şükela:  tümü | bugün soru sor
 • modern türk hukukunun doğuşu ve gelişmesinde büyük emekleri olan ord. prof. ernst hirsch'in o dönemin gerek toplum yapısını gerek hukuk dünyasının yapısını anlattığı değerli kitap. sadece hukukçuların değil yakın tarihle ilgilenen herkesin okuyabileceği bir kitaptır. türk ticaret hukukunun temelini atan hirsch'in kitabının türkiye dışı bölümleri de ilgi çekicidir.
 • sovyetler birliği'nde en uzun süre dışişleri bakanı olarak görev alan andrey gromıko'nun anılarını topladığı kitabının adı.

  --- tanıtım bülteninden ---

  andrey gromıko, sovyetler birliği’nin en uzun süre görev yapan dışişleri bakanı. bizzat kendisinin sov-yetler birliği komünist partisi genel sekreterliği’ne önerdiği mihayil garbaçov tarafından bu görevden alınıp sembolik değer taşıyan yüksek sovyet pre-zidyumu başkanlığı’na getirildikten bir süre sonra emekliliğini istedi. 1989’daki ölümü, onu, yaşamı boyunca uluslararası alanda temsil ettiği ve uğruna nice zorlu diplomatik hesaplaşmadan başarıyla çıktığı ülkesinin yıkımını görmekten kurtardı.

  emekliliğinde kaleme aldığı anılarım, geride bıraktığımız yüzyılın kritik evrelerine ilişkin önemli ipuçları sunuyor. ikinci dünya savaşı, soğuk savaş ve detant (yumuşama) dönemlerinde sscb’nin başta abd olmak üzere, diğer ülkelerle ilişkisine birinci elden tanıklık eden gromıko, stalin ve diğer sovyet liderleri hakkındaki değerlendirmelerinin yanı sıra, aralarında türkiye’nin de olduğu birçok ülkeye ilişkin gözlemlerini de aktarıyor.

  onlarca yıl boyunca diplomasi masasında güçlü sezgilerini harekete geçirerek batılı ülke temsilcilerine zor anlar yaşatan bu deneyimli politikacının, nasıl olup da garbaçov konusunda yanıldığı sorusunun yanıtını arayanlar için de oldukça anlamlı bir kitap.

  yazar: andrey gromıko
  çeviri: merve arkan
  yazılama sıra no: 17
  dizi: kuruluştan çözülüşe
  kapak: gökçe erbil, gülçin savurur
  sayfa sayısı: 440
  ebatı: 13.5 x 21 cm.
  fiyatı: 20 ytl

  --- tanıtım bülteninden ---
 • 1974 çıkışlı zeki müren albümü. bütün parçaların güzel olduğu albümlerdendir. işte o parçalar;

  sevemez kimse seni
  bir yanginin külünü
  yarim kalan aşk
  benim de canim var
  aşkin kanunu
  arim balim peteğim
  ne çikar bahtimiza ayrilik varsa (böyle bir kara sevda)
  kiskanirim
  gökyüzünde yalniz gezen yildizlar
  ömrümce adim adim
  ağlama değmez hayat
  gizli aşk bu

  http://www.discogs.com/…en-anilarim/release/3522860
 • hukukçu ord. prof. ernst hirsch'in tübitak yayınlarından yeni baskısının çıktığı mor renkli kapağa sahip kitabıdır.
 • eskiden kendimden* bahsetmek bir ölümdü benim için. önemsiz hissettiğimden, kesin sıkacağım diye. sonraları kendinden bahsetmek yerine anılarımdan söz etme* çaresini buldum. bu formül çok iyi tuttu. hala kullanıyorum. kendi önemsizliğim de azaldı, şöyleyimdir böyleyimdir demem de kolaylaştı.

  (bkz: hatıratım), anılar, hatırat, hatıralar, zaten yoktular