şükela:  tümü | bugün
  • taze bir gelişme.

http://www.birgun.net/…nut-izni-verildi-170203.html

--- alıntı ---

ankara büyükşehir belediye meclisi’nin ‘anıtkabir koruma amaçlı imar planı’ değişikliklerine ilişkin meclis kararının planları 1 yıl sonra askıya çıktı. duvar'da yer alan habere göre, plan değişikliğine tepki gösteren mimarlar odası ankara şube başkanı tezcan karakuş candan, “yapılan değişiklikle daha önceki planlarda şahsa ait alanların kamulaştırılarak anıtkabir alanıyla birleştirilmesi hükmü ortadan kaldırılmış, anıtkabir’e katılması gereken bu alanın konut alanı olarak kullanılması kararı getirilmiştir.

yine anıtkabir muhafız bölüğü’nün bulunduğu 37 bin 960 metrekarelik alanın da yıkılıp yeniden yapılması durumunda 0.3 emsal 12.50 yüksekliğinde yaklaşık 12 bin metrekarelik yapılaşma öngörülmüştür. ayrıca, anıtkabir tarihi sit alanı kaip’te park alanı olarak gösterilen yer askeri alan olarak belirlenerek yapılaşmayla karşı karşıya bırakılmıştır. plan, plan yapma tekniği açısından şeffaf değil, meclis kararındaki ‘c’ alanı planda gösterilmemiş” dedi.

‘hedef anıtkabir’

“anıtkabir alanı ne bir kışla ne de sağından solundan alanı daraltılarak, konut olarak kullanılması öngörülen bir alandır” diyen mimarlar odası ankara şube başkanı tezcan karakuş candan şu eleştirilerde bulundu: “bu plan değişikliği cumhuriyet dönemiyle hesaplaşan ve bunu mekana yansıtarak, bir gecede iller bankası’nı, marmara köşkü’nü, baraj gazinosu’nu, su süzgeci’ni, yani cumhuriyet ideolojisinin temsil mekanlarını yıkan bakış açısının, bir çok yıkımı daha gerçekleştirdikten sonra anıtkabir’e yöneleceğinin adımlarıdır. koruma kurulunun bu uygulamaya izin veren kararıyla birlikte plan değişikliğini yargıya taşıyacağız. kamuoyunu bu süreçte duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

--- alıntı ---
  • kutsal topraklar olmadığına göre olabilir. sanki çevresinde hiç apartman yok. baraj gazinosu da cumhuriyetin temel değerlerindenmiş. aydınlandık.

edit: yalan haber olduğu apaçık ortaya çıktı. bundan sonra böyle provokatör haberlere inanıp gaza gelmeyin.
  • atatürk'e ve atatürk'ün hatırasına ait ne varsa ayaklar altına alınma dönemi bu dönem. devir atatürk ve cumhuriyet düşmanlarının devri. içlerindeki kin ve nefreti kusuyorlar. her işlerinde bu kin ve nefret apaçık görülebilmektedir.
    kendi atatürklerini de oluşturdular ki ite kaka, ezikliklerini gidermiş oldular. oysa atatürk vatandaş ayrımı yapmadan tüm türkiye'nin varlığı için mücadele etmişti. nedense mevcutta iktidarı elinde bulunduranlar bir türlü hazmedemediler türkiye cumhuriyeti'ni.
    gün elbet doğacak, karanlıklar elbet son bulacak, türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. içte ve dışta tüm cumhuriyet düşmanlarına rağmen hem de...
    not: yazım ve noktalama yanlışları düzeltildi.
  • yine über kemalist sözlük yazarlarının "ya nasıl olur asla izin vermeyiz" diye sayfalarca entry girmesine neden olacaktır.
    ilk paragrafa özel edit: tam dediğimiz gibi oldu. asmalar, kesmeler, iş makinelerinin borularını makatlara sokmalar, izin vermemeler havada uçuşmuş bu girinin devamında. burası için şunu eklemek istiyorum, bugün, 94 yaşında basmış bir sistemin kala kala bir tane diplomasızın ağzından çıkan iki lafa kalmasının tek nedeni işte tam olarak bu kibirli popülizmdir. doymadınız goygoya, doymadınız popülizme, doymadınız slogancılığa.
    git o iş makinasının değil borusuna, metaline dokun da, olta niyetine attıkları her terör yemine mal gibi atlamanızın sonucu olarak seni de nasıl o terör paketine sokup ortadan kaldırıyorlar gör. hala işin goygoyunda salak.

