şükela:  tümü | bugün
 • geçmiş bitmiş, sırasını savmış insanı yaşatmak bir bakıma.

  anılarıyla yaşayanlar da var elbetteki: (bkz: anılarla yaşamak)

  (ara: anılarda)
 • gereksizdir.can sıkıcıdır.geçmiş geçmişdir.önümüze bakalım.
 • insanın yaşayabileceği en zor durumlarda tutunduğu tek daldır anıları. bilmem kaç senelik hayatına, şu an hala hatırladığın/ömrünün sonuna kadar hatırlamak isteyebileceğin kaç insan sığdırdın? ya da tam tersi, tanıdığın güne lanet ettiren/elinde bir imkan olsa eternal sunshine of the spotless mind’daki gibi hafızanı silip sonsuza kadar unutmak isteyeceğin kaç insanla karşılaştın? fotoğrafına bakıp iç çektiğin insanlar mı fazla yer kaplamış hayatında, yoksa beddualar okuduğun mu? bu gibi detaylardır aslında hayatı anlamlandıran. gerisi faso fiso. bir zamanlar dost dediğimiz insanlar şu an aklımızdan dahi geçmiyorsa, tesadüf eseri hatırladığımızda arayıp sorma zahmetini bile gösteremiyorsak, yanımızda eksikliğini hissetmiyorsak... işte burada sıkıntı var. geçmişe dönüp baktığında pişmanlıklarla, keşkelerle dolu bir ömür görüyorsan, belki de elinden gelen tek meziyettir güzel anılarda yaşamak. güzel insanlar biriktiremiyoruz bari geçmişteki güzel anılarla mutlu olalım diyerek teselli bulmak.
 • şu an yaşadığı hayattan mutlu olmayan bireyler düzenli olarak geçmişe sarması durumudur.

  35 yaşındaki arkadaşımla oturuyoruz üniversite anılarını anlatıyor. diğeri gelmiş 40 yaşında "biz askerdeyken ..." diye başlıyor. hayatında bir kere rus kadınla beraber olan 100 kere aynı kişiye aynı kadını anlatıyor. 1 sene aşk yaşamış ben 30 kere dinledim amk sözde aşklarını.

  be amk çocukları kurtulun artık şu anılarından - geçmişinizden, önünüze bakın, geleceğinizi güzelleştirmeye çalışın, hepsini geçtim şu anı yaşayın yahu.

  one life. life it. amk yaa.....
 • sözlük bana yetki ver.. ilk işim kendisine ya da değerlerine hakaret edilmediği halde amk amk diye ortada dolaşan ergenlerin ilişiğini kesmek olur.
  sanırsın hayat uzmanı..
  neyse..
  t: yeni ve etkileyici bir şeyler yaşamayan insanların başvurduğu hayata devam etme motivasyonudur.