şükela:  tümü | bugün
 • tarihi ve sanat değeri olan yapılar, yerler ve yerleşmeler için her türlü tadilat, tamirat, inşaat ve bazı şartlarda kullanım esaslarını belirleyen ve ilgili projeleri onaylayan kurum.
 • anitlar kurulu adiyla sozlukte bahsi gecen kurumun dogru adi. unkapani, zeyrek, vefa arasindaki bir noktaya duser, istanbul avrupa yakasi subesi.
  (bkz: been there done that)
 • olumlu projelere çivi bile çaktırtmayan, onaylamayan, ancak sultanahmet gibi bir sit alanında ramazan boyunca her türlü şaklabanlığın yapılmasına gıkını çıkartmayan, amma velakin tarihi dokuyu bozduğu gerekçesi ile eminönü nde ki balık ekmek teknelerini kaldırtan, bir garip kurum.
  (bkz: sultanahmet ramazan şenlikleri)
  (bkz: balık ekmek teknelerinin tarihi dokuyu bozması)
 • bütün eleştirilere rağmen, gayet basit bir mantıkla gayet anlaşılabilir bir biçimde işleyişini sürdüren kurum..
  çok basit; eğer ortalığın ağzını yüzünü kırıyorsan, tarihi değeri olan ne var ne yok dağıtıyorsan, ama bunun hepsini çok büyük ölçekte yapıyorsan, o kadar nutukları tutuluyor ki şaşkınlıktan hiçbir şey yapmıyorlar.

  yok ufacık tefecik binanızda tamamen kurallara uygun, esere ve değerine layık olduğu önemi vermeye çalışarak yaptığınız yenilemeyi de, otuydu bokuydu diye 3 sene süründürüyorlar..

  sana da yolu söylüyorlar aslında, bizle uğraşmak istemiyorsan bizi çok şaşırt, yapılmamışı yap..sanki anıtlar kurulu gibi değil de, popstar jürisi gibi..
 • telefonla ihbar kabul etmeyen kurum. sadece dilekçe veya faks ile ihbar kabul ediyorlar. ben bugün bunu gördüm.
 • ilgili meslek jargonunda kısaca "kurul" olarak anılan kurum uzantısı. kişilere göre karar almakla ünlüdürler. tescilli bir yapı veya arsa üzerinde yapacağınız tüm müdahaleler bu güzide kurumun onayına tabi olduğundan, nesnel davranmadıklarında çok can sıkıcı olabilmektedirler.
 • beşiktaş iskelede ki tarihi tütün deposu yıkılıp yerine otel yapılırken sessiz kalan kurul.
 • "zevkli zevksiz herkesin iğrenç bulduğu ritz carlton o tarihi dokunun üzerinde yükselirken nerdeydiniz ulan?" diye nazikçe sormak istediğim kurul.
 • zerre saygı duymadığım, bi işi doğru yapamayan insanların birarada bulunduğu bir türkiye cumhuriyeti kurumudur. hala neyin korunmaya değer olduğunun karışıklığı içindedirler. bu, ilgili yasaların subjektifliğiyle alakalı gerçi ama allah aşkına tarihi 1930'lara dayanan, istanbul'daki modern mimarinin bu çaptaki sayılı örneklerinden biri olan, memleketin en köklü takımlarından beşiktaşın stadının ''yıkım ve yeniden yapım'' kararı, para için değildir de nedir ya.

  çok merak ediyorum sözlük, bu karar sürecinde kimler el altından neler neler götürdü ve daha da götürecek...