şükela:  tümü | bugün
  • real madrid’e orta sahadan attığı golle efsaneleşmiştir.
  • real madrid'e attigi golu bilmem de survivor 2018 sampiyonu.
    efendi cocuga benziyor bir de. bakalim izleyip gorecegiz.
  • fenerbahçe'de oynayan giuliano victor de paula isimli futbolcuya benziyor. ayrıca bu sene ki favori survivor adayım.
  • survivor'da; ya askerliğini yapmamış ve bedelli falan bekliyor ya da hiç doğru düzgün submit etmemişler gibi davranışlar sergileyen uşak.

genel itibariyle seyircilerde oluşturdu yaklaşık tepki: https://i.ytimg.com/vi/bd1sp2pmgqy/hqdefault.jpg
    -----
    aradan geçen sürede ya askerliğini yapmış ya submit etmişler ya da fabrika ayarlarına geri dönmüş; o başlardaki tavırlar pek yok.
  • acayip bir çekiciliği olan survivor yarışmacısı. seksiden daha fazlası.
  • hırslı, performansı yüksek, karakterli ve belli ki ailesinden güzel ahlak , hoşgörü ve sabır almış bir genç.
  • daha çok entry vardır diye düşünmüştüm. siz sözlükte anca barzo ademi hırbo turabiyi konuşun.
  • spor hayatını bilmem etmem ama survivor tarihinin en sakin, saygılı, başarılı, düz insanlarından biri.
  • düşünün; yirmialti yaşında kendi halinde bir gençsiniz. dört ay süreyle dış dünyadan izole bir ortamda yaşadınız ve bir günlüğüne yaşadığınız yere gitme hakki tanındı. döndüğünüzde yüz binden fazla kişi, sizi sosyal medya hesaplarinizdan takip etmiş, tek bir fotografiniza iki milyona yakın yorum atılmış. sonrasinda sizi bir tv programına çıkarıyorlar. yanınızda o programın eski sunucusu, başarılı bir şarkıcı, filmi yeni vizyona girmiş bir aktör var; ama tüm ilgi sizin üzerinizde, herkes ne diyecek acaba diye merakla size bakıyor. hiç tanımadığınız insanlar sevgilerini göstermek adına saatlerce yol gelmiş. tekrar eski izole ortamıniza döndünüz ve tüm bu olağanüstü duruma rağmen kişiliğinizde ve gösterdiğiniz durusunuzda hiçbir farklılık olmuyor.

kimilerini bu durum öyle rahatsız etmiş ki ülkenin en iyi okulundan mezun olmanız bile onlara göre elestirilecek, sizi tuzu kuru bir insan olarak gösterecekleri bir hal almış. halbuki anlatmadiginiz birçok zorluklar yasamissiniz. yine de ne denirse denilsin en azılıları bile degistiginizi iddia edemiyor, yine aynı kişisiniz.

tüm bunlardan daha öte şeyler var. bir insanin hayatta yaşayabilecegi en sürreal deneyim ne olabilir? o gün televizyonda tüm ülkenin kilitlendigi bir canlı yayın var, reytinglerde birinci sırada. öyle bir yayına altınizda şort, üstünüzde yırtık bir t-shirt saç sakal dağınık bir vaziyette çıkıyorsunuz. bunca absurtluge rağmen anlattiklarinizla insanları gulduruyorsunuz. insan bunu rüyasında görse kalktığında ben ne gördüm şimdi der. aynı sıralarda dünyaca ünlü, sizin de sevinçlerini yaptığınız fransız futbolcu türkçe olarak size destek mesajı atıyor.

sizi cirkefligiyle aşağıya çekmeye çalışmış ama prim vermediğiniz için başarılı olamamış biri, döndüğünüzde sakatlık yaşıyor, yanında siz oluyorsunuz. diğer taraftan yüzünüze gülmüş ama kendi meziyetlerine güvenmediği için adınıza karalama yapan bir insanla aynı yerdesiniz. artık tüm kozlar sizin elinizde,daha güclusunuz. birlikte yarışa çıkıyorsunuz. basarinizdan dolayı oradaki istenmeyen kişisiniz, kaybederseniz sizi hayalinizden etmeyi bekleyen insanlar var. o durumda çıktığınız yarışmada öndesiniz ve rakibiniz sakatlaniyor yarışı bırakıp yanına kosuyorsunuz ve elini tutup o kişiye destek oluyorsunuz.

iyilik ve kötülük gibi muğlak kavramlar adına, bir orta sınıf ahlakciligi üzerine kurmaya çalıştığım bir empati değil bu. sadece içinde bulunulan koşullardan bağımsız olarak iyinin ve kötünün ötesinde erdemli davranışın var olduğuna inanıyorum. anıl nasıldır, kimdir bilmiyorum ama ben kendi adıma erdemli bir insanı izlemekten mutlu oldum.

bu yazı yazılırken anıl, adalar daha yeni birleşiyordu. hikayenin nasıl sona erecegini bilmiyorum. şu an yazmamın nedeni anlattıklarımin kazanmaktan veya kaybetmekten bağımsız şeyler olması o yüzden adadan çıkmanı beklemedim. okuyacağını umuyorum. belki sen olmasan da bir yakının görüp haberdar ederse mutlu olurum. umarım bunu survivor şampiyonu olarak okursun öyle olmayacak olsa da benim ve birçok kişi için şimdiden şampiyonsun.
  • survivor'ın bu yılki şampiyonudur.