şükela:  tümü | bugün
  • 19. yy'ın ortalarında yaşamış olan, iran şahı nasıreddin kaçar'ın karısı.

el doleh, rivayete göre yüzü aşkın erkeğin aşık olduğu, 13 kişinin de evlenme tekliflerine aldığı 'hayır' cevabıyla intihar ettiği, uğruna ölünecek kadınlardan biri.

günümüzün evde kalmış kadınlarına ilham kaynağı olabilecek bu alımlı kadın, dönemin kadınlarının bıyıklarını alması yasak olduğundan, şahın haremindeki bıyıklı kadınlarla aynı kaderi paylaşmıştır.

iran şahı'nın sarayında ilk kez fotoğrafçı bulundurma kararı almasıyla anton sevryugin sarayın fotoğrafçısı olmuş ve haremin görüntülerini ölümsüzleştirmiştir.
  • (bkz: mühendislikteki kızların genelde yakışıklı olması)

allah'ım zoruna gitmesin inşallah, bir şey diyeceğim ''anis el doleh'' şahdan yani kocasından kimi resimlerde daha yakışıklı, şah'da ''anis el doleh'''den daha güzel görünüyor. yakışıklılık erkekler için kullanıldığını genelde unutmayalım, güzellikte bayanlar için ama erkekler için de olabiliyor. tam bilemeyeceğim detayları şu an..

mühendislikte iki kız var, biri benden yakışıklı, diğerinden ben güzelim (bkz: 2 kız var biri benden yakışıklı diğerinden güzelim) aklıma geldi..

zevk meselesi. bir kral mecnun'un deli divene olduğu leyla'yı merak etmiş ve görmüş. kuru çirkince mi neymiş ve mecnun'a buna mı aşık oldun demiş. mecnun'da ah bir de benim gözümden görseydiniz demiş.

o dönem toplu, bütün vücutlar çekici imiş, moda imiş. bir de çirkin şansı olsa gerek.. allah bir yerden kısarsa bir yerden açıyor olayı sanırım, allah bir kapıyı kapatırsa başka bir kapı açarhatta bin kapı açar hadis varmış. bir de kuran'da '' her zorluğun arkasından muhakkak bir kolaylık vardır'' gibi bir ayet var .

kuran-ı kerim 94 inşirah suresi 6.ayet yaşar nuri öztürk meali
    zorluğun yanında bir kolaylık muhakkak var!
  • sosyal medyada kendisi hakkında dönen söylentilerin kısmen hatalı olduğu kadın.

hakkında
  • şah hangisi kadın hangisi anlayamadım. ikisi de çok yakışıklı.

intihar kararı almama neden olan kadın.

edit: kesinlikle bir gariplik var diyordum ki fotoğraflarla ilgili bir düzeltme geldi. bu fotoğraflar herhangi bir şahın haremine ait olmamakla birlikte bahsedilen kadına da ait değil.
    bu fotoğraflardaki kişiler döneminin tiyatro oyuncuları. iran'da kadınların sahneye çıkması yasak olduğu için, erkekler kadın kılığına giriyor ve sık sık temsil veren oyunlarda kadın rollerini canlandırıyor.

kesinlikle bencede böyle başka türlüsü olamaz.

fotoğraflardan ve haberden rahatsız olup açıklama yapma gereksinimi duyan siteye teşekkür ediyorum. yalnızca şahın onurunu değil beni de klorak içmekten kurtardılar.
  • kusmak istediğimde açıp fotoğraflarına baktığım iran şahı nasireddin'in zevcelerinden biri.
  • resimlerini görünce güldür güldür'deki kıvanç arslan isimli sempatik arkadaşa benzettiğim tarihi karakter.
    kıvanç arslan
    anis el doleh
  • ümit ozat

bir dönem fenerbahçe'de oynamıştır.
  • boku çıkmıştır. facebookta teması ne olursa olsun paylaşmayan sayfa kalmamıştır.
  • yıllar sonra dış görünüşünün bu kadar sosyal medya malzemesi olacağını bilseydi herhalde daha çok fotoğraf çektirmek isterdi diye düşündüğüm şahıs.
  • kendi adı altında paylaşılan fotoğraflarla kadına büyük ayıp edilmektedir. zira şahın haremi diye servis edilen fotoğraflar aslında tiyatro topluluğunun fotoğraflarıdır ve kişiler de dönemin yasakları gereğiyle kadın kılığına girmiş erkeklerdir. şah haremine mi sokacak elalemi gelip fotoğraf çeksinler diye? neyse, gerçek hanımefendinin resmi şuradadır. gayet de hoş bir bayandır.