şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz devlet kilisesi.
 • brezilya-ingiltere macı oncesi evlere şenlik bi dua yayınlayan,dunyevi olaylara da sempatiyle baktıgını gosteren kilise...
  dua da tam hatırlamasam da ronaldo nun ayagında seytan tırnagı cıksın,ronaldinho nun sacları dislerine dolanıp bi daa acılmasın gibi kısımları vardı galiba ...
 • bu mezhepin bir karakteristik özelliği ise dini liderin siyasi lider ile aynı olmasıydı. yani zamanının ingiltere kralı aynı zamanda anglikan klisesinin de en üstünde görev almıştır.
 • yanilmiyosam bi ingiliz krali (edward diyeyim olsun bitsin) evlendigi kralice cocuk yapamayinca ondan ayrilmak istiyor ama katolik klisesi buna izin vermeyince o da onlara kizip church of england'i kuruyo...sonra yaptigi ilk iste bosanip yeni biri ile evlenmek oluyo...
  iwillshowyouwhatitmeans'in katkilariyla ogreniyoruz ki bi meshur ingiliz krali 8. henry'dir...
 • reform hareketi'nden sonra (16. yuzyil) ingiltere'de dogmus bir hristiyan ekoludur. anglikan kilisesi, henry'den itibaren roma ile olan baglarini koparmistir. anglikanizm 'i kitab-i mukaddes'e bagli, kismen reforme edilmis bir katolik mezhebi olarak gormek daha yaygindir. papanin otoritesini reddeden anglikan kilisesi, 16. yuzyildan beri ibadette latince yerine ingilizce'yi kullanir. kilise kral ve kralice tarafindan temsil edilir.
 • 8.henry zamanında katolik kilisesinin ülkeyi uzaktan yönetmesine,ülkedeki vergilerin büyük bir kısmını kiliseler yolu ile toplamasına,taht degisimlerinde kendi destekcilerini dinen uygun bulmasına ve bunun gibi pek cok nedene tepki olarak kurulmus,bahane olarak da kralın yeniden evlenmesine karsı olmaları öne sürülmüstür.
  thomas more da bu evlilige ve vatikandan ayrılmaya karsı oldugu icin idam edilmistir.
 • tepki ve reform gibi yüce amaçlardan çok, 8. henry'nin boşanabilmesi için kurulmuştur.
  malum, katolikler boşanamaz, çocukları şeker yiyemez.
 • yeni aldigi bir karar ile kole ticareti magdurlarinin torunlarindan ozur dilemis olan kilisedir.

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/4694896.stm
 • kral henry viii baldızını metres tutmuş. vatikan kilisesi katoliklikte olmaz bu demiş. kalkmış sikin dini imanı olur mu amk? kral da, senin de amk, kilisenin de, allahının da demiş, anglikan kilisesi'ni kurup anglikan olmuş.
 • ingiltere'nin resmi kilisesi olan ingiltere kilisesi'ne* has ilke, doktrin ve kurumlar. ingiltere kralı 8. henry'nin kurduğu bir hristiyan mezhebidir.

  ingiliz reformu, katoliklik ve protestanlık arasında bir orta yol olarak görüldüğü için latince via media olarak adlandırılmıştır.

  ingiltere kralı 8. henry döneminde anglikanizm, dini anlaşmazlıklardan öte yargılama sorunları –özellikle kralın her ülkenin kilisesinin özerk olması gerektiği düşüncesi- üzerine kuruluydu.

  yasal yollardan protestanlığın bazı öğreti ve ayin inançlarını içeren milli kilise yaratma ve kurumu farklı dini gruplardan olanlara mümkün olduğunca hoşgörülü hale getirme çabaları birleştirilerek toplumsal bağlılık ve barışı sağlamak hedeflendi. sonuç diğer hıristiyan hareketlerinden farklı özellikler taşıyordu. genellikle sorun anglikan mezhebi’nin bir protestan veya katolik kilisesi olarak mı yoksa hıristiyanlığın bir araya getirici bir bağı olarak mı tanımlanmalı sorusundan çıkıyordu.

  anglikan mezhebi’nin resmi durumu roma katolik ve ortodoksları gibi isa’nın ortaya koyduğu gibi ‘tek, kutsal, katolik, apostolik kilise’ kavramlarının farklı bir dalıydı. katolik ve protestan arasındaki ayrım ve benzerlik bazı anglikan kiliseleri’nde ve mezhep üyeleri arasında tartışma konusuydu.

  19.yüzyıl ortalarındaki oxford hareketi (oxford movement) birçok anglikan kilisesi ayin ve ibadet şekillerini tekrar gözden geçirerek protestan (reformed) geleneklerinden farklılaştırdılar. bu farklılık adak törenleri ve katolik öğeleri içeren ayinleri de kapsadı. ayinlerle ilgili birçok değişiklik yapılmasına rağmen anglikanizm inanç bakımından protestanlıktan birçok iz taşır.
hesabın var mı? giriş yap