şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz yazar george orwell'in rus devrimini karikatürize etmek amaciyla yazdigi mükemmel eser.
 • her okuyanda mutlaka belli bir etki birakan ve hayranlik uyandiran kitap. ilgilizler tarafindan bir ara yasaklanan george orwell'in bir eseri. insanlari, politikayi ve rejimleri en basit dille anlatan kitap.
 • dort ayak iyidir, iki ayak kotudur
  dort ayak iyidir, iki ayak daha iyidir. cok sarsici bir kitaptir.
 • ingiliz yazar george orwell(1903-1950), ülkemizde daha çok 1984 adlı romanı ile tanınır. hayvan çiftliği (1945), onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer ünlü yapıtıdır.
  1940’lardaki reel sosyalizmin eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatındaki ‘yergi’ türünün başyapıtlarından biridir. “hayvan çiftliği”nin kişileri hayvanlardır. bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. aralarında en akıllı olan domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar.
  jessie'yi julia ormond seslendiriyor
  ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük olmuştur artık. george orwell bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. romandaki önder domuzun, düpedüz stalin’i simgelediği açıkça görülecektir. diğer kişiler birebir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. romanın alt başlığı ‘bir peri masalı’dır. küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir ama bir masal anlatımıyla yazılmıştır.
  irlanda’da çekilen film gelişmiş animasyon teknolojisi ve yüzlerce eğitilmiş canlı hayvan yardımı ile çekilmiştir.
  filmin yönetmeni babe ve "dr.doolittle" filmlerinden tanıdığımız john stephenson, yapımcılığını "london suite" filminin de yapımcısı olan greg smith üstlenmiş. senaryo ise alan janes ve martyn burke tarafından yazılmış. dijital görsel efektler ve animasyon yapımı cinesite europe şirketi tarafından gerçekleştirilmiş.
 • bu film ayrıca ilk önce bir ingiliz kanalı için tv filmi olarak çekilmiş daha sonra sinemaya aktarılmış
 • "all animals are equal. some animals are more equal than the others."
 • kitapçılarda çocuk kitapları bölümünde bulunabilen aslında hiç de çocuk kitabı olmayan george orwell klasiği.
 • "2 ayaklılar kötü , 4 ayaklılar ve kanatlılar iyidir"

  okuduğum en güzel kitaplardan biri
 • bir çiftlikte yaşayan hayvanların kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp yönetimi ele geçirmesiyle olaylar gelişir... başlarda herşey güllül gülistanlıkken zamanla domuzlar insanlardan daha acımasız bir diktatörlük kurarlar.
  romanın alt başlığı "bir peri masalı" dır.
hesabın var mı? giriş yap