• henüz tanışıldı kendisi ile fuck you beni derinden etkiledi. uyuyodum uykumdan uyandırdı. kendisi bir şarkıcı imiş meğerse. valla ne diyeyim benim de ismim ani difranco olsa bende şarkıcı falan olurum. bizdeki isme bak bide
  • kendisi lezbiyen olup, klavyecisi olan hatunla beraberdir. hatta to the teeth albümünün kartonetinde klavyecisi için "milletin eliyle çaldığını, götüyle bile daha iyi çalar" der. şarkıları takdir edilesidir. plak şirketi kendisinindir. tv'de kliplerinin yayınlanmasına, mtv gibi oluşumlara karşıdır. hatta bir şarkısında "open fire on mtv, nbc, bbc" gibi sözleri vardır. türkiye'de "atv'ye ateş açın" gibi bir söz içeren bir şarkıyı seslendirme ihtimalimizse tartışılır.
  • 1970 doğumlu, akıllı, güzel bir kadın... şarkılarında politika, ırkçılık, baskı, cinsiyet ayrımı gibi konulara değinen genç ozanlardan. biseksüelliğini açıkça ortaya koymaktan çekinmez.
  • koltuk altı kıllarını almaktansa orayı amazon ormanına çevirmeyi seçmiş bir kadın. çok güzeldir ama, ne yapsa da güzel olacaktır.
  • sarki isimleri shameless ve shy gibi celiskili* gorunse de kendi icinde celiski barindirmayan, kendi bildigini okuyan, hatta onun otesinde meydan okuyan, yaptigi muzikle pek alakam olmasa da dinleten kadin.
  • sarkilarinin cogu birbirine benziyor diyenlere daha iyi dinlemelerini tavsiye ettigim, cocuklugumu sarkilariyla gecirdigim, bazen tellerin hepsini farkli akordlayip üstüne bir de acayip bir teknikle calan bir bayan. muzisyenliginin yanisira agzindan cikan her sozde düsündüren bir seyler vardir bu sahsin. sevmek icin anlamak, anlamak icin dinlemek, dinlemek icin kulaklari ve kalbi acmak gerekir demisler bakin iyi etmisler.
  • daha 35 yasinda olmasina ragmen, 16 album yapmis, utanmadan neredeyse butun sarki sozlerini de kendisi yazmis, aglak, zirlak ve de agresif bir kisilik kendileri.
  • adi ve soyadi italyanca'da 'franco'nun kic delikleri' anlamina gelen new york'lu muzisyen.
  • plak şirketi olan singer/songwriter, biseksüel, feminist ve de anne olan kadındır. negri ve hardtın imparatorluk (empire) kitabında "doğru tutulursa, her araç bir silahtır" özlü sözü yer almaktadır difranco'nun. sözü my iq den alıntılamış saygıdeğer abiler:

(...)
    for every lie i unlearn, i learn something new
    i sing sometimes for the war that i fight
    'cause every tool is a weapon
    if you hold it right
hesabın var mı? giriş yap