• ben tansu ciller yerinde olsam ilk iki mektubuma yanit almayinca ucuncusunu daha manidar yazardim. "?? atam?" gibi.
  • faruk bildirici de anıtkabir racon zambak isimli okunası kitabında atatürk'ün ölümünden sonra geçen atmış küsur yılda yazılmış yirmi sekiz defterin içeriklerini analiz etmiş, neşeli şeyler anlatmıştır.
    kitabın ilgili bölümünü açanlar, bu defterlere ilk başlarda sadece ad yazılır, imza atılıp geliş nedeni belirtilirken, gittikçe ifadelerin çeşitlendiğini, çokpartili yaşama geçişle özlem ve övgü satırlarının arttığını, "dünyada bir kere görebilseydim, ah etmezdim senden sonra ölseydim" gibi seslenişlere daha sık rastlanmaya başlandığını, 60 darbesinden sonra devlet büyüklerinin de hitabet sanatının en şık örneklerini döktürmeye kalkıştıklarını, 1963 yılında anıtkabir'i ziyaret eden ankara üniversitesi hukuk fakültesi öğrencileri adına deftere uğur mumcu'nun yazdıklarını, demirel'in ilk olarak 1964 tarihinde adalet partisi genel başkanı sıfatıyla anıtkabir özel defterini imzaladığını, ve sonraki yıllar boyunca da tüm yazılarına "büyük atatürk" diye başladığını, 70'lerin gergin atmosferinde bir olgunlaşma enstitüsü müdürünün hicivli bir dille yazdığı "ulu atam, ne sağındayız, ne solunda, tam ardındayız, hep izindeyiz" satırlarını, tansu çiller'in delice imla hataları yaptığını, türkan şoray'dan ricky martin'e, bill clinton'a kadar kimlerin kimlerin bu defteri imzaladığını okuyacaklardır.
  • ali poyrazoğlu nun aklında şunlar kalmış:
    inşaat sektöründe çok tanınan bir kişi, atatürk’ün huzuruna çıkmış. deftere,
    ‘anıtkabir oldukça sağlam yapılmış. kolonlar çok iyi. yapanları tebrik ederim, ellerine sağlık. imarı açıdan da oldukça güzel olmuş...’

bir mankenlik ajansı yetkilisi, mankenleriyle ata’nın huzuruna çıkmış, saygı duruşunda bulunduktan sonra anı defterine şunları yazmış:
    ‘saygılı atam, mankenlerim açtığın yolda ilerliyor. sen ölmedin, seni de aramıza aldık...’ sanki atatürk ölmedi, bunların arasında ayakkabı tanıtıyor.

1989 yılında demokratik türkiye partisi özürlüler komisyonu üyesi necati adıbelli, atatürk’ün manevi huzuruna çıkmış ve şunları yazmış: ’sevgili atatürk. özürlüler günü münasebetiyle huzurundayız. en kısa sürede özürlü milletvekili ve bakanların olduğu çağdaş bir türkiye için çalışıyoruz...’ adıbelli, bunu 18 yıl önce yazmış. bugün meclise baktığımızda dileğinin gerçek olduğunu görüyoruz.

metinlerin başına ’ulu önder’, ’büyük komutan’ gibi sıfatlar yazılıyor. geçmiş dönem bakanlarımızdan biri, uyuyan güzel ne yapacağını şaşırmış, bütün sıfatları karıştırarak ortaya bir şey koymuş: ’ulu önder başkomutan, önder ata, başöğretmen, büyük asker, büyük ata, ulu ata, izindeyiz...’

fenerbahçe kulübü başkanı aziz yıldırım da şunu yazmış, ‘aziz atatürk. fenerbahçeli olmak senin izinde olmanın tek göstergesidir’ ne yani beşiktaşlı, galatasaraylı olanlar vatan haini mi ?
  • aralık 1963'de uğur mumcu'nun aynen şöyle yazdığı defter:

"ölmez atam...
    ankara hukuk fakültesi öğrenci derneği olarak huzurunuza geldik. söz veriyoruz: fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller olarak ne senden geçeceğiz ne senin eserinden. bu memleket ya atatürkçülerin olacaktır; ya da hiç kimsenin.
    başkan uğur mumcu."

o gün deftere yazdıkları, öldürülene kadar gazeteci olarak izlediği çizgiyle tam bir uyum içindeydi.
  • su aralar ali poyrazoglu nun anitkabir defterinden secerek yayinladigi bolumleriyle mailden maile iletilen gunceden bazilari :

tansu ciller :(bkz: yorumsuz)

"yuce onder ulu ve buyuk atam! dogru yol partisi nin 14.yilini idrak ediyoruz(14. uzeri karalanmis 15 yapilmis )laik turkiye cumhuriyeti nin ve demokrasi nin bekcileri olarak 16.yilimizda huzurundayiz.davamiz yarim asirlik yani 65 yillik bir davadir milliyetcilik ve cagdaslik yolunda yarim asirdir yani tam 40 yildir yuruyoruz.biz bu ulkenin cimentosuyuz.bizimle tuglalari yapistaracaklar ,duvar orecekler,bina yapacaklar , icimize girecekler.
    ilkelerinin isigi altinda partimizin 17 .yilini kutluyor saygilar sunuyorum . gorusmek uzere "
  • "benim de yazacak şeylerim var, hem de şimdi." diyenler için:

http://www.anitkabirozeldefteri.com/
  • muhteşem bir tutanak, bir dünya önemli insanın kendi elyazısı, imzası ve daha önemlisi vermek istediği mesajı içinde bulundurmaktadır. kitaplaşması gerekir.
  • bugune kadar hep devlet buyukleri giderler yazilmis metnin altina belkide hic okumadan imza atarlardi. her ne kadar gercek defterde yer almasa da artik isteyen http://www.anitkabirozeldefteri.com/ goruslerini aktarabiliyor.
  • 1953 yılından beri tutulan defter anıtkabir komutanlığı ve tömer projesiyle 20 cilt olarak yayımlandı. türkçe kısımlar oldukları gibi bırakılırken, yabancı dilde yazılmış olanlar çevrildi ve orijinallerinin altına yerleştirildi. kütüphanelerde bulmak mümkündür.
  • devlet buyukleri arasinda doktor olabilecek nice yigidin varligini gozler onune seren bir defterdir ayrica.

ne el yazisidir o ya rabbim. (gerci ayakta duruken, 50 derece aciyla yazmak da zordur simdi allah icin).
hesabın var mı? giriş yap