. sessizlik arayanlar icin birebir....
 • her yıl haziran ayının son iki haftasını les orientales müzik festivaline ayırdığı biçin o dönemde birden bire nüfüsu çok-uluslaşan şehir.
 • bütün yapıların çatılarının gri olduğu bir şehir. şöyle bir baktığınızda fransa'nın çoğu şehri gibi default olarak bir nehir ve kenarında bir bisiklet yolu görebilirsiniz. sessiz fakat enerjik gibi bir havası var. sessizliği yapılarının ortaçağ mimarisini yansıtıyor olmasından ve enerjikliği barındırdığı öğrencilerden kaynaklanıyor galiba. mühendislik ağırlıklı, adını şu an hatırlayamayacağım bir üniversitenin öğrencileri tarafından sürdürülen, (cadılar bayramı gibi değişik kıyafetler giyilerek) gece şehrin sokaklarında sıraya dizilip yürürken en öndeki kişinin önderliğinde bağırarak, şarkılar söylenerek kutlanan bir tür festivalimsi gelenekleri var. olayları festival gelenek zaten. bütün şehri pembeye boyayarak hatta süs fıskiyelerinden akan suları bile pembe akıtarak, çılgın attıkları 1 hafta felan süren garip bir müzik festivalleri de var. angers kalesi age of empires da fransızları seçip yaptığınız kale gibi onun aynısı. başta bahsettiğim binalarda aynı oyundaki evlere benziyor. nihayetinde görülmeye değecek bir şehir fakat 'bir ömrümü bu şehirde geçirebilirim' denebilecek bir şehir değil.
 • angers'te yasayan bir arkadasımın anlattıgına göre epey türk yasayan ve angersli olmasından dolayı ibrahim dagasan ile gurur duyulan fransız sehri.
 • 2 botanik bahçesi* *bulunan, fransa'nın batısında yer alan şehir.

  dokuma duvar halıları ile de ünlüdür. en güzel ve en ünlü örneği apocalypse, angers şatosu'nda bulunur.

  "onje" şeklinde telaffuz edilir.
 • “doyenné du comice” adında -özellikle olgunlaşmış olanları- büyük, etli, tatlı ve çok güzel kokulu bir armudu vardır.
 • 4 sene yaşadığım küçük ve şirin fransa şehri.
 • lanet olası sikik bir fransız takımı.