şükela:  tümü | bugün
 • ing. saldirma açısı *
 • (bkz: hucum acisi)
 • kanat chord line i (kanat ucuna karsisindan baktiginizda, kanat on ucu ile "leading edge" arka ucunu "trailing edge" birlestirdigi varsayilan dogru) ile hava akimi arasindaki aci (alpha).

  bu aci ne kadar buyuk olursa ucaga o kadar kaldirma kuvveti saglar. belli bir buyuklukten (alpha critical) sonra ise stall (ucagin kanat uzerindeki kaldirma kuvvetini kaybedip dusmesi) olur.
 • (bkz: hücum açısı)
  (bkz: aoa)
  türkçe karşılığı hücum açısı olan aoa, özellikle havacılıkta çok sık kullanılır. uçak kanatlarının kaldırma sağlayabilmesi için yere paralel değil, hava akışına göre bir açı oluşturması gerekmektedir. yani uçak havayı (tabiri caizse) göğüsleyerek uçar.
  düşük süratler, düz uçmak için (yani kaldırma kuvveti için) daha yüksek aoa gerektirir. örneğin inişlerde uçağın burnu havayi göstermesine rağmen uçak alçalışa devam etmektedir. f16 uçaklarında yaklaşma 11 aoa, oturuş ise 13 aoa ile yapilmaktadir.
  ayrıca uçakların kanatları yapısal olarak belirli bir hücum açısına sahiptir. yani uçak yerde iken, kanatlar yere paralel değildir.
 • kanadın chord line'ı ile relative wind arasındaki açı. kabaca kanadın ortasındaki bir çizgi ile hava akımı arasındaki açı olarak anlatılabilir. bu açı arttıkça kaldırma (bkz: lift) artar ancak, çok yüksek aoa kanat üzerindeki laminer akımın bozulmasına ve kaldırmanın durup kanadın (bkz: stall) olmasına sebep olur.
 • bir uçak üzerinde kanat chord line'ı ile rüzgar esiş yönü arasındaki açıdır. kritik açıya kadar açı arttıkça kaldırma kuvveti artar. kritik açıdan sonra hava direnci kaldırma kuvvetini yenmeye başlar. uçak askıda kalır veya düşüşe geçer. bu açı genellikle kanat modelinin rüzgar tünelinde farklı noktalardan barometre bağlanmasıyla oluşturulan test düzeneğinde elde edilir. genellikle 15-20 derece arasında değişiklik gösterebilir.

  bu açıyla ilgili en bilindik kaza ise aşağıdaki videodaki kazadır. kritik açının üstünde kalkış yapan uçak önce askı pozisyonunda kalır ve daha sonra saniyeler içinde çakılır.

  kaza anı
 • nisbi hava akış istikameti relative airflow ile kanat kesintinin yarı çapının maksimum değere ulaştığı chord line arasındaki açısal değer.

  bu değerin yüksek olması, hava aracının atmosfer içerisinde yükselme eğiliminde olduğu, düşük olması ise level flight düz uçuş veya alçalış anlamına gelir. çok yüksek hucum açısı yeterli itiş güçü thrust force ile desteklenemezse stall denilen süratsiz kalınarak stabil uçuş rejiminin kaybı sonucunu doğurabilir ki, karşılaşılabilecek en istenmeyen senaryolardan biridir.
 • bunu artırabildiğiniz sürece bir uçağı her hızda stall'a sokabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap