şükela:  tümü | bugün
 • bunlar, maryland'in batisindaki kirsal bolgeden cikmis, an itibariyla brooklyn'de ikamet eden enteresan bir grup. grup ismi ve grup elemanlarinin kullandiklari isimler ile hayvanlara takintili olduklari anlasiliyor grubun. avey tare, panda bear, geologist, gruptaki muzisyenlerimiz. albumlerini yayinlamak icin kurduklari plak sirketinin adi da "paw tracks". yaptiklari da, gayet hayvani, primal, deli bir muzik. 60'larin asitten kafayi yemis gurultulu garaj gruplarindan ve bunu tam ziddinda duran zamanin ozgun folkcularindan [ incredible string band , vashti bunyan vs.] , 70'lerin can vs. krautrock gruplarindan, boredoms, acid mothers temple gibi freak japon gruplardan esintiler tasiyor. benim dinledigim tek albumleri 2003 cikisli here comes the indian olmasina ragmen, oncesinde cikardiklari spirit they re gone spirit they ve vanished ve danse manatee isimli iki albumleri daha var. yine bir kac ay icinde ingiltere'de fat cat records etiketi ile sung tongs isimli bir album cikaracaklarmis.
  peki nedir olaylari? bir kere, "dinledigim muzige el, kol cirpayim, nakarati dilime dolansin" diyorsaniz, uzak durmanizda fayda var. zira. grubun parcalarinda ritm denen seyi bulmak icin, epey kasmaniz gerekiyor. ritm varoldugunda da, bu genelde gayet ilkel, tribal bir ritm oluyor. biraz punk rock hissi veriyor bu anlarda grup. soz deseniz, hakeza. grubun vokalden anladigi, bagirma ve sayiklama ve diger primal sesler. sarkilar, sekilsiz, basi sonu belli olmayan, inisli cikisli sarkilar genelde. uzun, kaotik bir gurultuden sonra, sarki bir an sessizlesebiliyor, atmosfer pastorallesiyor, yaz ortasinda gokyuzundeki yildizlari izlerken circir bocegi otusleri duyuyor gibi oluyorsunuz. sonra tekrar kabusun ortasina firlativeriyor grup. albumu bir kac cevirmeden sonra, ama hersey yerli yerine oturuyor, anlamsiz gelen ayrintilar anlam kazaniyor, hatta kimi sarkilara eslik etmeye bile basliyorsunuz [ here comes the indian'in alti numarali sarkisi slippi harika bir ornek mesela] blair witch project'in gectigi yerlerden cikan grup, o filmin soundtrack'i havasinda bir muzik yapiyor kisaca.. diyecegim, muzik dinlemekten sikildiysaniz, kulak verin animal collective'e..
 • sung tongs baz alındığında fazlasıyla saçma ama bir o kadar da eğlenceli oldukları söylenebilir. albümün açılış parçası leaf house ile de kate bush'un the dreaming zamanlarındaki vokal destekli tribal tarzına göz kırpmışlar. aferin çocuklara...
 • herşeyi ve hiçbirşeyi aynı zamanda olabilen pek özel bir grup...
 • (bkz: panda bear)
 • grass adlı singlelarıyla yılın en iyi pop şarkısına imzasını atmış gruptur. bu yıl da çıkaracakları feels albümüyle hakettikleri abartılı poh pohlamayı göreceklerdir. bir çok müzik dergisi, sitesi yeni çıkacak albümlerini ilk 10da göstermeden edemeyecektir.

  animal collective için ise sadece, çıta değişti.

  bence, animal collective'in en güzel yanı ise bir çok grup gibi geri dönüş yapmadan eskinin nimetlerinden faydalanıyorlar. 21. yüzyıl folk albümleri sunuyorlar.
 • (bkz: sung tongs)
 • (bkz: banshee beat)
 • firsati geldiginde canli tanik olunmasi siddetle tavsiye edilen grup.
 • son yillarin en basarili, en heyecan verici kolektif eforuna imza atmis ikili/bazen dortlu.
 • the purple bottle sarkilarini her dinledigimde deli gibi dans etme istegi dogar deli gonlume..