şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: angut)
  • şiiri şu ses kaydında dinlenebilir.

http://alkolsart.tumblr.com/…/4832984916/angut-kusu
  • tek eşlidir.
    eşi öldüğü zaman başka bir eş aramayıp arkasından yas tutarlar.

bu kuş türü iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. bu özelliğinden teşbih yapılarak argoda da kullanılır.
  • (bkz: toka cismi)
  • sevdiği olmadan yaşayamayan tek kuş türü. bende nefes alamıyorum, acaba?!
  • karaya iniş yaparken aksaklıklar yaşayan kuş türü. kafası dalgın bir kuş olduğundan gerizekalılara bu kuşu kullanarak hakaret ediliyormuş, üzücü.
  • güzelliği ile büyüleyen ördek cinsi. yalnız güzelliğinin tam aksine çok komik bir sese sahiptir. o güzel bedenden o ses nasıl çıkar anlayabilmiş değilim. ayrıca epeyce inceledim ve fark ettim ki dünyanın en kıskanç kuşu olabilir. eşini fena halde kıskanıyor erkek olanı, öyle ki asabi asabi bağırıyor sağa sola çevresinden uzaklaşana kadar. yalnız da bırakmıyor bir an bile, hep yan yanalar. tek eşli oluşu ve eşine sadakatiyle çok özel bir tür.
  • bunu arayan, araştıran değer gören insan buraya ulaşan insan mutlulukla mutsuzluk arasında ölene dek gidip gelecektir bir anlam arayışındadır çünkü. mutlu olduğunda neden mutluyum, bunun rasyonel açıklaması ne diye düşünürken bulacak kendisini, mutlu oluşunu bir kenara bırakacaktır. hoş mutsuzken de belki aynı şekilde derdinden çok anlamlandırışıyla uğraşacaktır.
    angut kuşu şiiri en azından anlamlandırmadan mutlu olabileceğimiz bir şiir olsun dostlar, bari bu alanda bırakalım kendimizi olmaz mı? bari bunda 'neymiş anlamı, neden yazılmış, nereden geliyormuş?'u sorgulamayalım. mutlu olalım.