şükela:  tümü | bugün
 • çıkış parçasının joker olması kuvvetle muhtemel olan albüm..

  (bkz: joker/@magician)
 • anima'nın merakla beklenen ilk albümü,birbirinden güzel parçalardan oluşuyor,albümün booklet kısmı çok başarı olmuş ayrıca,orjinalinin alınması tavsiye olunur,şarkı listesine gelirsek:

  1- fa minör mızıka
  2- yağmurla gelen
  3- yolgezer
  4- el kadar bir kız
  5- kızılderili ruhu
  6- joker
  7- heidi
  8- bilmece
  9- kuklalar
  10- elveda
  11- saygıdeğer düşman
  12- sona iki kala
  13- bana sorma
  14- son şarkı
 • demosundan ağzımda kalan tadla aylarca bekleyip çıktığı gün aldığım albüm. düzenlemeri kendileri yapmışlar, prodüktör kısmında da yine anima ismini görüyoruz. bu açıdan düzenlemelerin çok özgün olduğunu söyleyebilirim; fakat her şarkı kendi içinde de "özgün" olmuş. dolayısıyla albümün belli bir çizgisi yok gibi. insan kızılderili ruhu, bilmece ve heidi'nin aynı albümde, hemen hemen arka arkaya gelmesine inanamıyor. bunun yanında, kendi başlarına düşündüğümde kötü şarkı diyebileceğim bir şarkı yok. sadece albümü baştan sona dinleyince insanın biraz başı dönüyor o kadar. tek tek seçip dinliyorum şarkıları ben de...
  ayrıca kartonet sadi güran'a aitmiş, tebrik edemeden geçemeyeceğim kendisini.
 • anima'nin 2006 cıkıslı ilk masalı olan ve profesyonelce hazırlanmıs bir album. iki parca haric albumdeki tum parcalar tuncay ve ceylana ait. album, icinde barındırdıgı muzik insanlarının yanı sıra kullanılan ensturman kalitesi ve cesitliligi ile de dikkat cekici. parcaların bir cogu anima'nın koklerinin atıldıgı zamanlardan bugune tasındıgı icin oldukca kararlı ve tatminkar. kendinden emin bir album oldugunu soyleyebilmenin mumkun oldugu animasal'da triphop, blues ve jazzın yanı sıra bagımsız rock parcaları da yerini almıs. 14 parcalık zengin bir album olan animasalda ozellikle kızılderili ruhu'na dikkat. tabla ve trompetin beraber ustaca kullanıldıgı bu parca haricinde yagmurla gelen, sona iki kala, bana sorma da dikkat cekenlerden. albumdeki tarz parcalar jazz alttabanlıheidi, triphop elektronik diyarlardan bilmece, elveda animasalın kalitesini oldukca yukarılara cekiyor ayrıca. grubun cesitli festival, konser ve bar performanslarını bilenler zaten parcaları anımsayacaklar, oyle ki parcalar daha album cıkmadan sevenleri tarafından populer olmuslardı bile. albume tuncay'ın mızıka ve gitarını dansettirdigi fa minor mızıka ile olan girisi de es gecmemek gerek. parcaların bir cogu zaten grup uyelerinin yillardır kendi muzik alanlarında yogunlukla calısmaları sonucu ortaya cıkan basarıların gostergesi ve albume yansıması denebilir. ceylan ertemin kimi zaman coskulu kimi zaman duru vokali ile beraber ekin cengizkanin davulu murat copurun bası tuncay korkmazın mızıka gitar keyboardunun yanında albume trompeti ile katkıda bulunan serkan ciftciyi de es gecmemek gerek. serkan ayrıca her salı grubun sahne aldıgı mojoda onlarla sahnede yer almakta. fazlasıyla doyurucu bu album ilk albumlerini piyasaya cıkarmıs animanın simdilik ilk eseri, ozellikle son zamanlarda piyasaya cıkan belli yas grubunu kapsayan rock gruplarına ve cikan albumlere kıyasla oldukca profesyonel, muzik dolu...
  burada album ve grup ile ilgili ufak bir not, albumdeki muzikal cesitliligin nedenlerinden en onemlisi grup uyelerinin icinde bulundurdukları farklı zevkleri grup muziginde harmanlayabilmeleri ve digeri de esas gitaristlerinin gruptan ayrılması sonucu yeni bir gitarist arayısı yerine tuncayın gitarinin yanına trompetin katkıda bulunmasını tercih etmeleri ve grubun yonunu bu yonde belirlemeleri.
  3! 2! 1! motor'..
  (bkz: yagmurla gelen)
 • son dönemde çıkan dünya müziğinin belli tarzlarını benimsemiş gruplardan çok daha kaliteli gerçekten kendilerine özgün müzikler ve şarkılar yapan* animanın ilk albümünün adı.hem ayrı ayrı hem de grup olarak çok başarılılar hepsinin ellerinden öpüyorum.*
 • serkan çiftçi'nin trompet çaldığı ve birçok parçada efekt düzenlemeleri yaptığı albüm.
 • animanın güzel ilk albümü. bana beklediğimden farklı bir şey vermiştir. animanın beklediğim gibi olmadığını göstermiştir.

  jokerle çizdikleri imaj daha değişik idi bence. joker, daha eğlenceli, daha hareketli şarkılar ummama neden olmuştu. şarkıları dinlerken bende bir hoşnutsuzluk değil de sadece umduğunu bulamama durumu oldu. sadece joker değil de elemanların görüntüleri de böyle :
  - "hey hey hadi zıpla, eğlen" falan gibi bir his uyandırmıştı. ama şarkılar öyle değil. öyle değil ama güzel yine de.

  önemli değil izlenimler yaptıkları müziği dinleyince. güzel bence. ama tarz asla joker değil.
  bu kötü bir şey mi? hayır.
 • 20 subat 2006 tarihinde balans'da yapılan albüm tanıtım partisinde çekmiş olduğum bir kısım fotoğraf için:
  http://www.deviantart.com/deviation/29392648/
  http://www.deviantart.com/deviation/29400195/
  http://www.deviantart.com/deviation/29432401/
 • düzene soktuk her şeyi, soktuk düzene oh ne ala sözlerini içeren bi şarkıya da sahip anima grubunun albümü.
 • son zamanlarda dinlediğim en cesur türk albümlerinden birisi. ekin cengizkan'ın teknik davul partisyonları ve ceylan ertem'in büyülü vokalleriyle yıldızlaştığı, heyecan kokan albüm.