şükela:  tümü | bugün
 • faruk bildirici de anıtkabir racon zambak isimli okunası kitabında atatürk'ün ölümünden sonra geçen atmış küsur yılda yazılmış yirmi sekiz defterin içeriklerini analiz etmiş, neşeli şeyler anlatmıştır.
  kitabın ilgili bölümünü açanlar, bu defterlere ilk başlarda sadece ad yazılır, imza atılıp geliş nedeni belirtilirken, gittikçe ifadelerin çeşitlendiğini, çokpartili yaşama geçişle özlem ve övgü satırlarının arttığını, "dünyada bir kere görebilseydim, ah etmezdim senden sonra ölseydim" gibi seslenişlere daha sık rastlanmaya başlandığını, 60 darbesinden sonra devlet büyüklerinin de hitabet sanatının en şık örneklerini döktürmeye kalkıştıklarını, 1963 yılında anıtkabir'i ziyaret eden ankara üniversitesi hukuk fakültesi öğrencileri adına deftere uğur mumcu'nun yazdıklarını, demirel'in ilk olarak 1964 tarihinde adalet partisi genel başkanı sıfatıyla anıtkabir özel defterini imzaladığını, ve sonraki yıllar boyunca da tüm yazılarına "büyük atatürk" diye başladığını, 70'lerin gergin atmosferinde bir olgunlaşma enstitüsü müdürünün hicivli bir dille yazdığı "ulu atam, ne sağındayız, ne solunda, tam ardındayız, hep izindeyiz" satırlarını, tansu çiller'in delice imla hataları yaptığını, türkan şoray'dan ricky martin'e, bill clinton'a kadar kimlerin kimlerin bu defteri imzaladığını okuyacaklardır.
 • aralık 1963'de uğur mumcu'nun aynen şöyle yazdığı defter:

  "ölmez atam...
  ankara hukuk fakültesi öğrenci derneği olarak huzurunuza geldik. söz veriyoruz: fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller olarak ne senden geçeceğiz ne senin eserinden. bu memleket ya atatürkçülerin olacaktır; ya da hiç kimsenin.
  başkan uğur mumcu."

  o gün deftere yazdıkları, öldürülene kadar gazeteci olarak izlediği çizgiyle tam bir uyum içindeydi.
 • mustafa kemal'in ölümünün ardından etnografya müzesi'nde açılan ilk defter maalesef ortada yok. o yıllarda kimler mustafa kemal'e ne bağlılık yeminleri etti, ne şikayetler yazdı, bilemiyoruz.
  ikinci ve bugün anıtkabir'de korunan defter ise 12 kasım 1948'de açılmış.
 • şimdi bu defterler dolunca erat bunu alır götürür depoya kaldırır. tabii o depoda bunlar korunur mu yoksa seka ya mı gönderilir geri dönüşüm için bilinmez bir muammadır.
 • 1. ve 2. derece olmak üzere iki ayri defter vardir. 1 numarali defter devlet, hükümet ve meclis baskanlari, 2 numarali defter diger ziyaretçiler içindir.
 • anıtkabir hatıra defteri olarak kullanılan defterin devletin özel kalem tahsisiyle kabre gelenlerin envanteri tutulur. darbe zamanlarında yoklama fişleri kontrol edilip ankaraya gelipte anı defterine imza atmayanlar hakkında soruşturma açılır..
 • http://www.tsk.mil.tr/anitkabir/atayasaygi.html

  yazilanlar tek tek incelenecek olursa; onca devlet buyukleri, askeri ba$kanlar varken en okunakli, duzgun yazinin amerikan ba$kani'nin yazisi olmasi du$undurucudur. hele ergin celasin'in bir yazisi var ki, insan ilkokul defterine daha ozenli yazar..
 • muhteşem bir tutanak, bir dünya önemli insanın kendi elyazısı, imzası ve daha önemlisi vermek istediği mesajı içinde bulundurmaktadır. kitaplaşması gerekir.
 • bay bush tarafından bügün imzalanarak ihtiva ettiği tüm yazıların tabiri caizse kemiklerinin sızladığı defter