şükela:  tümü | bugün
 • dünya tarihine damga vuran savaşları ve siyasi olayları, haritalı-animasyonlu şekilde anlatan öğretici bir youtube kanalı.
 • 2 hafta önce keşfettiğim ve hemen hemen bütün videolarını izlediğim kanal. birçok olaya hakim olsam da o tarih anlatımını harita animasyonu şeklinde yaptığı için izlemeden duramıyorum. küçüklüğümde atlas üzerinde hayal gücümü kullanarak düşündüğüm tarih olaylarının videolarını hazırlamışlar resmen. beğenerek takip ediyorum gerçekten kaliteli işler yapıyorsunuz. devam edin.

  benzer kanal için (bkz: dft tarih)
 • müptelası oldum. bunu ekşi sözlük okuyucuları için değil, bizzat kanalın sahibi için yazıyorum. türk eğitim sisteminin 20 yılda yapamadığı şeyi bir kaç video ile yaparak tarih hakkında biraz olsun fikrim olmasını sağladın.

  paraya çevirebiliyor musun bu işi, kimsin nesin bilmiyorum ama umarım aynı hevesle devam edersin. benim gibi sıfır bilgisi olan insanlar için mükemmel bir kaynak yaratmışsın.

  kendi adıma teşekkür ederim.

  not: ilköğretim ve liselerde öğretmenlere tavsiye edebilirim bu arada(tabi bilgilerin güvenirliğini teyit etsinler önce kendileri izleyip) . animasyonlar ve hikaye anlatımıyla gençlerin ilgisini çekecek ve daha akılda kalıcı olacaktır. şahsen böyle bir tarih anlatımına maruz kalsaydım belki de "sözel işi bana göre değil aga" diyip bu işlerden kendimi soyutlayıp tamamen sayısala odaklanmazdım.
 • tavsiye ettiğim youtube kanalı. konularını izleyicisine sorup hazırlaması gerçekten güzel.
 • okullarda gösterimi yapılası çiçek gibi kanal.
 • dersim isyanını olabilecek en tarafsız şekilde yansıtmasıyla ve diğer videolarıyla da beğendim ancak birinci dünya savaşı videosu olmamış. aslında savaşa giden yolu harika anlatmışlar ama 1915'te ermeni soykırımı atlanmış. katledildiği açık olan*** en az 600 bin ermeni'yi atlayıp "bu sırada ermeniler doğu anadolu'da müslüman türkleri katlediyordu" dendi ve daha daha da gülüncü videoyu osmanlı için almanya kaybedince biz de kaybetmiş sayıldık diyerek bitirildi* halbuki osmanlı avusturya-macaristan'dan dört gün, almanya'dan da 12 gün önce ateşkes antlaşması imzalamıştır.

  ***talat paşa bile hatıralarında "sadece bir önlemdi ancak itin kopuğun elinde faciaya dönüştü" diyerek yüz binlerce ermeni'nin katledildiğini doğrular ve ben iyiydim de çevrem kötüydü diyerek kendini aklamaya çalışır. videoda bahsedilen ermeni zulmü savaşın sonlarında başlamış ve gümrü antlaşmasına kadar sürmüştür. amaç tahmin edebileceğiniz gibi intikamdır.

  henüz ikinci dünya savaşı videolarını izlemedim. ikinci dünya savaşında türkiye olmadığı için epey güzel olacağını tahmin ediyorum. birinci dünya savaşı nasıl anlatılır konusunda da şunu izlemelerini tavsiye ediyorum. film gibiydi harbi.
 • birinci dünya savaşı videosunda mustafa kemal'in ağzından çıkan bir tane satırı bile vermeyip, halil kut paşa'nın kut'ul amare sonrasındaki orduya yayınladığı mesajı okuyan kanal.

  tamam atatürk propagandası yap demiyoruz, tarihin tarafsız kalması çok önemli ama, halil paşa'nın mesajını yayınlayan kanalın bir zahmet 57. alaya "ben size taarruz emretmiyorum. ölmeyi emrediyorum. biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir." dendiğini ve hepsinin de bu emre uyduğunu aktarmasını bekliyor insan.
 • genel bir bakışla anlaşılan şey, muhtemelen genç bir tarihseverin son derece iyi niyetli bir çabasının ürünü olduğu ve türkiye standartlarının üstünde kabul edilecebilecek bir iş olduğu.