chp seçmeni, herkes için adalet istemesi gereken en kritik anlarda "aman şucu gözükmeyelim" kibrinin bedelini ödüyor. daha da ödeyecek. akıllarına gelmeyen şeyler yaşıyorlar, yaşayacaklar. burada sabaha kadar bağırın çağırın, hikaye. dedik, dedik, dinletemedik. kendiniz yaşayarak öğrenin.

daha bu gelişme olmadan önce söylemiştim defalarca, uzun, "anıtkabir'i yıkıyorum yerine avm yapıcam" dese elinizden hiçbir şey gelmeyecek, gelemeyecek diye. isteyen geçmiş entrylerime baksın. gelecek mi okudum? hayır, nostradamus muyum? hayır. tarihi, sosyolojiyi az biraz bilen, bu kemalist çapsızlığının(burada hem kemalist'ten hem de çapsızlıktan kastımı çok iyi biliyorsunuz) matematiksel olarak bu sonucu doğuracağını bilebilirdi.

çünkü bu ülkenin en ama en kritik dönemeçlerinde beş para etmez kibriniz yüzünden bu ak köpekleri siz havlattınız. şimdi dişlerini kemiklerinize geçirdiler. geçmiş olsun.

bunun henüz başlangıç olduğunun farkına varmanız için son bir şansınız var.

edit: bazı yazar arkadaşlardan "nedir o son şans?" diye mesajlar alıyorum. bir tanesine verdiğim yanıtı aynen buraya aktarayım.
    "goygoyu bırakıp, bugün anıtkabir için rahatlıkla bunu yapacak güce ulaşanların algı oyunlarına gelmeden ülkede ezilen, hak gasbına uğrayan her insan için amasız, fakatsız, kibirsiz hak-adalet arayışı"dır. son şans bu. yok "biz dediğimiz dedik, astığımız abalı" diyorsanız siz bilirsiniz, ben şahsen siktiğimin yerinden defolup gittim, o aydın, ışıltılı yetiştirmek istediğiniz çocuklarınıza yazık olacak, 3-5 tane çomarın himayesinde kalacak garipler.
    bu bokum gibi adamların yapboz gibi oynadığı adamlardan öteye gidemeyeceksiniz. yine ben demiyorum, sosyoloji diyor. inanmıyor musunuz? 2013'ten bu yana takındığınız kibirli, sikik, çapsız tavrın sizi hangi noktaya getirdiğine bakın da o tersten görünen şey ne iyi belleyin.
    bellemiyor musunuz? güzel bir lafınız vardı, (bkz: yiyin birbirinizi ete para vermeyin) (bkz: sikin birbirinizi göte para vermeyin)

edit 2: bu ülkedeki ilk yapılması gereken, herkesin mutabık kalacağı bir "değerler anlaşması"dır. sanırım en büyük problem bu. gelen mesajlarda post apokaliptik solculukla, pre-post tarikatçılıkla, past moderncilikle....vs suçlandım. aslında haksız da değil bu ithamlar nitekim ülkede her lafın, her kavramın siyasi bir karlığı var. hak-adalet sizi solcu yapıyor, zulmetmeyin diyorsun dinci oluyorsun, özgürlük diyorsun köpek libetteryen oluyorsun. ortak noktamız yok. yani bir vatandaşın, ülkedeki istisnasız her kişi için adalet isteme şansı maalesef yok. maalesef. çünkü ortak bir referans noktamız yok. ki etrafında kavramlara takılmadan adalet söylemlerinde bulunabilelim.

