şükela:  tümü | bugün
 • amerika’da her yıl 6000 bebek bu yüzden ölür. premature doğan, ortalama bebekler ve genc annelerin (20 yaş altı) bebekleri daha fazla risk altındadır. (normalde 2binde ikiyken, bu durumlarda binde ikidir). gece yarısıyla sabah sekiz arasında görülür. sids halindeki bebek nefes alamadığı için mavileşir ve ölür. hamileliği sırasında iyi bakılmayan, uyusturucu kullanan ve şiddetli anemisi olan annelerin bebekleri daha cok risk altındadır.
 • ani bebek ölümü sendromunun (sids) nedenlerinden biri, bebeklerin rüyalarında kendilerini ana rahminde görerek nefes almayı kesmeleriymiş...
  "avustralya'da curtin teknoloji üniversitesi öğretim üyesi olan ve beynin bilgi süreci üzerinde araştırmalar yapan george christos, rüyalarında kendilerini ana rahminde gören bebeklerin, kan yoluyla oksijen ihtiyaçlarını karşıladıkları için nefes almayı kestiklerini, bu nedenle uykuda ani ölümlerin meydana geldiğini söyledi.
  'hafıza ve rüyalar: insanın yaratıcı zekâsı' adlı kitabın da yazarı olan christos, iki aylık olana kadar rüya görme donatısına sahip olmayan bebeklerin, ilk iki ayda uykuda ani ölüm riskinin düşük olduğunu belirterek, bebeğin uyuduğu ortamın ana rahmine benzemesinin, söz konusu riski artırdığı uyarısında bulundu.
  christos, bulgusunda stanford üniversitesi psikofizyoloji laboratuvarında yapılan ve uyku sürecini inceleyen bir araştırmadan faydalandığını söyledi. araştırma, kişilerin rüyalarında kendilerini sualtında gördüklerinde nefes almayı kestiğini ortaya koymuştu. "

  kaynak: radikal gazetesi 5 ağustos 2003
 • genellikle bebeklerin yuzustu yatirilmalari sonucu gorulen,aile icinde sigara icilmesiyle iliskisi bulunan sendrom.
 • ilk yardim egitimi almis her insana, neden oldugu ve gorulmesi durumunda nasil davranilmasi gerektigi hakkinda birtakim bilgiler ogretilen sendromdur. her zaman "sebebi bilinmiyor" dense de, birtakim teoriler ortada bulunmaktadir.

  ancak en onemli olan sey, olen bebegin olum sebebinin hicbir sekilde ailenin yanlis tutumu yuzunden olmadigini anlatmaktir. sids sendromu ile karsilasan bir aile, cocugun olumu uzerine kendisini suclayabilir. ozellikle anne, "nerede hata yaptim" diye kendini yiyebilir.

  pek tabii bu sendrom sebebiyle cocugunu kaybetmis ailelere psikolojik yardim gerekmektedir. bu kendini suclama olayi uzunca bir sure daha devam edecektir. onemli olan, ilk yardimda bulunan kimselerin, ailelere daha o noktada "sizin sucunuz degildi, yapacaginiz birsey yoktu, sizin ihmalkarliginiz gibi bir durum soz konusu degil" demeleridir.
 • (bkz: sids)
 • eğer bebeğiniz ani bebek ölümü riski taşıyorsa (ki uyku laboratuvarında bu tespit edilebiliyor); ömrünün ilk 14 ayının uykuda geçirdiği süresini bir monitöre bağlı olarak geçiriyor... bu alet, bebeğiniz uykuda 20 saniyeden uzun bir süre nefes almaz ise alarm veriyor... siz de bebeğinizi uyandırıp, uykuda ani bebek ölümü sendromu kurbanı olmasını engelleyebiliyorsunuz...

  yapılan araştırmalar ani bebek ölümünü tam olarak açıklayamasa da, ailede daha önce yaşanmış bir ani bebek ölümü varsa, bu ölümden sonra ki tüm bebekler de bu riski taşıyor...

  ve yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ani bebek ölümü önceki araştırmalarda ilk dört ayı riskli bulurken son araştırmalar ilk 14 ayı riskli buluyor... ve eğer ki bebeğiniz çok riskli diye adlandırılan kategoride ise malesef ki 5. yaşına kadar bu riski halen taşıyor... bunun için 14 ay monitörlü uykudan sonra çocuğunuzun düzenli olarak ekgsini çektirmeniz ve uyku laboratuvarda gerekli testlerini yaptırmanız gerekiyor...

  her şey bir tarafa... çok zor bir şey...
  evlat acısı yaşamamış birinin tam olarak anlayamadığı bir sendrom...
 • anne-babayla uyuyan minik bebekler de bu risk altında bildiğim kadarıyla, boğulma riski olabiliyormus...
 • (bkz: reflü)