şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son dönemde ortaya çıkan zihniyet. başta ufak çaptayken şimdilerde işin boku çıkmaya başladı.

  anımsarım, rekor ziyaretçili 2013 yılı 10 kasım’da aslanlı yolda herkes sessizce ilerlerken 7-8 yaşlarında bir çocuk “andımızı” okumaya başladı. peşinden koca koca insanlar ağlaya ağlaya tekrar ettik.

  bugün yok türkiye gençlik birliği, yok bilmemnespor taraftarı gidip kameralı medyalı şova döktü işi. 29 ekim 2018’de mozole binasının önündeki merdivenleri zapteden tgb akşama kadar andımız okuyup gençliğe hitabeyi hatmetti. mozole binasına girişi gayet de tıkayarak.

  bir mezardan ziyade etrafındaki yeşil alanıyla vs. sosyal bir alan olarak taaarlanmış anıtkabir. kabul. burada ziyarete akın akın gelen yurdum insanı ölü bir liderin türbesine çaput bağlama işi gibi gitmiyor, daha ziyade sosyal bir olgu. kabul. iyi de adı üstünde kabir orası. marş söylenecek, slogan atılacak, küfür edilecek yer değil.

  100 yıllık edebi adabı yerle bir eden bir idaremiz var. malesef karşıt görüş de edepten uzaklaşıyor. heykelci atatürkçülük bitti selfieci atatürkçülük başladı sonunda.

  edit: kusura bakmayın arkadaşlar, türkçe yazmışım o yüzden anlaşılmaması normal olmuş. anıtkabire gidilmesi, orada toplanılması, ortak bir duygu yaşanması zaten mekanın tasarımına dahil olan bir şey. burada kalkıp barış, çağırış yapıp işi sosyal medya şovuna çevirme konusunda hassasım. bir günde 1.060.060 kişi ziyaret etti anıtkabiri. 2 milyon ziyaretçi gelir, çıt çıkarmadan çok daha büyük bir etki yapar. buradan “anıtkabire toplaşıp ayin yapıyorlar” gibi anlam çıkartan geri zekalılar için bir de ingilizce versiyonu var. for english press nine.
 • kabe'de şov yapan zihniyetten daha samimidir.

  edit: bu entryde dini inançlara saygısızlık yapılmamıştır. sadece "selfieci atatürkçülük" sözünün üzerine, dini eylemlerini sadece sosyal medyada yaymak için yapan güruha söylenmiş bir sözdür.
 • insanların duygusal dışa vurumlarını "şov" olarak nitelendiren mal bir yazarın açtığı başlıktır. çok ciddiye almaya gerek yok, engelleyip geçiniz.
 • (bkz: etkiye tepki)
 • sana şov gelen şey bu ülkenin temel dinamiği. birilerinin artık tek çekindiği şey her sene 10 kasımda 29 ekimde 23 nisanda vs o anitkabirde gözüken kalabalık. o şov olmasa emin ol atatürk ilkelerinin cumhuriyetin kazanimlarinin ülkeden silinip gitmesi hızı vites yukseltirdi. o yuzden bazen (bkz: show must go on)