  bununla beraber bazı hatalara da dikkat çekmek gerekiyor. bazı eksiklik veya tam olarak yerinde olmayan şeyler sonuçta youtube videosu denip geçilebilir ancak dikkat çekici bazı yanlış ve eksikler mevcut.

  dikkat çeken temel hususlardan biri dilin hatalı olması. türkçe hem kötü hem de yanlış kullanılmış, cümle kurulumundaki hatalara ek olarak garipten sesler duyulmaz gaipten sesler duyulur. bazı özel adlar da yanlış telaffuz edilmiş, jeanne d'arc jan dark, orleans oğleğon diye okunur. ayestafanos değil aya-stefanos'tur, aya yunancada kutsal->aziz(e) anlamına gelir.

  rus imparatorluğu videosunda, danimarka yerine norveç denmiş, narva anılmamış, xii. charles'ın moskova seferi yanlış aktarılmış, prut savaşı charles'ın osmanlı'yı savaşa sokmaya başardığı söylenerek anlatılmış ancak savaş petro'nun osmanli topraklarına girmesi ile çıkmış olup osmanlılar rusya'ya karşı büyük bir savaştan kaçınmıştır.

  yine aynı videoda hem rusya'nın kafkasya'yi fethine hem de edirne anlaşmasına yer verip çerkes direnişi ve soykırımından bahsedilmemesi eksikliktir. osmanlı imparatorluğu çerkesleri müslümanlaştırmış, anapa kalesini kurarak çekres ülkesinin inkişaf ve organizasyonuna çabalamış çerkesleri ruslara karşı etkin bir gerilla kuvvetti haline getirmiştir. daha sonda edirne anlaşması ile esasen kendisine ait olmayan bu ülkeyi rusya'ya vermiştir. rus imparatorluğu çerkes ülkesinde tam anlamıyla ve stabil bir egemenlik kurmakta zorlanınca bölgeyi çerkeslerden arındırmıştır.

  yüzyıl savaşları anlatılırken long bow, chevauchee gibi hususlara değinilmemesi eksikliktir, en başta philippe auguste'ün nasıl auguste olduğunun da anlatılması beklenirdi. henry v yerine henry vi'nin henry vi yerine de sanırım richard iii'ın resmi kullanılmış, güllerin savaşı ve richard ii yanlış ve eksik anlatılmış. ama en ciddi hata troyes anlaşmasının anılmaması olmuş, savaşın en kilit noktası es geçilmiş. charles'ın taç giymesi, jeanne d'arc ve armagnac burgondiyen iç savaşı da daha doğru ve derinlikli anlatılmalıydı.

  başka örnekler de verilebilir, gözüken şey içerik üreticisinin daha çok okuması, bilhassa yan bilgi ve detaylara daha çok eğilmesi gerektiğidir. bu kadar eleştirip nasıl günün sonunda hakkında olumlu kanaat bildirebiliyorsun denebilir.

  1) ortada iyi niyetli bir çaba var, eksikler hatalar evet var ama zamanla düzelir, bu eksiklerin yanlışların, hatta tarafgir gözüken yanlışların bile, nedeni bir niyet bozukluğu, tarih holiganlığı değil eksik bilgi gibi gözüküyor. olur öyle.

  2) benzer veya daha iyi imkanlara sahip olduğu anlaşılan kanalların standardları da ortada, yurtsuz john'u richard'ın oğlu sananlar, henry viii'nin catherine'i "boşamak" istediğini söyleyenler vs. ülkenin genel entelektüel standartları da zaten içler acısı hal böyle iken bu işe kötü dememek gerek.
 • youtube türkiye coplugundeki ender guzel kanallardan. katil butonundan yollanilan paran %60'ini devlet ve youtube almasa kesin destek olurdum.

hesabın var mı? giriş yap