ben, içi boş, gelişememiş anadolu kavramlarınızdan kendimi azad edeli yıllar oldu gençler beni böyle vuramazsınız. umrumda bile değil vatan, millet, bayrak, idea, ülkü...vs aştım ben bunları buradan gelmeyin. hepi topu ortalama 60 yıl yaşıyoruz, benim derdim, bu 60 yılı bir hollanda'lı kafayı yemeden yaşıyor da ben neden yaşamıyorum. gerisi palavra.

siz de böyle düşünün, ancak böyle gelişebilir, 3-5 tane çomarın derdini çekmekten kurtulabilirsiniz.

edit 3: girideki genel anlam bozulmasın ve halel gelmesin diye bazı kavramlara olan tanımlamalarımı düzeltiyor, sadeleştiriyorum. ifadeleri yumuşattım.

benim vatan, millet, bayrak...vs gibi kavramlarla -temelde- bir problemim yok. yalnız, henüz insani ve evrensel gelişimini tamamlayamamış güçlerin elinde geçince bu kavramlar ulvi birer olgulardan çok bir demokles kılıcına dçnüşüyor, ali kırıyor baş kesiyor.

bu gelişememişlik hemen ak köpekler üzerinden anlaşılmasın, bizatihi bu canavarı yaratan -artık adı hiç önemli değil- geçmişlerin de bizatihi parmağı var bu işte.
    bu kavramları sevmek, ülkede güllük gülistanlık yaşamak, bayram kavramının içini doldurmak istiyoruz ancak olmuyor be gencolar.

edit 4: haberin detaylarını henüz tam anlamıyla bilmediğimiz için bu tip beklenen bir hareketi eleştirmek hakkımız vardı, eleştirdik.
    şimdi olayın aslını yazmak lazım çünkü elimize detaylar geçti.
    öncelikle anıtkabir'in etrafı imara açılmıyor anladığımız kadarıyla. olan şey, çevredeki askeri alanlar dahil tüm parseller ticari kullanıma kapatılmasıdır.
    mesela orada dsp binası, muhafız alayı gibi eski özel mülk alanları var ve buradaki olay ise bu alanların özel alan olduğunun belirlenmesidir. yani yapılması gereken yapılıyor anlayacağınız. bu kısmı ateş ilyas başsoy'un facebook'taki bilgilendirmesi üzerine editledim.
    çok daha güzel bir izah için
    https://www.facebook.com/…y/posts/10154932021397523

haberin detayları bu an be an değişebilir, ancak entry'de hedefe koyduğum talan iktidarı ve sazan muhalefet gerçeği önümüzde apaçık, tüm çıplaklığıyla durmaya devam ediyor.
  • atatürk türkiye'sinin kalıntılarını yok etme çabasından başka birşey değildir.

bilinçli ve sistematik şekilde yapılan bu eylemler padişahın kendi rejimini ilan ederken eski ayak bağlarının (bu onun düşüncesi) kendi ayağına dolanmasını istememekte.
  • atatürkten bu kadar nefret etmek neden ya?bu adama duyduğunuz bu kin neden ya?bu korku neden ya?

işte bu cevapları düşündükçe kuduracaksınız sayın çomarlar çünkü geliyoruz geri ve korktuklarınızdan daha da korkacaksınız.
  • adamların kafası sadece beton dökmeye çalışıyor. beton dökelim, dönüştürelim, yenileyelim. hadi ordan be! ekonominin çarkını çeviren iki şey ;

vergiler
    inşaat(beton)

bir de bu aklı selimler atatürk'le beton kemal kemal diye dalga geçerler.
  • aktrollerin sanki kutsal topraklarını da şantiyeye çevirmemişler gibi "kutsal toprak değil ya" diye savunmaya çalıştığı şey.
    http://mrkalem.com/…8134a4e54902b9cb27f0f110551.jpg
    https://pbs.twimg.com/media/bud7kpfiuaa9nus.jpg

lan allahsızlar sizin için inşaattan, betondan, ranttan, paradan daha kutsal bir şey mi var?
    resmen betondan putlarınıza tapıyorsunuz.
  • gençliğe hitabenin;

''hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.'' kısmına geldik sanırım.

bu arada gençlik biz oluyoruz.